Mozgó csokoládépókok, titkosírást olvasó cukorszemüveg, Edevis tükre csokoládéból és izomaltból és a Weasley-ikrek! A Harry Potter: Wizards of Baking című műsor, ahol kiélheti magát a Harry Potter-rajongó cukrász, csokoládémester vagy molekuláris ételspecialista.
A Harry Potter-kötetek megnyugtató otthonossága részben az ételeknek, különösen az édességeknek köszönhető. Harry szeretetlenségének egyik jele a nagynénjéék házában, hogy a fiú korához képest kicsi, alultáplált. Nyilvánvalóan nem kap elég ételt, sőt, neki kell elkészítenie a többiek reggelijét. (A kis túlélő életrajzát itt írtuk.)
Ételek szimbolikája
Talán nem véletlen, hogy az első dolog, amit Harry a szüleitől örökölt pénzből vásárol - az iskolai felszerelésen kívül - a Roxfort Expressz büfésboszorkányának teljes repertoárja finomságokból. Ezek a különleges édességek kezdik el bevezetni a varázsvilág furcsaságaiba és ezek megosztásával szerzi élete első barátját, Ron Weasleyt.
Az iskola, a Roxfort válik igazi otthonává, amely nemcsak menedéket nyújt mindazoknak, akik kérik, hanem táplálékot is. A varázslatos finomságok sorát ontó ebédlőasztalok az összetartozást is erősítik: az ugyanahhoz az iskolai házhoz tartozó tanulók együtt ülnek. Weasleyék, akik Harry és az olvasók számára is az ideális családdá váltak, rendszeresen együtt étkeznek. Mrs. Weasley folyton aggódik Harry eszik-e eleget. Az etetve szeretés sokaknak ismerős lehet akár saját anyukáktól, nagymamájuktól.
Mindezek ismeretében már nem tűnik különösnek, hogy a filmekkel egy időben a 2000-es évek elején szinte az első Harry Potter franchise termékek a csokibékák és a mindenízű drazsé voltak. Ahogyan az sem, hogy most egy sütős reality keretében tölthetünk némi időt ebben az univerzumban. (A filmek hátteréről itt írtunk bővebben)
Üstöket izzítani!
A Harry Potter: Wizards of Baking, című műsorban kilenc páros versenyez egymással. Mindegyiküknek egy legalább 60 centiméteres, Harry Potter tematikájú édességet kell elkészíteniük, amely tartalmaz egy varázslatos elemet és mindkét készítő egy-egy specialitását, amiből kiderül a tehetsége. Minderre pedig 6 óra áll rendelkezésükre.
A Weasley-ikrek, illetve az őket alakító James és Oliver Phelps szerepeltetése műsorvezetőként szerencsés választás. A testvérpár közszeretetnek örvend a könyvek és a filmek rajongói között is. (A filmek és a könyvek közti különbségeket itt vettük sorra.) Nem véletlen, hogy néhány versenyzőnek nagyobb kihívás feldolgozni, hogy személyesen találkozik velük, mint elvégezni a versenyfeladatot. A humorukat vagy személyiségüket még nem volt alkalmuk igazán megcsillogtatni, de reméljük erre is lesz alkalom.
A stúdió berendezése olyan, mintha a roxforti ebédlőt átrendezték volna délutáni szakkörök helyszínének. A versenyzők egy óriási kandallón - vagyis a Hopp-hálózaton keresztül – érkeznek. A párokat valamilyen közös érdeklődés vagy szakmai specialitás alapján válogatták össze a készítők. Ez lehet például, hogy mindketten a mexikói csokoládé mesterei, de az is, hogy ugyanaz a kedvenc jelenetük J. K. Rowling műveiből vagy egyformán rajonganak a Weasley-családért.
Ezeket a közös pontokat fogják aztán édességgé gyúrni. Ezért készül egy csokoládé fúriafűz az ágai közé akadt tortából készült Ford Angliával, körülötte mangóval töltött habcsókkövekkel, vagy egy bájitalos szekrény cukorfiolákkal és a süteményüstbe a levegőben lebegő üvegből folyó cukorsárkányvérrel.
Összesen kilenc páros verseng a Roxfort Expresszre szóló jegyekért. A műsor egyfajta gördülő struktúrával dolgozik. A versenyzők nem egyszerre kezdenek neki a munkának, hanem szakaszosan, egymás után érkeznek és ehhez mérten eltolva végeznek. Miközben a többiek belépnek a stúdióba már látjuk dolgozni az első párost. Aki végzett, az pedig megy is a King’s Crossra prezentálni a művét a két fős zsűrinek. Vagyis nincs egy nagy közös finálé, ahol kiderülnek a kiesők és a továbbjutók, hanem akiket érdemesnek találnak rá, rögtön meg is kapják a továbbjutást jelentő vonatjegyet.
A műsorkészítők senkit nem akartak az út szélén hagyni: a varázsvilág szakkifejezéseit és a cukrászatiakat egyaránt a képernyő alján megjelenő kis magyarázó buborékok oldják fel. Egyaránt gondolnak a cukrászatilag és a Potterileg alulképzettekre.
Barátságos valóságshow-k
Minimálisnak mondható a műfajhoz tartozó mesterségesen gerjesztett dráma. A reality kategória ellenére távol áll a házba beköltözős, egymással kavarós, kiszavazós, megalázó feladatos Big Brother, Love Island, Survival típustól. A főleg a versenyzők megalázására és a nézők felsőbbrendűség érzésének erősítésére építő verziók mellett megjelentek az általában valamely szakmához kapcsolódó műsorok. Személyes kedvencem a Blown Away című üvegfúvó-reality, ami az egyik legszívmelengetőbb komfortsorozat.
Ezekben a realitykben, akárcsak itt, a résztvevőket kifejezetten szimpatikusan mutatja be a műsor. A szakmai életük, ehhez kapcsolódó tudásuk, ízlésük, érdeklődésük van a középpontban. A magánéletükről csak annyit tudunk meg, amennyi a munkájukat érinti. A versenytársaikról lelkesen és tisztelettel beszélnek. Tudják kinek mi a specialitása. Az embernek az az érzése, hogy mind ismerik és becsülik egymást.
A sütemények ambiciózusok íz- és látványvilágukban is. Az egyik csapat Edevis tükrét építi meg bútorlapnak is beillő vastagságú csokoládé lapokból és izomalt üvegből, amelyet hátulról megvilágítva egy anya és egy gyerek képe rajzolódik ki. Volt olyan, aki egyenként készítette el és helyezte fel a Mardekár címerállatának pikkelyeit csokoládéból és olyan is, aki bájitalos üvegnek vagy kavicsnak álcázta a süteményét.
A műsor nemcsak azt mutatja meg, hogy milyen édességek készíthetők a regények és filmek témájára, hanem azt is, hogy mennyi karrierút és szokatlan munka létezik. A versenyzők között van 3D-s-torta és mézeskalácsház-specialista, de olyan is, aki a különösen élethű süteményeiről ismert.
Van 18 éves cukrász, aki egy hotel konyhájában próbálgatja a kreativitását, és korábbi multis alkalmazott, aki az irodai robot helyett a sütiket választotta és olyan is, aki 40 felett ült vissza az iskolapadba a cukrászismeretek megszerzéséért.
Kicsit talán stílusosabb lett volna szeptember 1-jén indítani összhangban a Roxfort Expressz könyvbeli indulásával a Warner Brothers Harry Potter tematikájú főzőműsorát. Így azonban a karácsonyi süteményezés közben lehet egyben ledarálni az amúgy hetente érkező új részt, hogy legyen kéznél megfelelő mennyiségű édesség. Esetleg a korábban megjelent Harry Potter szakácskönyvekből kísérletezhetünk receptekkel.
Forrás: HBO MAX
Fotó: Warner Bros. Discovery