Az utóbbi időben Amerika több államában is elindult egyfajta könyvbetiltási hullám, folyamatosan azon megy a vita, hogy a gyerekeknek milyen könyveket szabad olvasni és milyet nem. Mi is több cikkben foglalkoztunk a témával (például ITT és ITT), legutóbb tegnap írtunk róla, hogy az elsősorban iskolákat és diákokat érintő cenzúra ellen hogyan fogtak össze az amerikai írók, kiadók és könyvtárosok. (A könyvtárosok szövetsége a múlt hónapban arról számolt be, hogy 2021-ben mintegy 1600 kísérlet történt könyvbetiltásra, ez a legnagyobb szám, mióta húsz éve elkezdték nyilvántartani a tiltásokat.)
Toni Morrison, John Green és Harper Lee is szerepel azon a listán, amely az elmúlt tíz évben legtöbbször kifogásolt könyveit sorolja.
Tovább olvasokA napokban Idaho egyik iskolakerületében tiltottak be 24 könyvet, köztük van például Margaret Atwood disztópiája, A Szolgálólány meséje (amibe egyébként ez a sztori simán beleillene). Emellett olyan könyvekhez nem férhetnek hozzá majd a diákok, mint Toni Morrison Nagyonkékje vagy Laurie Halse Anderson kamaszoknak szóló felvilágosító kötetei (It’s Perfectly Normal: Changing Bodies, Growing Up, Sex, and Sexual Health). Felkerült emellett az eltávolítandó kötetek listájára például Khaled Hosseini Papírsárkányok című könyve és Jay Ashertől a Tizenhárom okom volt is. Sőt, tiltólistás lett még a Rém hangosan és irtó közel is.
Forrás. KIVITV