Hilary Mantel nem akar több történelmi regényt írni

Hilary Mantel nem akar több történelmi regényt írni

Hilary Mantel az elmúlt tizenöt évét a Tudor-ház intrikáival töltötte és díjnyertes történelmi regényeket írt. A rajongók azonban nem számíthatnak több ilyen könyvre, az író ugyanis egy edinburgh-i fesztiválon bejelentette, nem akar többé ebben a műfajban alkotni.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 17. |

Bár Hilary Mantel elképesztő sikereket ért el az utóbbi években történelmi regényeivel -  Thomas Cromwell-trilógiájának például mindhárom részét jelölték a Booker-díjra – vasárnap arról beszélt egy edinburgh-i könyvfesztiválon, hogy most nem tervez újabb könyvet ebben a műfajban. Úgy fogalmazott, fontosnak érzi, hogy ezt kimondja, így az emberek talán már nem fogják őt az ötleteikkel bombázni. Szerinte nagyon kedves dolog, hogy az emberek ilyen nagy étvággyal fogyasztják a történelmi regényeket, de tekintetbe véve, hogy milyen sebességgel dolgozott az elmúlt időben, szeretne élni egy kicsit, mielőtt még túl késő lenne.

Hilary Mantel harmadszor is megnyerheti a Booker-díjat - Könyves magazin

Kihirdették a legjelentősebb irodalmi díj, a Booker hosszú listáját. A tizenhárom jelölt mindegyike esélyes az 50 ezer fontos fődíjra, de igazi különlegesség, hogy a történelmi regényeivel a kritikusok és az olvasók kedvencévé vált Hilary Mantel trilógiájának mindegyik kötete jelölést kapott, sőt kettőt már meg is nyert.

Mantel épp mostanában publikálta a híres Thomas Cromwell-trilógiájának harmadik részét (The Mirror & The Light).  A trilógia első két kötetével (Farkasbőrben és a Holtaknak menete) már kétszer elnyerte a Bookert. Önmagában már a két győzelemmel egy szuperillusztris társaság tagja a kanadai Margaret Atwood, az ausztrál Peter Carey és az afrikai JM Coetzee mellett, de az is különleges, hogy britként és nőként is az első duplázó volt. A trilógiák és a regényfolyamok világában is példa nélküli, hogy egy trilógia mindhárom részét Booker-díjra jelölik.

Ha elvonási tüneteid vannak a Trónok harca után, olvass egy kis Hilary Mantelt! - Könyves magazin

Persze most mindenki a Trónok harca utáni űrt próbálja valamivel betölteni (bár az olvasóknak jó hír lehet, hogy MÉG MINDIG van mire várni), és ha el tudunk szakadni a pszeudo-középkortól, akkor érdemes egy esélyt adni Hilary Mantel könyveinek.

Mint mondta, mostanra azonban elfáradt, az elmúlt három-négy év nagyon nehéz volt számára, gyakorlatilag meg sem állt ebben az időszakban, nem tartott szünetet soha. Thomas Cromwell történetével annyiban fog foglalkozni, hogy készülőben van a színpadi átdolgozása, amelyet a tervek szerint a Royal Shakespeare Company visz színre jövőre. És tervben van a harmadik rész BBC-s adaptációja is.

Mantelt egyébként is a színház világa foglalkoztatja mostanában, sok színdarab ötlete van. És szívesen foglalkozna a közeljövőben novellákkal is.

Forrás: The Guardian

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Hilary Mantel harmadszor is megnyerheti a Booker-díjat

Kihirdették a legjelentősebb irodalmi díj, a Booker hosszú listáját.

...
Hírek

Ha elvonási tüneteid vannak a Trónok harca után, olvass egy kis Hilary Mantelt!

...
Hírek

Január végén mutatják be a Farkasbőrbent, Hilary Mantel nagyon elégedett

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.

Szerzőink

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...
Kolozsi Orsolya

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

...
Sándor Anna

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

Még több olvasnivaló
...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

...
Nagy

Jónás Tamás: Nincs időm a mellébeszélésre és a tabura

Hosszú hallgatás után új kötettel jelentkezik Jónás Tamás, akit önéletrajziságról, fájdalomról, szeretetről és Istenről kérdeztünk.