Mit olvasol épp?
Több könyvet olvasok egyszerre, felsorolásszerűen: Roland Barthes: Egy szerelmnyelv töredékei, Horst Bredekamp: Képaktus, Széplaky Gerda: Az ember teste – Filozófiai írások, Szaniszló Judit: Leli élete.
Milyen olvasó voltál gyerekként? Melyik gyermekkori olvasmányod volt nagy hatással rád?
Ha jól emlékszem, 7 éves koromtól már olvastam. Robin Hood, Bambi, Micimackó, Az Ezüst tó kincse, Mary Poppins – ezek az első élményeim. 12 évesen olvastam el a Ki ölte meg Laura Palmer?-t, az elég mélyre ment. Anyukám nagy Twin Peaks-rajongó volt, a suliban mindenki erről beszélt, én viszont nem nézhettem a sorozatot, szóval titokban elolvastam a könyvet. Sőt, az egyik osztálykirándulásra el is vittem magammal, egy barátnőm pedig Cooper ügynök naplóját hozta. Ezekből olvastunk egymásnak a lányos szobában, és hogy leplezzük a zavarunkat és a félelmünket, folyamatosan vihogtunk.
Melyik könyvre mondanád azt, hogy bárcsak te írtad volna?
Ha lenne is ilyen, az életét senkitől nem venném át, pedig ez elengedhetetlen, hogy az ember épp azt a könyvet írja meg. Így csak annyit mondok, hogy remélem, sikerül megírnom azokat a könyveket, amiket szeretnék.
Írd le a legjobb olvasási élményed!
2004. február egyedül Párizsban, a szakdolgozatomhoz megyek interjút készíteni Pán Márta szobrásszal, az RER-en ülök St-Rémy-les-Chèvreuse felé, a kocsiban alig néhány ember, az ablakon besüt a nap, Thomas Mann József és testvéreit olvasom, és azt érzem, hogy minden a lehető legjobb.
Mit kellene mindenképp felvenni a kötelező olvasmányok listájára?
Melyik könyvet kellene mindenképp levenni a listáról?
Összevonom a két kérdést, és egyben válaszolok. Van olyan könyv a mostani kötelezők között, amit nem olvastam, illetve sok olyan van, amit az iskolában olvastam utoljára, így, bár a második kérdésre zsigerből a Kincskereső kisködmönt válaszoltam volna, azért előtte még elolvasnám újra. Viszont mindenképpen fontosnak tartom, hogy kérdezzünk rá a már meglévő listákra. Biztos, hogy nem lehet ennél jobbat összeválogatni? Biztos, hogy nincs olyan könyv, amit közösen olvasva jobban lehetne beszélgetni a gyerekekkel azokról a problémákról, amelyek őket érintik? Néha olyan érzésem van, mintha attól félnénk, ha, lecserélünk a listán egy könyvet, valami visszafordíthatatlan szörnyűség történik. Pedig jó esetben arról lenne „csak” szó, hogy azok az emberek, akiknek szakmájuk, hivatásuk, hogy a gyerekeket párbeszédbe hozzák az irodalmi művekkel, úgy ítélik meg, hogy arra egy másik mű ma, 2021-ben alkalmasabb. És ettől ezek a gyerekek igazi olvasókká válnának, sőt, könnyen lehet, hogy tíz évvel később nagy örömmel fogják (újra)felfedezni maguknak a szóban forgó könyvet vagy szerzőt.
Visszatérve az eredeti kérdésedre, nekem az a hozzáállás lenne szimpatikus, ha kevés lenne a kötelező olvasmány, ugyanakkor az ajánlott olvasmányok skálája sokkal szélesebb és merészebb lehetne. Szalóky Károlynak, a Várfok Galéria tulajdonosának van egy nagyon találó szlogenje, „Egyszer a klasszikus is kortárs volt”. Olyan jó lenne, ha ez eszünkbe jutna néha. Anélkül, hogy neveket mondanék, alapvetően több kortárs szerzőt (a magyar és a világirodalomból egyaránt) választanék, több olyat, ahol a női szempontok is érvényesülnek. A legideálisabb az lenne, ha a kötelezőkön túl a tanárok az osztály érdeklődési körét figyelembe véve javasolnának ajánlott olvasmányokat, akár csoportbontásban többet is, amit aztán együtt megbeszélnének. Csak az a baj, hogy ez most még inkább sci-finek tűnik leginkább, és ha a mostani, az érettségivel kapcsolatos változtatásokat nézem, akkor félek, az is marad.
Mit olvasol, amikor írsz? És milyen könyveket kerülsz ebben az időszakban?
Mindent olvasok, ami érdekel, vagy amiről úgy gondolom, hogy fogom tudni használni a készülő könyvhöz, nincs tiltólistán semmi.
Mi az a könyv, amit soha nem adnál senkinek kölcsön?
Mivel korábban sok könyvet nem kaptam vissza, emiatt egy időben senkinek nem adtam kölcsön semmit. Most már megenyhültem. Csak azokat a könyveket nem adom kölcsön, amire épp szükségem van az íráshoz, vagy a tanításhoz, illetve a dedikált példányokat.
Melyik lenne az a könyv, amit beraknál egy időkapszulába, hogy 2120-ban elővegyenek?
Nem könyv, hanem levelezés. A nagyszüleim II. világháború alatt írt szerelmes leveleit tenném be időkapszulába.
Melyik az a könyv, amit kerülgetsz és még nem olvastál el?
James Joyce: Ulysses.
Melyik íróval vacsoráznál együtt szívesen? (lehet élő vagy már halott író is)
Marguerite Duras, Karen Blixen, Ovidius.