10 fontos különbség a Harry Potter-könyvek és a filmek között

10 fontos különbség a Harry Potter-könyvek és a filmek között

Ha a változtatásokról van szó, a rajongók nem viccelnek. Tele van az internet ölre menő kommentfolyamokkal, apró részleteket kiveséző posztokkal, izzó gyakori kérdések oldalakkal és Angry Dumbledore mémekkel. Néhány különbség szükséges volt a filmes adaptációk sikeréhez, több változás viszont megbocsáthatatlan maradt sokak számára. Megnéztük a legfontosabbakat.

Balkányi Nóra | 2020. június 25. |

10: Nem is úgy néznek ki

Rowling leírásait nem minden esetben követték hűen a filmesek: a könyvekben szereplő Ron szeplős és nagyon magas, Hermionénak kócos haja és a negyedik részig előre álló foga van, Horatius Lumpsluck kicsi, kövér, kopasz és bajszos, és ha már itt tartunk, Sirius Blacket inkább meggyötört Johnny Deppként képzeltük el (bocs, Gary Oldman).

Harry Potter-hónap.
Tavaly egy teljes Könyves Magazin-számot szenteltünk az éppen akkor évfordulós Harry Potter-sorozatnak, most pedig úgy döntöttünk, hogy a júniust tematikus HP-hónapnak nevezzük ki. Hogy ez mit jelent? Rengeteg érdekes cikket, portrét, összeállítást, melyeket már olvashattatok a hagyományos Könyves Magazinban (azaz a printváltozatban), de most online is elérhetőek lesznek. Emellett készülünk aktualitásokkal is. A cikkeket itt lehet majd elérni.

9: Hiányzók

Hóborc, a kopogószellem és Ludo Bumfolt úgy ahogy van, Charlie Weasley és Teddy Lupin pedig szinte teljesen eltűnt a filmekből. Míg az előbbi kettőnek nyoma sincs a vásznon, Teddy-ről pedig szinte alig esik szó, Charlie csak egy Weasley-kről készült családi képen tűnik fel. Szomorú.

A varázslós mesétől az apokaliptikus drámáig - A Harry Potter-filmek háttere - Könyves magazin

Hogyan lett egy kedves gyereksztoriból felnőtteket is megijesztő történet, hogyan lett négy rendezője nyolc filmnek és hogyan jött össze a Radcliffe-Watson-Grint szuperhármas? A tizennyolc éve induló, aztán tíz évig kitartó HP-filmek mind jókor voltak jó helyen, a körülöttük kialakult hype hatása pedig a mai napig kitart.

8: A Tekergők háttérsztorija

A Tekergők térképét James Potter (Ágas), Sirius Black (Tapmancs), Peter Pettigrew (Féregfark) és Remus Lupin (Holdsáp) alkotta meg. James, Sirius és Peter bejegyzetlen animágusként segített a vérfarkas Lupinon, de mindezt elmaszatolták a filmekben. Lehet, a Warnernek sok lett volna kiemelni, hogy Ron valójában egy patkánynak álcázott középkorú fószerrel élt együtt évekig.

7: A szem a lélek

Míg azt meg lehet bocsátani, hogy Hermionénak kifésülték a haját, az már nem ment át a rajongókon, hogy a filmekben Harry szemszíne kék (zöld), Voldemorté fehéres-szürkés (piros!), a gyerek Lilyé pedig fájóan sötétbarna (zöld!!) lett.

6: Manó irónia

A filmes univerzum nem kedvezett a varázslók által rabszolgaként használt házimanóknak sem. A könyvekben Herminone aktívan tiltakozik a helyzetük miatt (M.A.J.O.M.), a filmekből kiírták Winkyt, Sipor alig szerepel, nincs szó a manók roxforti munkájáról, Dobbynak pedig több fontos jelenete módosult (például, hogy tudja használni a varangydudvát vagy ismeri a szükség szobáját).

Mi a baj Umbridge-dzsel és Dumbledore-ral? - Harry Potter és a gyermekjogok - Könyves magazin

A Privet Drive 4. szám alatt élő Dursley-ék az unokaöccsüket a lépcső alatti aprócska lyukban tartják, rendszeresen megalázzák. A fiú Vernon bácsi levetett gönceit hordja, törött a szemüvege, és ha rosszul viselkedik, nem kap vacsorát. Az első kötet 20.

5: Önkezétől

Az utolsó könyv egyik legerősebb jelenetében Féregfark, miután csak egy pillanatig habozik, hogy megkímélje-e Harry életét, a Voldemorttól kapott ezüstkezével tehetetlenül megfojtja magát. Elég durva, az adaptációból ki is maradt. A filmben Dobby simán kiüti Pettigrew-t, aki ezek szerint akár még túl is élhette a Malfoy-kúriában történteket.

4: Mérges Dumbledore

Film: „Harry, te dobtad be a neved a tűzbe???!!!!!” (idősebb tanár 14 éves diákja felé rohan, majd két kézzel ráncigálja és ordít vele)

Könyv: „Bedobtad a neved a Tűz Serlegébe, Harry? – kérdezte higgadtan Dumbledore. - Nem – felelte Harry.”

3: Az a táncos jelenet

Elsőre – főleg ha tizenévesen nézi az ember – minimum zavarba ejtő Hermione és Harry táncjelenete a filmes Halál ereklyéi első részben. Később viszont helyére kerül a gesztus, és  jól aláhúzza Harry és Hermione fiú-lány barátságának erejét. Vagy nem? Fura? Másnak is rossz nézni? Még mindig nem tudjuk eldönteni.

2: Ginny 

A könyvekben megismert Ginny Weasley vicces, szenvedélyes, gyönyörű, független, bátor, lázadó és okos. Ennyi menő tulajdonságot nehéz hitelesen hozni, de néhányat igazán hagyhattak volna a filmes karakternek is. Ráadásul Mrs. Norris és Argus Frics között is jobban működött a kémia, mint a filmes Ginny és Harry között.

1: Voldemort háttérsztorija és halála

Egy főgonosz motivációi mindig érdekesek, a könyvekben részletesen meg is ismerjük Voldemort múltját. Erre sajnos nem sok idő jut a filmekben, így kimarad az egész „Neville is lehetett volna a kiválasztott”-szál jelentősége. Emellett a könyvben Voldemort egyszerű haladóként hal meg, a filmes verzióban viszont zombivámpírként látványosan szétporlad.

Említésre méltó bónuszok:

  • A könyvekből kiderül, hogy Rita Vitrol bejegyzetlen animágusként képes bogárrá változni
  • A bodzapálcát Harry a filmben eltöri, a könyvben Dumbledore sírjába helyezi
  • A könyvekben sokkal többet szerepel a láthatatlanná tévő köpeny, de ez talán érhető
  • Az utolsó könyvben, a búcsúzáskor Dudley Dursley esélyt kap a személyiségfejlődésre, de ezt a ziccert az adaptáció inkább kihagyta

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

A varázslós mesétől az apokaliptikus drámáig – A Harry Potter-filmek háttere

Hogyan lett egy kedves gyereksztoriból felnőtteket is megijesztő történet, hogyan lett négy rendezője nyolc filmnek és hogyan jött össze a Radcliffe-Watson-Grint szuperhármas? A tizennyolc éve induló, aztán tíz évig kitartó HP-filmek mind jókor voltak jó helyen, a körülöttük kialakult hype hatása pedig a mai napig kitart.

...
Beleolvasó

Juhász Roland: Harry Potter és a varázslók háborúja (részlet)

Nem sokkal a Harry Potter és Félvér Herceg megjelenése után, a befejezésre való felfokozott várakozás időszakában, a magyar rajongók közt terjedni kezdett egy könyv, amit úgy adtak kézről kézre, mint a hetedik rész kiszivárgott kéziratát.  A Harry Potter és a varázslók háborúja valójában nem más, mint az egyik legjobb magyar fanfiction, amelyet Juhász Roland írt. Olvassátok el az első fejezetét!

...
Nagy

Kemény Zsófi: Tegyél úgy, mintha nem is létezne  – Erős nők a Harry Potterben

A Harry Potter nőkaraktereinél kevés dolog tudja hatékonyabban alakítani a mindenkori műélvező/műnemélvező nőkről alkotott véleményét. És a Harry Potter nőkarakterei teszik is a dolgukat; egyszerűen azzal, hogy egyáltalán nem tesznek különbséget maguk és a férfikarakterek között.

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.