Azzal, hogy az olvasás hogyan fejleszti az empátiát és az érzelmi intelligenciát, sok kutatás foglalkozott már, és erről beszélt TED-előadásában Beth Ann Fennelly költő, kreatív írás professzor is:
Az olvasás fejleszti az empátiát és az érzelmi intelligenciát, éppen ezért hasznosabb, mint az sokan hiszik – erről beszélt TED-előadásában Beth Ann Fennelly költő, kreatív írás professzor.
Tovább olvasokEgy múlt héten publikált tanulmányban Nicholas Buttrick, Erin C. Westgate és Shigehiro Oishi arról osztották meg az amerikai adatok alapján végzett kutatásuk eredményeit, hogy ha fiatalon sok irodalmat olvasunk, “az összefüggésbe hozható a sokkal összetettebb világnézettel”.
A tanulmányban természetesen azt is megadták, mit jelent ez az összetettebb világnézet. Tehát, ha ezzel rendelkezünk, akkor a kutatók szerint:
- komplexebben látjuk az okokat;
- sokkal gazdagabbak vagyunk pszichológiailag;
- kevésbé gondoljuk azt, hogy korunk egyenlőtlenségei legitimek;
- kevésbé gondoljuk azt, hogy az emberek csak egyféleképpen vannak rendben.
Az eredményekre a kutatók négy felmérés alapján jutottak, ezek olyan témákkal foglalkoztak, mint hogy milyen kapcsolat van az olvasó és az általa választott műfajok között, valamint annak a megértését szolgálták, hogy milyen kapcsolat lehet az olvasott témák és a világnézet összetettsége között.
Persze az irodalom sokfélesége sem vehető egy kalap alá. A kutatók igazolták azt a laikusként is logikusnak tűnő következményt, hogy kevésbé lesz komplex a világképe annak, aki fiatalon sok olyan fikciót olvas, amiben szabványos, egysíkú cselekmény és karakterek vannak - itt példának a romantikus regényeket hozták. A legmagasabb oktulajdonítási képesség és a pszichológiai gazdagság a kutatásaik szerint a novellák olvasásával kapcsolható össze.
Más tanulmányokkal ellentétben viszont, a jelenlegi szerzői szerint
nem az empátia a kulcs az összetettebb világképhez, hanem a különbözőség fogalmának internalizálása, mély elfogadása.
A kutatók szerint, amikor az olvasók a fiktív tapasztalatokon és élményeken keresztül találkoznak a különbözőséggel, az emlékezteti őket arra, hogy a világ nem egyszerű, hanem összetett - ennek a találkozásnak pedig erőteljes pszichológiai hatása van.
“Más szavakkal a fikció nem egyszerűen szociális gyakorlatot biztosít az embereknek - hanem azáltal, hogy különbségeket, újdonságokat, sőt, zűrzavart is bemutat, aláhúzza, hogy a világ egy radikálisan bonyolult hely” - írják.
Ez azt jelenti, hogy az irodalom olvasása fontosabb, mint valaha. “Annak, ha valaki megérti, hogy a világ változatos és összetett, világos következménye van arra nézve, hogy az illető hogyan gondolkodik a társadalmi igazságtalanságokról. Azok, akik összetettebb okokban tudnak gondolkodni, nagyobb valószínűséggel ismerik fel azokat a rendszerszintű faktorokat, amik az egyenlőtlen bánásmódhoz vezetnek, és kevésbé az egyéneket hibáztatják azért, hogy nem tudtak magukon segíteni.”
A teljes tanulmányt itt tudod elolvasni.
(Lithub)