Emmanuel Macron szerda este a beaune-i városházán tüntette ki a búcsúzó német kancellárt. Az elismerés, amelyet elődei közül Konrad Adenauer, Willy Brandt, Helmut Kohl és Gerhard Schröder is megkapott, az elnöki hivatal szerint az Angela Merkel által is ápolt szoros francia–német barátságot testesíti meg - írja a Telex.
„Kancellárságod alatt Franciaország megismert és megszeretett téged. Az első években Jacques Chirackal dolgoztál együtt, aztán Nicolas Sarkozyvel abban a küzdelemben, amely a pénzügyi válsággal szemben és az eurózóna integritásának megtartásáért folyt, majd Francois Hollande-dal, amikor a terrorizmussal és a migrációs válsággal kellett szembenéznetek. Mi pedig a pandémiát küzdöttük végig együtt, és próbáltuk előbbre vinni Európát számos ügyben, egyre bizonytalanabb geopolitikai helyzetben” – mondta a francia elnök. „Neked köszönhetően Európa ebben az időszakban végig egységes maradt e megrázkódtatások ellenére. Nagyszerű és kivételes európai életpálya a tiéd” – tette hozzá.
Macron egyebek mellett azt az okmányt adta ajándékba a német kancellárnak, amely igazolta első hivatalos látogatását Franciaországba, 1990-ben egy keletnémet delegáció helyettes szóvivőjeként.
Angela Merkelről november közepén jelenik meg Kati Marton életrajza, amely a kancellár legszűkebb környezetében készült interjúk és más források alapján írja le a politikus figyelemre méltó felemelkedését. A kötet egyszerre izgalmas politikai életrajz és egy, a körön kívülről érkezett szereplő személyes története is. A fülszöveg szerint Kati Marton annak járt utána, vajon mi a titka ennek a rendkívüli felemelkedésnek: „Miben áll a kancellár politikai zsenialitása, aminek köszönhetően eredményesen cselezett ki nem egyszer olyan autoriter férfi vezetőket, mint Putyin vagy Trump, illetve miként tudta még bonyolult helyzetekben is megőrizni a jó viszonyt szövetségeseivel, mint például Obamával vagy Macronnal?”
Kati Marton magyar származású amerikai író és újságíró. Rádió- és tévériporterként, valamint a The New Yorker, a The Washington Post, a The Wall Street Journal és a Newsweek munkatársaként számos szakmai elismerést és díjat kapott, a Titkos hatalom című könyve felkerült a The New York Times bestseller-listájára. Jelentős emberi jogi tevékenységet fejt ki egy nők jogait védő nemzetközi szervezet élén, és 2001 óta a háborús zónákban élő gyermekeket gondozó ENSZ szervezetnek is munkatársa.