110 éve beöltöztetett kiscicákkal ösztönözték a gyerekeket az olvasásra

110 éve beöltöztetett kiscicákkal ösztönözték a gyerekeket az olvasásra

A 21. században bármikor belefuthatunk az interneten egy vicces macskás mémbe, Eulaile Osgood Grover 1911-ben megjelent Kittens and Cats: A First Reader című művében a cicák azonban nemcsak szórakoztattak, hanem ösztönözték is a gyerekeket az olvasás gyakorlására. A mókás olvasókönyvbe most ingyen bele lehet lapozni. 

Simon Eszter | 2021. október 22. |

Eulaile Osgood Grover amerikai gyermek- és ifjúsági író 110 évvel ezelőtt arra gondolt, hogy kismacskákról készült mókás fényképekkel fogja motiválni a gyerekeket az olvasás gyakorlására. A Kittens and Cats: A First Reader című könyve elolvasásával hatszáz új szóval bővülhet a gyerekek szókincse, a szövegek ritmikája pedig fejleszti a hangos olvasást. A könyv ezek mellett pedig a tanárokat is hasznos tanácsokkal látja el azzal kapcsolatban, hogyan tehetik izgalmassá az órákat. 

Grover úgy gondolta, a kismacskák még a legvonakodóbb gyerekek figyelmét is megnyerik, illetve arra is inspirálják őket, hogy ifjúsági regényeket olvassanak. (Ebben a cikkünkben többet olvashatsz róla, hogyan vehetjük rá a gyerekeket az olvasásra.) A cicák szerinte jobbak a játékbabáknál, hiszen élnek. Szépen, kedvesen kell bánni velük, nem lehet őket elhanyagolni vagy bántani úgy, ahogy egy játékbabát. Figyelmet és társaságot követelnek, mi pedig valódi odaadást kapunk tőlük a kedvességért és a törődésért cserébe. Ezért szeretik őket különösen a gyerekek, akik emiatt örülnek a kiscicákról szóló történeteknek.

-

A laza szerkezetű szöveg középpontjában egy ünnepség áll, amit a Macskák Királynője rendez, akinek a parti előkészületeit követően a vendégek felváltva mutatkoznak be. A történet mellett Grover számos angol mondókát is belefűzött a fényképekkel illusztrált kötetbe, amelyeket a könyv főszereplői, vagyis a macskák mesélnek el az olvasónak.

-

Beatrix Potter a The Tale of Tom Kitten (Tomi Cica kalandjai) című angol mesekönyvének főszereplőjéhez hasonlóan Grover kötetében is feltűnik egy csipkés kalapot viselő cica. Mivel a könyvben minden macska karaktere más, éppen ezért különböző jelmezeket viselnek, ami azonban nem könnyítette meg a fényképész dolgát a cicák fotózása közben. A könyvben szereplő képeket feltehetően Harry Whitter Frees készítette, aki a kisállatokról készített képeslapok és mesekönyv illusztrációiról híres. „A kismacskák, és kutyakölykök fotózása nem könnyű feladat, nagy türelem és kedvesség kell hozzá. Az én modelljeim nem kapnak különösebb kiképzést, és miután végeztünk a fotózással, másra sem vágynak, mint egy kis játékra a stúdióban” – nyilatkozta annak idején a fényképész.

-

A cicás gyerekkönyv képei mai szemmel is viccesnek és érdekesnek tűnnek, érdemes végigböngészni az egész kötetet ITT.  

Forrás: Open Culture

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nyáry Krisztián megmutatja a világirodalom legfontosabb macskáit

„Minden macska mögött áll egy ember, aki ha elég ügyes, leírhatja a macska gondolatait. Őket nevezzük aztán íróknak” – írta ma délelőtt Nyáry Krisztián egy Facebook-posztban, amelyben olyan képeket gyűjtött össze, amelyeken híres írók szerepelnek házi kedvenceikkel. Nézzétek meg Szabó Magda, Murakami Haruki, Csukás István és Charles Dickens cicáit!

...

Elpusztult a világ leghíresebb kóbor (és könyves) macskája

A világ legismertebb utcamacskája volt Bob, a róla szóló kötetek 40 különböző nyelven, 8 millió példányban keltek el.

...

Végre kiderül, mitől lesz egy mesebeli macska zöld!

A Zöld macska-mesetrilógia zárókötetében visszautazunk a múltba, egészen pontosan a történet eredeti helyszínére, amelyben végre fény derül a címszereplővel kapcsolatos legégetőbb titokra is.

Olvass!
...

Ami az egyiknek szemét, a másiknak kincs – nézz bele a Kacatkák gyerekkönyvbe! 

Csodás rajzok, mesés kalandok – Sally Gardner Kacatkák-könyvsorozata garantáltan leköti a gyerekek figyelmét, olvass bele! 

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

Az első szerelem még a gyilkosságnál is erősebb – Olvass bele Clare Leslie Hall romantikus regényébe!

Kártyavárként dől össze Beth világa, amikor a semmiből újra megjelenik az első szerelme. 

Így változtasd az életed filmmé/könyvvé – A narratív agy

Így változtasd az életed filmmé/könyvvé – A narratív agy

Milyen műfajú lenne az életed?

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

SZÓRAKOZÁS
...

Ez a 8 dolog maradt ki a Harry Potter filmekből, amit a sorozatban szeretnénk látni

A filmfeldolgozás megoldásai néha összefüggéstelenné tették a történetet, máskor csak a szereplőket változtatták át teljesen.

...

Hogyan tovább Ferenc pápa halála után? Nézd meg vagy olvasd el a Konklávét!

A Konklávé című regény vagy a Ralph Fiennes főszereplésével készült filmadaptáció segít jobban megérteni, mi történik a kulisszák mögött.

...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot