Egy Tennessee állambeli iskolai tanács megtiltotta, hogy az intézményben Art Spiegelman képregénykötetével foglalkozzanak az órákon, mert az trágár szavakat és meztelenséget tartalmaz, írja a BBC.
A Maus volt az első képregény, ami Pulitzer-díjat kapott, és nem véletlenül. Ahogy recenziónkban is írtuk, “a második világháború kegyetlenségeit és a holokausztot megszámlálhatatlanszor feldolgozták, bemutatták, de a Maus ott van a legjobb, legfelkavaróbb alkotások között. Nem manipulálja az érzelmeinket, nem fordul giccsbe, hanem kíméletlenül őszinte.” A Maus a szerző apjának, egy Amerikába került lengyel zsidó férfinak a visszaemlékezésein alapul, és arról szól, hogyan élte túl a holokausztot. A kötetben Spiegelman a zsidókat egérként, a nácikat pedig macskaként ábrázolta.
A második világháború kegyetlenségeit és a holokausztot megszámlálhatatlanszor feldolgozták, bemutatták, de a Maus ott van a legjobb, legfelkavaróbb alkotások között.
Tovább olvasokArt Spiegelman azt nyilatkozta, elképesztőnek találja a döntést, ugyanakkor a BBC emlékeztet arra, hogy a fordulat nem váratlan. Az Egyesült Államokban egy ideje vita zajlik arról, hogy mi legyen a tananyag az állami iskolákban. Szülők, tanárok és az iskolák vezetői küzdenek azzal, hogyan tanítsanak a rasszkérdésekről, diszkriminációról és egyenlőtlenségről az osztályokban.
Nem ez az első alkalom, hogy a Maust betiltják, 2015-ben Oroszországban jutott hasonló sorsra. Az ok az volt, hogy a borítón horogkereszt volt, az oroszok pedig a náci jelképeket tiltó törvényre hivatkozva kivonták a forgalomból.