Ingyenes e-olvasójeggyel válaszolt egy amerikai könyvtár a feketelistákra

Ingyenes e-olvasójeggyel válaszolt egy amerikai könyvtár a feketelistákra

A Brooklyn Közkönyvtár minden amerikai kamasznak ingyenes hozzáférést biztosít az e-könyveihez és a hangoskönyveihez, így tiltakozván az iskolai feketelisták és betiltások ellen.

ro | 2022. április 19. |

Márciusban egy oklahomai törvényhozó csótányokhoz hasonlította a könyvtárosokat, és azzal vádolta meg őket, hogy visszatartják a gyerekek könyvkölcsönzési adatait - egy törvényjavaslat ugyanis azt célozta, hogy a szülőknek a jövőben jobb rálátásuk legyen arra, milyen könyveket vesznek a kezükbe a gyerekeik az iskolában. A javaslat ellenzői ugyanakkor azzal érveltek, hogy ez alááshatja az állami iskolákba vetett bizalmat, és a bántalmazó szülők ezáltal még jobban kontrollálni tudják majd a gyerekeiket.

A közelmúltban ez csak egy volt az amerikai iskolai cenzúrákról szóló hírek közül. Februárban például egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét, a Maust, mondván, hogy az trágár szavakat és meztelenséget tartalmaz. Szintén Tennessee-ben történt, hogy egy lelkipásztor, Greg Locke felhívást tett közzé, amelyben arra kérte a híveit, hogy dobjanak tűzre minden olyan könyvet (vagy filmet), amely szerintük a boszorkánysághoz köthető. A könyvekből azután egy Nashville közeli városban közösen máglyát emeltek, és elégették azokat. Texasban abból volt botrány nemrég, hogy az iskolai könyvtárakban politikai utasításra feketelistára tettek bizonyos könyveket. Ennél azonban még több eset is volt, úgy tűnik, mostanra állandó téma lett, hogy milyen könyveket kellene cenzúrázni a könyvtárakban.

Ezekre válaszul a Brooklyn Közkönyvtár mostantól korlátozott ideig lehetővé teszi minden Amerikában élő 13-21 év közötti fiatal számára, hogy ingyenes e-olvasójegyet igényeljen. Utóbbival szabad hozzáférésük lesz a fiataloknak 350 ezer e-könyvhöz, 200 ezer hangoskönyvhöz, valamint a könyvtár online adatbázisához. (Az esetről beszámoló LitHub megjegyzi, hogy ez a lehetőség amúgy csak azoknak az olvasóknak jár ingyen, akik New York államban élnek és/vagy dolgoznak.) Ezenkívül, aki már a könyvtár tagja, az interneten hozzáférhet "a leggyakrabban betiltott könyvek" listájához is. A könyvtár tehát a maga eszközeivel igyekszik felvenni a harcot az iskolai könyvbetiltások ellen; még több információt a kezdeményezésről pedig ezen az Instagram-oldalon lehet találni.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Egy professzor ingyenes kurzust tart azoknak, akiknek az iskolájában betiltották a Maust

Egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét. Egy egyetmi professzor válaszul ingyenes kurzust indít az érintett diákoknak. 

...
Hírek

A tilalom a bestseller-lista élére repítette a Maust

Alighogy egy amerikai iskolában betiltották Art Spiegelman klasszikusát, a Maus egyből az eladási listák élén találta magát.

...
Hírek

Betiltották a Maust egy amerikai iskolában a meztelenségre hivatkozva

Az Egyesült Államokban éppen vita zajlik arról, hogyan foglalkozzanak nehéz társadalmi kérdésekkel az iskolában.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.