Nagy pillanata van a horrornak a könyvpiacon, az adatok szerint a 2023-as év rekordot jelent a műfaj történetében, legalább is az Egyesült Királyságban. 2022 és 2023 között a horrortörténetek eladása 54 százalékkal növekedett, jelentette a Bookseller a Nielsen BookScan könyvértékesítési adatszolgáltató cég információi nyomán.
Mi állhat a drasztikus növekedés hátterében?
A horrorszerzők és a kiadók véleménye szerint a növekedés oka részben az, hogy a zsáner a politikai tartalmak felé fordult.
„A horror olyan műfaj, ami hajlamos a világban zajló eseményeknek megfelelően változni, hogy sötét tükröt tartson a valós borzalmaknak”, mondta Jen Williams, a hamarosan megjelenő The Hungry Dark szerzője a Guardiannek. „Tekintettel arra, hogy nyugtalanító időszakot élünk – háborúk, a járvány, klímaváltozás –, érdekes, hogy a horror ismét reflektorfénybe kerül, és még nagyobb közönséghez eljut.”
A horror „eredendően politikus”, mondta Joanna Lee, az Atlantic Books szerkesztője. Példának hozta azokat a könyveket, amik szerzői a horrort arra használják, hogy szembenézzenek azzal, milyen egy háború árnyékában élni.
Ilyenkor a zsáner elemei egy olyan valóságot segítenek feltárni, amit máshogy nehéz megragadni.
Suzie Dooré, a Borough Press szerkesztője szerint sokan hajlamosak azt hinni, hogy nehezebb időkben az olvasók a könnyedebb, boldogabb témákról szóló olvasmányokat keresik. Csakhogy a mostani tendencia nem ezt támasztja alá, így fontolóra kéne venni egy olyan mozgatórugót is, amit kábé úgy lehetne megfogalmazni, hogy
„Nos, lehetne rosszabb is”.
Amikor felrobban az, amit sokáig elfojtottunk
Az új horrorkönyvekben van egy erősödő feminista vonal is, mondta Sarah Stewart-Smith Verve Books kampányigazgatója. A zsáner szerinte átalakuláson megy keresztül, és eltávolodik az olyan klasszikusoktól, mint például Stephen King.
A beleegyezésről, anyaságról és a határsértés ről szóló történetek „kirobbanóan népszerűek”.
Stewart-Smith szerint az olvasókat magukkal ragadják az olyan történetek, amikben például a női düh fejeződik ki, vagy amik arról szólnak, hogy mi történik, amikor feltör egy sokáig elfojtott dolog. Ennek ábrázolását a horror szerinte is nagyon megkönnyíti.
Mit ajánlunk magyarul, ha horrort olvasnál?
Tavaly jelent meg magyarul A sötétség szavai című antológia, aminek szerkesztői a világ minden tájáról válogatták a horrortörténeteket. A megjelenés hazai vonatkozása, hogy a kötetben szerepelt Veres Attila Méltósággal viselt című novellája is, aminek sikere nyomán önálló kötete is megjelent az Egyesült Államokban. A The Black Maybe-t pedig Bram Stoker-díjra jelölték, ami a horrorirodalom legrangosabb elismerése, és amivel Veres olyan szerzőkkel került egy kategóriába, mint például Stephen King.
Veres Attila legutóbb A valóság helyreállítása című kötettel jelentekezett magyarul, ez a hét könyve volt nálunk és interjúban is beszélgettünk róla.
Szintén ajánljuk a Roboz Gábor szerkesztésében és átfogó bevezetőjével megjelent, Légszomj című horrorantológiát, amibe magyar szerzők novelláit válogatta. A szerkesztőt ebben az interjúban kérdeztük a magyar horrorról.
(Guardian)