Egy amerikai iskolakerületben betiltottak 24 könyvet, köztük A Szolgálólány meséjét

fk | 2022. május 12. |

Az utóbbi időben Amerika több államában is elindult egyfajta könyvbetiltási hullám, folyamatosan azon megy a vita, hogy a gyerekeknek milyen könyveket szabad olvasni és milyet nem. Mi is több cikkben foglalkoztunk a témával (például ITT és ITT), legutóbb tegnap írtunk róla, hogy az elsősorban iskolákat és diákokat érintő cenzúra ellen hogyan fogtak össze az amerikai írók, kiadók és könyvtárosok. (A könyvtárosok szövetsége a múlt hónapban arról számolt be, hogy 2021-ben mintegy 1600 kísérlet történt könyvbetiltásra, ez a legnagyobb szám, mióta húsz éve elkezdték nyilvántartani a tiltásokat.)

Az elmúlt tíz évben ezeket a könyveket akarták a legtöbbször leszedetni a polcokról
Az elmúlt tíz évben ezeket a könyveket akarták a legtöbbször leszedetni a polcokról

Az Amerikai Könyvtárszövetség illetékes hivatala (OIF) 1990 óta dokumentálja, hogy az Egyesült Államokban mikor melyik könyveket próbálták tiltólistára helyezni a könyvtárakban és az iskolákban. Az elmúlt tíz év adatait most összesítették, így jött létre az a 100-as lista, amely a 2010-2019 között legtöbbször kifogásolt és betiltani akart könyveket rangsorolja.

Tovább olvasok

A napokban Idaho egyik iskolakerületében tiltottak be 24 könyvet, köztük van például Margaret Atwood disztópiája, A Szolgálólány meséje (amibe egyébként ez a sztori simán beleillene). Emellett olyan könyvekhez nem férhetnek hozzá majd a diákok, mint Toni Morrison Nagyonkékje vagy Laurie Halse Anderson kamaszoknak szóló felvilágosító kötetei (It’s Perfectly Normal: Changing Bodies, Growing Up, Sex, and Sexual Health). Felkerült emellett az eltávolítandó kötetek listájára például Khaled Hosseini Papírsárkányok című könyve és Jay Ashertől a Tizenhárom okom volt is. Sőt, tiltólistás lett még a Rém hangosan és irtó közel is.

Forrás. KIVITV

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Összefogtak a könyvbetiltások ellen az amerikai írók, kiadók és könyvtárosok

2021-ben mintegy 1600 kísérlet történt könyvbetiltásra az Egyesült Államokban. 

...
Hírek

Bátor afgán tinédzserek könyvklubot alapítottak dacolva a tálibokkal

A titkos könyvklubot elsősorban azon fiatal nők számára hozták létre, akik most nem férnek hozzá az oktatáshoz. 

...
Hírek

A nashville-i közkönyvtár ötezer, Tiltott könyveket olvasok feliratú olvasójegyet akar kiosztani

Az állam kormányzója azt tervezi, aláírja a törvényjavaslatot, amely szerint egy politikailag kinevezett testület az állami iskolai könyvtárakból könyveket távolíthat el, mivel vétójoga lesz a helyi iskolaszékek döntései felett.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Kányádi Sándor történetei a Hargita tájairól mesélnek medvékkel, rigókkal és málnaszörppel

Az erdélyi Hargita-hegység vidékére kalauzul el bennünket ez a vidám történet. Olvass bele Kányádi Sándor Talpas történetek című mesekönyvébe!

...
Könyvtavasz

Miri olyan óvodás kislány, akinek hétköznapjaiban mindig ott a varázslat

Fenyvesi Orsolya legújabb, Miri című mesekönyvének főhőse egy ovis kislány, kinek kalandjait Miklya Emese illusztrációi keltik életre. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

A Fő utcában Sinclair Lewis szatirikus tükröt mutat a kisvárosi Amerikának

Az 1910-es években játszódó történet középpontjában Carol Milford, a fiatal, tanult, haladó szellemű nő áll, aki nagy terveket dédelgetve, világjobbító szándékkal vág bele az életbe. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Milbacher Róbert jobb sorsot ír nagymamájának az új regénye lapjain

Milbacher Róbert negyedik prózakötetének, a Keserű víznek az emlékezés a mestermotívuma, és a Magvető Caféban megtudhattuk, kit neveztek cseláknak a nagybajomiak, de az is kiderült, hogyan tárult fel a szerző számára a felmenői mindennapjainak Atlantisza.

...

Dezső András: Portik nélkül nem is lehetne tanítani a kilencvenes évek történelmét

...

Lugosi Viktória: A trauma felelősséget ró arra is, akivel történt

...

Hetényi Zsuzsa: Harcolok azért, hogy ne szokjak hozzá a háború gondolatához

...

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.