Hilary Mantel, számos világsikert megélt történelmi regény szerzője, teljesen felháborította a brit monarchistákat, mikor az interjúban azt mondta, hogy szerinte a királyság a végnapjait éli, és Vilmos uralkodása jelenti majd az utolsó nagy korszakot.
Mantel szerint ma már nemcsak a királyi családot, de magát a monarchiát is Erzsébet királynő személye és elköteleződése tartja egyben, és szerinte a királynő az egyetlen, aki még igazán hisz benne. A királynő nélkül viszont a királyság alapjai a szerző szerint már nincsenek biztonságban.
“Értem, hogy szent feladatnak tartja, amiről nem lehet csak úgy lemondani, de mi többiek azt gondoljuk, hogy ez egy munka, amiből nyugdíjba lehet vonulni” - mondta a lapnak Mantel, aki Fülöp herceg temetése kapcsán is elég elítélően nyilatkozott. Szerinte a királyi család és a média kapcsolata miatt a család mostanra egyfajta önbüntető intézménnyé vált:
“Egyetlen más családtól sem várnák el, hogy egy igen idős, frissen megözvegyült hölgy a tévékamerák előtt parádézzon, de itt mégis magától értetődőnek veszik, hogy ez fog történni - ahogy azt is, hogy egy új királyi anya ragyogva megjelenik majd a kórház lépcsőin még a szülése napján.”
A történelmi regényeiről világhírűvé vált Hilary Mantel nem első alkalommal borzolja a kedélyeket, 2013-ban azzal háborította fel a királyi család rajongóit, hogy szerinte Kate Middleton “csak egy precíziós gépi eljárással legyártott műanyagmosolyú kirakatbábu”. Ez utóbbi egyébként egy előadáson hangzott el, ahol Mantel arról beszélt, hogyan degradálódott a királyság intézménye árucikké.
Mantel legutóbb akkor került a hírekbe, amikor más világhírű művészek mellett ő is aláírta azt a nyílt levelet, amiben Vlagyimir Putyin orosz elnököt kérték, hogy biztosítsák az orvosi ellátást a börtönbe zárt ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij számára.
2020-ban Mantel azt nyilatkozta, hogy most egy darabig biztos nem akar több történelmi regényt írni, miután lezárja a Thomas Cromwell-trilógiáját, aminek befejező kötete idén jelenik meg. Igaz, már 2014-ben műfajt váltott, és kiadott egy novelláskötetet Margaret Thatcher meggyilkolása címmel, amiért persze elítélték a brit parlament képviselői.
A róla szóló portrésorozatunk első részét ITT olvashatod, a második részt ITT, a harmadikat pedig ITT. Hivatalos portréja azóta már a British Library falán lóg, Farkasbőrben című regénye az első helyre került a Guardian listáján, amin a 21. század eddigi legjobb száz könyvét gyűjtötték össze.