Chimamanda előhozta Merkelből a feministát

Chimamanda előhozta Merkelből a feministát

ro | 2021. szeptember 09. |

Habár évekig nem foglalt nyilvánosan állást a kérdésben, Angela Merkel kancellársága utolsó napjaiban mégis világossá tette, mit gondol a feminizmusról. Hogy miért van ennek akkora jelentősége, annak megértéséhez vissza kell mennünk egészen 2017-ig, amikor egy berlini Women20-csúcstalálkozó után valaki megkérdezte Merkelt, hogy feministának tartja-e magát, a politikus viszont akkor elkente a feleletet, és nem adott egyenes választ, ami sokakban csalódást keltett. 

A német kancellár szerda este Düsseldorfban Chimamanda Ngozi Adichie nigériai íróval (Americanah, Az aranyló fél napkorong) közösen vett részt egy beszélgetésen, amelyen szóba került ez az évekkel korábbi eset is. Merkel azt mondta, annak idejében némileg szemérmesebb volt, amikor azt mondta, most viszont sokkal átgondoltabb, és úgy véli:

mindannyiunknak feministának kellene lennünk.

A kijelentést Chimamanda Ngozi Adichie üdvrivalgással fogadta, aki nem mellesleg hasonló címmel egy fontos feminista könyvet is jegyez (We Should All Be Feminists). 

A rendezvény után újságírókkal beszélgetve a politikus azt mondta, ha alapvetően arról van szó, hogy a férfiak és a nők egyenlőek a társadalmi részvételt tekintve és általában az életben, akkor ebben az értelemben kijelentheti:

"Igen, feminista vagyok".

A düsseldorfi pódiumbeszélgetésen a moderátorok párhuzamot vontak Adichie és Merkel között, és úgy vélték, hogy mindketten a saját jogukon lettek feminista ikonok. Merkel elmesélte, milyen hatások formálták már fiatalon a személyiségét: ezek között említette, hogy mentálisan sérült emberekkel nőtt fel, és azt is, hogy nem érzett félelmet. Fiatalon fizikát tanult, és nőként ez annak idején egyáltalán nem volt szokványos. Sokszor nem jutott asztalhoz, ahol kísérleteket tudott volna végezni, ami megtanította arra, hogy megharcoljon a helyéért. Szóba került az is, hogy mihez kezd, ha lejár a kancellári mandátuma: Merkel úgy fogalmazott, hogy egy darabig nem szeretne csinálni semmit, és meglátja, mit hoz a jövő, amit a maga részéről egészen lenyűgöző perspektívának nevezett. Adichie amúgy meghívta Nigériába, Merkel pedig nyitott volt és azt mondta, lehetséges, hogy valóban elutazik majd az afrikai kontinensre.

Forrás: DW

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A nigériai Chimamanda Ngozi Adichie lett a legjobbak legjobbja

...
Beleolvasó

Krasznahorkai hőse kétségbeesetten várja Angela Merkelt az állomáson

Krasznahorkai László elbeszélésként kategorizálja új művét, amelyben egy keletnémet férfi a kancellárral találkozna, miközben egyre több megmagyarázatlan esemény történik a szürke mindennapokban. Mutatunk egy részletet!

...
Kritika

Menő képregény mondja el a kamaszoknak, hogy mit kell tudni a feminizmus történetéről

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Olvass bele az Eltérő tartalomba!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Hírek
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház