Bartis Attila: A nyugalom
Húsz éve jelent meg Bartis Attila egyik legsikeresebb regénye, A nyugalom. Weér Andor és anyja, az egykor ünnepelt színésznő, Weér Rebeka fullasztó története egyben a leválás képtelenségének, az alkotásnak és az íróvá válásnak is a krónikája. A könyvből színházi és filmes feldolgozás is született. Bartis Attilával a napokban interjúztuk az évforduló ürügyén, elárulta többek közt azt is, hogyan keletkezett a könyv:
"2000. január elején kezdtem el írni, és húsvét vasárnapjára lett meg az első, nyers változat. Aztán még egy évig szöszöltem vele. Ez a szöszölés nem lebecsülendő, de a ritmusban, szerkezetben, tartalomban érdemi változás már nem nagyon történt. Igen, volt egy nagyon erős kép, jobb híján nevezzük képnek, bár ez inkább érzet. Anya és fia az idők végezetéig összezárva egy lakásban. Ennyi. Csakhogy ettől a képtől meg lehetett fulladni. Ebből indult a szöveg, aztán lett belőle, ami lett."
Walter Tevis: A vezércsel
A tavalyi év egyik legnépszerűbb adaptációja volt A vezércsel, amely egy nehézsorsú kislány elképesztő tehetségéről és sakk-karrierjéről szól. A Netflix sorozata Walter Tevis azonos című könyvén alapul, amely 37 évvel ezelőtt jelent meg először (és amely most az adaptációnak hála a sikerlisták élére ugrott). A regény főhőse, Beth Harmon egy csendes, nyolcéves kislány, aki édesanyja halála után árvaházba kerül. Legfőbb társasága egy másik árva, valamint a gyermekotthon gondnoka, aki sakkozni tanítja. A sakk szép lassan Beth életének értelmévé válik, kiderül ugyanis, hogy hihetetlenül tehetséges. Az árvaházból kikerülve sorra nyeri a sakkversenyeket szerte a világon, és bár elszigeteltsége és traumái miatt alkohol és drogproblémákkal küzd, egyre magasabbra és magasabbra jut. Végül eljön az a pillanat, amikor a világ legjobb játékosával kell megküzdenie a Szovjetunióban.
A Walter Tevisről szóló portrécikkünket ITT találjátok. Ebben a cikkben pedig további sakkról szóló könyveket ajánlottunk.
Margaret Atwood: Az ehető nő
Az ehető nő Margaret Atwood legelső regénye, amelyet a 60-as években, huszonéves korában írt. A könyv főszereplője egy fiatal, főiskolát végzett lány, Marian, aki egy piackutató cégnél dolgozik. Átlagos nő, viszonylag kevés elvárással az élet felé, ugyanakkor az már a könyv első oldalain kirajzolódik, hogy a választási lehetőségei elég gyérek. Van egy közepesen unalmas munkahelye, ahol nőként nincs számára feljebblépési lehetőség, hiszen a magasabb pozíciókban csak férfiak ülnek; és van egy macsó, ügyvédbojtár pasija, Peter, aki retteg az elköteleződéstől és úgy véli, „a nősülés olyan, mint egy járvány”. Egy nap azonban fordul a kocka: miután egy randevú közepén Marian menekülőre fogja, Peterben hirtelen beindul a házasodási vágy és megkéri a kezét. A regény világa innentől nagyot fordul, hiszen Marian egyetlen logikus lehetősége a társadalom által jóváhagyott csapdának tűnik: otthon ülő feleséggé kell válnia. Ettől kezdve furcsa, már-már abszurd gondolatok és megmagyarázhatatlan, kontrollálhatatlan étkezési zavarok kezdik kísérteni. Kritikánkban ezt írtuk: "Az ehető nőben felbukkanó témák ma is annyira forrók, hogy csak két lehetőség létezik: az egyik, hogy Atwood látnoki képességgel rendelkezik; a másik, hogy ötven év alatt a nyugati társadalom alig változott valamit."
Palemla Binnings Even: Párizs királynője
Coco Chanel a világ mindmáig talán legismertebb divattervezője. Már életében sokat tett azért, hogy misztifikálja történetét, de a halála óta eltelt fél évszázad csak tovább gazdagította a róla keringő, vélt vagy valós információkból építkező legendáriumot. Attól függően, hogy épp a stílusos self-made woman, a boldogtalan szerelmes vagy a számító kollaboráns történetére vágyunk, kedvünkre válogathatunk a nemzetközi könyvpiacon szinte évente megjelenő életrajzi ihletésű könyvek közül. Itthon legutóbb a 21. Század Kiadónál jelent meg róla egy regény Párizs királynője címmel, aminek cselekménye főként az 1940-es évek megszállt Franciaországban játszódik, de a visszaemlékezésekből kibontakozik Chanel gyermekkora, fiatalsága, személyes döntéseinek és viselkedésének főbb mozgatórugói. (ITT bele is olvashatsz a könyvbe.)
Coco Chanel történetét ebből a portrécikkünkből ismerheted meg részletesebben.
Sally Rooney: Baráti beszélgetések
Sally Rooney az y-generáció mélyére fúrt - írtuk, amikor megjelent magyarul az első regénye, a Baráti beszélgetések. A könyv, amelyből hamarosan sorozat is készül, egy 21 éves egyetemista lányról, Francesről szól, aki egy irodalmi ügynökségnél gyakornokoskodik, szabadidejében pedig a legjobb barátjával, Bobbival spoken word-esteken lép fel. Egy ilyen esten ismerkednek össze a fotósként és íróként dolgozó Melissával, aki felajánlja, hogy ír róluk egy portrécikket és ennek apropóján meg is hívja őket vendégségbe. A nő házában tartott vacsorán aztán kiderül, hogy van egy irigylésre méltóan jóképű és szexi férje is, Nick, aki ráadásul színészként dolgozik. Frances és Nick első látásra vonzódni kezdenek egymáshoz, majd Melissa és Bobbi háta mögött titkos szerelmi viszonyba kezdenek, ami persze jó sok titkolózáshoz és bonyodalomhoz vezet. A könyv olyan, mint egy jól felépített sakkjátszma: minden egyes szereplő lépése változtat az összes szereplő viszonyának dinamikáján. Így egy olyan folyamatosan hullámzó szerelmi négyszög jön létre, amelyet a közeledés-távolodás váltakozása határoz meg.
Sally Rooney második regényéről, a Normális emberekről ITT írtunk. A könyvből készült sorozatról pedig ITT.