5 könyv, aminek a címében egy város neve szerepel

5 könyv, aminek a címében egy város neve szerepel

Szabados Ágnes, az RTL Klub Híradójának műsorvezetője pár éve elindította a Nincs időm olvasni kihívást, amely során 12 hónap alatt 12 könyvet kell elolvasnia a résztvevőknek. A játék idén is folytatódik és bárki bármikor csatlakozhat hozzá, hiszen Ágnes minden hónapban ad egy új témát, amit aztán a harmincezer fős közösség közösen dolgoz fel. Márciusban egy olyan könyvet kell elolvasni, aminek a címében egy város neve szerepel. A témához minden hónapban egy közös könyv is tartozik, ez most Guillaume Mussótól az Egy párizsi apartman. A kihíváshoz csatlakozva mi is ajánlunk öt könyvet.

Forgách Kinga | 2021. március 02. |

Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Péntek Orsolya
Hóesés Rómában
Kalligram, 2020, 396 oldal
Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Péntek Orsolya a Hóesés Rómában című könyvével trilógiává írta Az Andalúz lányaival elkezdett, majd a Dorka könyvével továbbszőtt fiktív családtörténetét (olvass bele ITT). A regény két lány, Borka és Júlia szólamaira épül, a jó hetven évet felölelő cselekmény egy klasszikus (dupla) felnövés-történet, amelynek szálai egy adott ponton élesen elhajlanak egymástól. Egyikük Budapesten, míg a másikuk Rómában folytatja életét, és hiába a szoros kapocs, egyre kevésbé értik egymást. „Olvasmányos, különleges könyv a Hóesés Rómában, generációk és egyéni élettörténetek tablója, pontos, mégis érzékeny, költői szöveg” – írtuk a könyvről.

A margós bemutatóról ITT írtunk, ITT pedig végighallgathatjátok Péntek Orsolya és Németh Gábor beszélgetését.

Orhan Pamuk: Isztambul

Orhan Pamuk
Isztambul
Ford.: Nemes Krisztián, Helikon, 2018, 400 oldal
Orhan Pamuk: Isztambul

Orhan Pamuk egészen 22 éves koráig festőnek készült, aztán hirtelen az írás felé fordult. Erről az időszakról szól az eredetileg 2003-ban, magyarul pedig 2007-ben megjelent memoárja, az Isztambul, mely így végződik: nem akarok építész lenni, író leszek. A művészi ambíciók megváltozása mellett (ahogy ő fogalmaz: ebben az életkorban „egy csavar kilazult a fejében”) szerepet játszott az is, hogy Törökország politikailag nagyon nyugtalan ország volt, és ő hallatni akarta a hangját. Pamuk kedvenc regényhőse egyébként is Isztambul, ebből a könyvből pedig megtudhatjuk, miért. „Miközben a várost nézzük, az utcákon sétálunk, a tengeren hajózunk, mindaz, amit látunk, összekapcsolódik azokkal az érzésekkel, amelyeket Isztambul kelt föl bennünk, ám ahogy séta közben a várost figyeljük, néha valami más is történhet: saját lelkiállapotunk kapcsolódik össze mindazzal, amit látunk.”

Olvassátok el az Orhan Pamukkal készült interjúnkat ITT.

Kim Stanley Robinson: New York 2140

Kim Stanley Robinson
New York 2140
Ford.: Farkas Veronika, Agave,  2017, 656 oldal
Kim Stanley Robinson: New York 2140

Mi történne akkor, ha a klímaváltozás hatására a világ nagyvárosait elárasztaná a víz? Kim Stanley Robinson, a Globális felmelegedés-trilógia szerzője már eljátszott ennek a nagyon is reális veszélynek a gondolatával, és felvázolta a lehetséges következményeket is. Arról, hogy a sarkvidék jégtáblái olvadnak, már tudunk egy ideje, de hogy mi fog történni pontosan, ha településeket fog elárasztani a víz, arra nincs forgatókönyvünk. A New York 2140-ben mindez már nem csak a távoli jövő. Az áradás a felhőkarcolókba száműzi a túlélőket, akik próbálnak alkalmazkodni az új helyzethez. Robinson az egyik épület különböző lakóinak szemén át mutatja meg, hogyan alakul át világ egyik legnagyszerűbb városa az apállyal és a dagállyal.

Dacia Maraini: Végálllomás Budapest

Dacia Maraini
Végállomás Budapest
Ford.: Lukácsi Margit, Jaffa, 2019, 416 oldal
Dacia Maraini: Végállomás Budapest

A 20. század nagy történelmi viharai közepette sokszor a kicsinek tűnő döntéseken is életek múltak. Mindez fokozattan igaz a második világháború idejére, valamint az utána következő évekre, amikor az emberek teljesen kiszolgáltatottá váltak a hatalomnak és a hatalom által képviselt ideológiáknak. Erről az időszakról és erről a tehetetlen kiszolgáltatottságról szól a kortárs olasz irodalom egyik legfontosabb szerzőjének, Dacia Maraininek a regénye, amely a holokauszt utáni kelet-európai állapotokat mutatja be. A Végállomás Budapest egy oknyomozás története, amely során Amara, a firenzei újságíró gyerekkori szerelmét próbálja megtalálni, és amely végül élettörténetek sokasága által rajzolja ki az emberiség történelmének egyik legsötétebb fejezetét. 

Kritikánk a könyvről ITT.

Ben Lerner: Az iskola Topekában

Ben Lerner
Az iskola Topekában
Ford.: Pék Zoltán, 21. Század, 2020, 315 oldal
Ben Lerner: Az iskola Topekában

Ben Lerner a kansasi Topekában született, a szülei elismert pszichológusok (az anyja különösen híres, könyvei nagy feltűnést keltettek), és annak idején mindketten az ismert topekai Menninger-klinikán dolgoztak. Hasonló a helyzet regényének főhősével, Adam Gordonnal is. Az iskola Topekában egy kansasi iskoláról szól, amely nem más, mint egy pszichoterápiás intézet. A regény három kulcsszereplője közül ketten itt dolgoznak. Ők Jonathan és Jane, akik New Yorkot maguk mögött hagyva költöztek sok-sok éve Topekába, a harmadik fókuszpont pedig a középiskolás fiuk, a vitaversenyek sztárja, a már említett Adam. A cselekmény két nagy időpont között váltogat: a tinédzser Adam még bőven a Clinton-érában készül az utolsó gimis évére, a felnőtt Adam viszont már a Trump-korszakból („most, hogy Amerika ismét nagy lett”) tekint vissza erre az időszakra. (Kritikánk ITT.)

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

5 könyv, aminek piros a borítója

Folytatódik a Nincs Időm Olvasni Kihívás: februárra öt olyan könyvet ajánlunk, aminek piros színű a borítója. 

...

5 könyv, amivel jobban megismerheted magad

A Nincs időm olvasni kihívás januári témája az önismeret, ehhez ajánlunk most könyveket. 

...

5 könyv, amit a szerzője 60 éves kora felett írt

A Nincs időm olvasni kihívás decemberi témájához ajánlunk remek könyveket. 

Polc

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...

Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 

...
Kiemeltek
...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

Gyerekirodalom
...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet.