„Ki az a Margó?” – kérdezte Ilonka a pólómra mutatva. Egy hollandiai kávézóban dolgoztunk együtt – nem gondolnád, de vannak holland Ilonkák! –, és aznap a margós pólóim egyikében jelentem meg a pult mögött. Ki hogyan éli meg az identitását idegenben, ugyebár.
Ekkor már egy ideje mindig éppen máshol voltam, amikor itthon margózni lehetett volna, és ez őszintén bántott. Hiszen a Margó tényleg egy semmihez sem fogható élmény: az olvasás örömünnepe, az irodalom fesztiválja. Idén viszont nemcsak, hogy ott lehetek – de még írhatok is róla! Hosszas böngészés és töprengés után készítettem el ezt az összeállítást, egy meglehetősen versesre sikeredett ötös listát.
Élő Csenge Enikő: Apám országa
Az utóbbi években időről időre visszatérek a Zsoltárok könyvéhez. Sok mindent találhat ott az olvasó: felfoghatatlan erőszakot és mélyen megrendítő békét, legfőképpen pedig egy rendkívül rapszodikus párbeszédet Istennel.
A bibliai hagyomány kapcsán olyan sokat beszélünk istenfélelemről és engedelmességről, hogy megfeledkezünk a könyv alakjainak vakmerőségéről és arcátlanságáról: hogyan alkudoztak, veszekedtek, feleseltek teremtőjükkel.
Éppen ezért akadt meg a szemem az Apám országa ajánlóján. „Élő Csenge versei is pörölnek, vitatkoznak és alkudoznak, mert nála is nagy a tét: az élete. Nézd, Uram, ez az! Mit csináljak vele? Ezek a gyönyörű versek vagányul kiállnak költőjük lelki üdvéért: súlyosak és szemtelenek, meghatóak és vidámak, vadak és őszinték” – írta Kemény István. Hát elmegyek meghallgatni, hogyan pörlekedik a költő Istennel (istennel?) 2024-ben.
Krusovszky Dénes: Életrajzi kísérletek
„... a mondanivaló, mint egy túltáplált kamasz, / folyton összeveri az osztálytársait, / pörgess tovább, / ne állj meg ennél a versnél, / ez nem is vers, / biztosan találsz ma még / valami igazán felkavarót / a hírfolyamodon” – zárul a Deepfake című vers, amit teljes hosszában itt tudsz elolvasni.
Krusovszky Dénessel szűk egy éve készítettünk interjút, a Levelek nélkül megjelenése után. Most Életrajzi kísérletek című kötetével érkezik a Margóra, aminek versei emlékekből és álmokból próbálnak létrehozni valamit, ami önarcképnek nevezhető. Lehetséges életrajzot írni a digitális személytelenség korában? Lehetséges a beszéd a mindent leuraló képörvényben?
Hol máshol találhatnánk választ egzisztenciális szorongásainkra, mint egy verseskötet bemutatóján?
Ma is tanultam valamit - élő podcastfelvétel
Minden a @nemakarokbeleszolni Instagram-oldallal kezdődött: a húgom átküldött egy videót, és mielőtt észbe kaptam volna, Tapasztó Orsit idéztük egymásnak a legváratlanabb pillanatokban.
Ennek ellenére be kell, hogy valljam, a Balatoni Józseffel közös podcastjukig eddig sosem jutottunk el. Na de majd most! A Ma is tanultam valamit élő adása lesz a pihenőm a verseskötet-bemutató-maraton közepén.
Slussz poén, hogy egyszer régen Lackfi János kreatív írás-tanítványa voltam, de megrémültem a közönségtől, és az első alkalom után soha többé nem tértem vissza. Úgyhogy itt az idő, hogy elcsípjek egy-két bölcsességet, amiről ifjúkoromban lemaradtam.
Erdős Virág: eltérő tartalom
Tizenhat éves koromban a szüleimtől Erdős Virág világító testek című kötetét kaptam karácsonyra. Abban az évben a barátnőimmel Akarattyán nyaraltunk, és egy éjjel kimentünk megfesteni egy üresen álló plakátot. Én a pilinszkát írtam fel oda az út mellé, persze senki sem láthatta, mert egyszerű alkoholos filccel ment a nagy vandálkodás – akkor így lázadtam.
Aztán jött a Rájátszás, lehetett van egy országot hallgatni négyévente, és az „Ezt is elviszem magammal”-ra sírni a hollandiai szobámban. Hát mit mondjak? Erdős Virág fájó, komor létszükséglet lett.
A Margón eltérő tartalom című új kötetét mutatja be. Háború van, azonban a múzsák nemhogy nem hallgatnak, de ordítanak. Erzsébet pedig rózsa formájú elvtelen megalkuvást és gyáva opportunizmust hord a kosarában.
„Az irodalom gyengéddé tesz” – kerekasztal-beszélgetés
A programajánlómat egy kerekasztal-beszélgetéssel zárom, és azt hiszen, itt megvallhatom, hogy mindig is lázba hozott a kerekasztal-beszélgetések gondolata. Összegyűjtesz néhány okos embert, hogy beszélgessenek egy őket (és jó esetben téged) érdeklő témáról – mi kéne még? (Valószínűleg nem voltam még elég lélekölő konferencián.)
Szombaton Borbély Alexandra, Ott Anna és Ruff Orsolya lesznek ezek az okos emberek, a téma pedig az irodalom és a gyengédség kapcsolata: tökéletes lezárása a Margó három napjának.