"Szeretném, ha a nashville-iek tudnák: a városi közkönyvtár mindig tiszteletben tartja az olvasás szabadságát, az olvasók maguk dönthetik el, mit olvasnak és mit nem, és élhetnek jogukkal, hogy meghatározzák, mit olvassanak a gyerekeik" - írta Kent Oliver igazgató közleményében.
Az állam kormányzója, Bill Lee a héten hozta nyilvánosságra, hogy azt tervezi, aláírja a törvényjavaslatot, amely szerint egy politikailag kinevezett testület az állami iskolai könyvtárakból könyveket távolíthat el, mivel vétójoga lesz a helyi iskolaszékek döntései felett.
A texasi Granbury középiskolásai szót emeltek az ellen, hogy az iskolai könyvtárakban politikai utasításra feketelistára tettek könyveket.
A könyvtár online katalógusa tartalmazza az első 25 könyvet arról a listáról, amelyet az amerikai könyvtári szövetség (American Library Association) állított össze az utóbbi időben az Egyesült Államokban betiltott vagy politikai kritikát kapott könyvekből. Ezeket elektronikusan is elérhetővé teszik azoknak, akik nem jutnak el a könyvtárba.
A listán szerepel a Harry Potter-sorozat hét kötete, valamint Harper Lee világhírű regénye, a Ne bántsátok a feketerigót!. A könyvtár akciója május 26-ig tart.
Az Open Culture összegyűjtötte Lee tanácsait is kezdő írók számára.
A könyvbetiltásokkal Tennessee állam az országos érdeklődés középpontjába került. Nemrég az állam McMinn megyéjének egy iskolaszéke egyhangúlag megszavazta, hogy eltávolítsák az iskola tantervéből a Pulitzer-díjas, holokauszttémájú Maus című képregényt.
Egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét. Egy egyetmi professzor válaszul ingyenes kurzust indít az érintett diákoknak.
A Nashville-től délre található, jómódú Williamson megyében pedig az iskolaszék tagjai beleegyeztek, hogy szülői panaszok miatt eltávolítsák az Anya nélkül soha című könyvet, mely arról szól, hogy egy amerikai indián kislány az édesanyját keresi.
(MTI)