Ingyenes e-olvasójeggyel válaszolt egy amerikai könyvtár a feketelistákra

Ingyenes e-olvasójeggyel válaszolt egy amerikai könyvtár a feketelistákra

A Brooklyn Közkönyvtár minden amerikai kamasznak ingyenes hozzáférést biztosít az e-könyveihez és a hangoskönyveihez, így tiltakozván az iskolai feketelisták és betiltások ellen.

ro | 2022. április 19. |

Márciusban egy oklahomai törvényhozó csótányokhoz hasonlította a könyvtárosokat, és azzal vádolta meg őket, hogy visszatartják a gyerekek könyvkölcsönzési adatait - egy törvényjavaslat ugyanis azt célozta, hogy a szülőknek a jövőben jobb rálátásuk legyen arra, milyen könyveket vesznek a kezükbe a gyerekeik az iskolában. A javaslat ellenzői ugyanakkor azzal érveltek, hogy ez alááshatja az állami iskolákba vetett bizalmat, és a bántalmazó szülők ezáltal még jobban kontrollálni tudják majd a gyerekeiket.

A közelmúltban ez csak egy volt az amerikai iskolai cenzúrákról szóló hírek közül. Februárban például egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét, a Maust, mondván, hogy az trágár szavakat és meztelenséget tartalmaz. Szintén Tennessee-ben történt, hogy egy lelkipásztor, Greg Locke felhívást tett közzé, amelyben arra kérte a híveit, hogy dobjanak tűzre minden olyan könyvet (vagy filmet), amely szerintük a boszorkánysághoz köthető. A könyvekből azután egy Nashville közeli városban közösen máglyát emeltek, és elégették azokat. Texasban abból volt botrány nemrég, hogy az iskolai könyvtárakban politikai utasításra feketelistára tettek bizonyos könyveket. Ennél azonban még több eset is volt, úgy tűnik, mostanra állandó téma lett, hogy milyen könyveket kellene cenzúrázni a könyvtárakban.

Ezekre válaszul a Brooklyn Közkönyvtár mostantól korlátozott ideig lehetővé teszi minden Amerikában élő 13-21 év közötti fiatal számára, hogy ingyenes e-olvasójegyet igényeljen. Utóbbival szabad hozzáférésük lesz a fiataloknak 350 ezer e-könyvhöz, 200 ezer hangoskönyvhöz, valamint a könyvtár online adatbázisához. (Az esetről beszámoló LitHub megjegyzi, hogy ez a lehetőség amúgy csak azoknak az olvasóknak jár ingyen, akik New York államban élnek és/vagy dolgoznak.) Ezenkívül, aki már a könyvtár tagja, az interneten hozzáférhet "a leggyakrabban betiltott könyvek" listájához is. A könyvtár tehát a maga eszközeivel igyekszik felvenni a harcot az iskolai könyvbetiltások ellen; még több információt a kezdeményezésről pedig ezen az Instagram-oldalon lehet találni.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Egy professzor ingyenes kurzust tart azoknak, akiknek az iskolájában betiltották a Maust

Egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét. Egy egyetmi professzor válaszul ingyenes kurzust indít az érintett diákoknak. 

...
Hírek

A tilalom a bestseller-lista élére repítette a Maust

Alighogy egy amerikai iskolában betiltották Art Spiegelman klasszikusát, a Maus egyből az eladási listák élén találta magát.

...
Hírek

Betiltották a Maust egy amerikai iskolában a meztelenségre hivatkozva

Az Egyesült Államokban éppen vita zajlik arról, hogyan foglalkozzanak nehéz társadalmi kérdésekkel az iskolában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás regényében egy fizikusnőé a főszerep [KÖNYVRÉSZLET]

Szöllősi Mátyás új kötetének első része a család-, a bűnügyi és a lélektani regény emlékezetes ötvözete. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

...
Nagy

Markovics Botond: A technológia elhozhatja a kort, amikor a diktátorok nem halnak meg

Markovics Botond húsz éve erősíti regényeivel a magyar science fiction irodalmat. A Felfalt kozmosz című legutóbbi regényében örökéletű diktátorok és egy napjainkban is ismerős kataklizma állítja kihívás elé az emberiséget. Nagyinterjú.

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még?