Joanne Harris szerint sokszor az apákon múlik, ha a fiaik nem olvasnak. A Csokoládé és más sikerkönyvek szerzője korábbi tanári tapasztalataira hivatkozva azt mondta a jelenleg is zajló Hay Fesztiválon, hogy az apák sokszor nyomás alá helyezik a gyerekeiket és „lányos” tevékenységnek állítják be az olvasást, lebeszélve róla a fiaikat. Helyette inkább arra buzdítják őket, hogy sportoljanak, rögbizzenek a szabad levegőn, és „egészséges fiús dolgokat” csináljanak. A jelenleg 57 éves író azt mondja, annak idején örökös küzdelmet folytatott a szülőkkel, akik azt állították, a fiaik túl sokat olvasnak.
Ezért a hozzáállásért Harris részben a könyvszakmát tette felelőssé, és azt mondta, találkozott olyan férfiakkal, akik büszkén hangoztatták, hogy sosem olvasnak nők által írt könyveket. Szerinte az iparágon belül kialakult egy olyasfajta vélekedés, amely szerint a férfiak könyvei az utókornak szólnak, így fontosak, ellenben a nők más nőknek írnak, ezért kisebb súllyal esnek a latba. Ha a szakma befolyásos szereplői ezt gondolják, akkor ez a vélemény valamiképp eléri az olvasóközönséget is, és szerinte időbe telik meggyőzni a szakmát arról, hogy a nők történetei ugyanolyan fontosak.
A kutatások szerint a férfiak elkerülik a női szerzők könyveit. A The Guardian éppen ezért arra vállalkozott, hogy segítsen javítani az arányokon. Férfi írókat kértek fel, hogy ajánljanak műveket női íróktól.
Tovább olvasokHarris amúgy pár hete fejtette ki gondolatait az angol iskolai tantervekről, melyeket szerinte mintha egyenesen úgy állítottak volna össze, hogy a lehető legnagyobb mértékben elijesszék a diákokat az olvasástól. Szerinte a tantervek készítői mintha teljesen elvetették volna az olvasás örömének gondolatát, cserébe azért, hogy a tanulók pontosan tisztában legyenek vele, minek nevezik az egyes nyelvtani szerkezeteket.
Forrás: LitHub, Daily Mail