Walter Tevis: A vezércsel
A The Queen’s Gambit Walter Tevis azonos című könyvén alapul, amely 37 évvel ezelőtt jelent meg először (és amely most az adaptációnak hála egyből a New York Times sikerlistájának élére ugrott). A regény Beth Harmonról, a csendes, nyolcéves kislányról szól, aki édesanyja halála után árvaházba kerül. Legfőbb társasága egy másik árva, valamint a gyermekotthon gondnoka, aki sakkozni tanítja. A sakk szép lassan Beth életének értelmévé válik, kiderül ugyanis, hogy hihetetlenül tehetséges. Az árvaházból kikerülve sorra nyeri a sakkversenyeket szerte a világon, és bár elszigeteltsége és traumái miatt alkohol és drogproblémákkal küzd, egyre magasabbra és magasabbra jut. Végül eljön az a pillanat, amikor a világ legjobb játékosával kell megküzdenie a Szovjetunióban.
Vladimir Nabokov: A Luzsin-védelem
Nabokov könyve Beth Harmonhoz hasonlóan egy magányos sakkzseniről szól, aki szépen lassan az őrület határára sodródik. Fokozatosan az a rögeszme keríti hatalmába, hogy egy világméretű sakkjátszmába keveredett, minden félmozdulatban, elejtett szóban fondorlatot, ellene irányuló lépést lát. Luzsin annyira a sakk megszállottja lesz, hogy teljesen elveszíti a realitásérzékét, és az egész világot úgy kezdi látni, mint egy sakktáblát, tele sötét és fehér mezőkkel. „[…] a sakk irgalmatlan volt, fogva tartotta és magával rántotta őt. Volt ebben borzalom, de csakis ebben volt harmónia, hiszen mi van a világon a sakkon kívül?”
Polgár Judit: Legyél te is bajnok!
Jó időzítéssel éppen most jelent meg Polgár Judit könyve, a Legyél te is bajnok!, amelyet Magyarország legismertebb sakkozója olyan gyerekeknek írt, akik már egy ideje sakkoznak, tehát ismerik a figurákat, a lépéseket, a játék alapszabályait, és talán egyszer majd versenyezni is szeretnének. A kötet gyakorlati példákon keresztül vezet be a sakk elméletébe, és személyes történetekben mesél arról, hogy az elméleti alapokat miként lehet alkalmazni a gyakorlatban. Polgár Judit ezt írtja a fülszövegben: „A sakk az életem részévé vált, és nem csak abban az értelemben, hogy profi sportoló lettem. A játék szabályait, filozófiáját a mindennapokban is használom. Bizony, a te életed számos területén is jelen van a sakk, csak talán eddig még nem fedezted föl. Tarts velem, és megmutatom, hol találod!”
Papp Márió: Így sakkoztak ők!
Papp Márió kötete 128 híres ember mintegy kétszáz sakkjátszmáját tartalmazza. A szerzõ röviden leírja a játszma történetét, és közli a táblákat. Igazi sakk-könyv, de egyben kultúrtörténeti érdekességek tárháza is. Ki gondolná, hogy Sztálintól vagy Einsteintõl fennmaradt egy-egy híres játszma, hogy valaha csatákat döntöttek le sakkpartival, hogy olyan művészek, politikusok, tudósok sakkoztak szenvedélyesen, mint Kipling, Karinthy Frigyes, Prokofjev, Kádár János, Benyovszky Mór, Napóleon, Mengyelejev, Turgenyev, Csehov, Lenin?
Garri Kaszparov: Hogyan utánozza az élet a sakkot
Az élet és a sakk nem is annyira különbözik egymástól – erről szól Garri Kaszparov könyve, aki két évtizedig állt a sakkvilág élén mint nemzetközi sakknagymester. (A korábbi sakkvilágbajnok egyébként a The Queen’s Gambit egyik szakértő tanácsadója volt, a sorozatban ugyanis minden egyes játék valódi.) Kaszparov ma már üzletember és politikus is. A szovjet rendszer bírálójából Vlagyimir Putyin és az orosz rendszer bírálója lett. Ezt az utat járja velünk végig ebben a könyvben, amely önéletrajz és gyakorlati tanácsok gyűjteménye egyben. A sakk iránt érdeklődőknek kihagyhatatlan, ugyanis részletesen olvashatunk Kaszparov sakkpályafutásáról, nagy elődeiről és ellenfeleiről is.