Az utóbbi időben Amerika több államában is elindult egy nagyobb könyvbetiltási hullám, amiről mi is többször írtunk (például ITT és ITT). A vitáknak leginkább az a lényege, hogy milyen könyveket lehet a gyerekek kezébe adni és milyeneket nem, a szülők több államban is azt próbálták elérni, hogy bizonyos könyvekhez ne lehessen hozzáférni az iskolákban és könyvtárakban. Legutóbb például Idaho egyik iskolakerületében tiltottak be 24 könyvet, köztük például Margaret Atwood disztópiáját, A Szolgálólány meséjét. Olyanra is volt példa, hogy az indulatok odáig fajultak, hogy könyveket égettek el.
Egy amerikai lelkipásztor arra biztatta a híveit, hogy rakjanak máglyát minden olyan könyvből, amely szerintük a boszorkánysághoz köthető.
Tovább olvasokAz amerikai írók, kiadók és könyvtárosok nagyon aggasztónak találják a jelenséget, és megpróbáltak összefogni annak érdekében, hogy a fiatalok minden könyvhöz hozzá tudjanak férni, ami csak érdekli őket, és hogy védjék a tanárokat és a könyvtárosokat, akik csak a munkájukat végzik. (A könyvtárosok szövetsége a múlt hónapban arról számolt be, hogy 2021-ben mintegy 1600 kísérlet történt könyvbetiltásra, ez a legnagyobb szám, mióta húsz éve elkezdték nyilvántartani a tiltásokat.)
Most azonban egy frappáns és látványos akció is készült a cenzúra ellen: a Penguin Random House és a Sotheby’s közreműküdésével különleges limitált kiadást készítettek Margaret Atwood klasszikusából, A Szolgálólány meséjéből, méghozzá egy szó szerint elégethetetlen változatot. A speciális kiadás példányaira licitálni lehet majd. A hozzá készült honlapon azt írják, hogy az Egyesült Államokban és szerte a világon üldözik, betiltják és olykor el is égetik a könyveket. Ezért most egy olyan könyvből készítettek tűzálló kiadást, amelyet az elmúlt évtizedekben sokszor betiltottak már. A könyvek olyan anyagból készültek, hogy teljességgel elégethetetlenek, ezzel pedig a cenzúra elleni harc erős szimbólumának szánják. A könyvet a Sotheby's május 23-tól bocsájtja aukcióra. A befolyó bevételből a PEN America munkáját és a szabad véleménynyilvánításért folyó küzdelmet támogatják.
A Brooklyn Közkönyvtár minden amerikai kamasznak ingyenes hozzáférést biztosít az e-könyveihez és a hangoskönyveihez, így tiltakozván az iskolai feketelisták és betiltások ellen.
Tovább olvasokA tűzálló kiadáshoz egy videó is készült, amelyben lángok között mutatják meg, hogyan fest az elégethetetlen A Szolgálólány meséje-könyv. A videóban a sorozat vészjósló zenéje szól, miközben látjuk, ahogy a nyomdából kijön a könyv, majd maga Margaret Atwood egy lángszóróval esik neki, de a kötet érintetlen marad: