Iglódi Csaba: Eluralkodott rajtam a mesevágy

Iglódi Csaba: Eluralkodott rajtam a mesevágy

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Ahogy mindig, most is interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Kecöli K. GergőGaál-Nyeste Katalin, Szűcs Ádám, Bánhidi Lilla, Török Ábel és Gleb Anitta után most Iglódi Csaba mutatkozik be, és mesél az olvasói visszajelzésekről, családregényének tempójáról és első olvasmányélményéről is. 

ko | 2023. szeptember 14. |
iglódi csaba
Dreher-szimfónia - Komlótól a koronáig
Athenaeum, 2023, 429 oldal
Iglódi Csaba: Dreher-szimfónia könyv

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban?

Amíg eljutottam addig a döntésig, hogy belevágok, ez zakatolt a fejemben: „Jegyezze meg jól, fiatal úr, hogy az írás az olvasással kezdődik!” Boldogult újságírókoromban adta útravalóul egy legendás szerkesztő, én pedig igyekeztem megfelelni a tanításának. Évtizedekig csak olvastam. Szó, ami szó, elég sok év eltelt, mire életem első ilyen terjedelmű és összetettségű írására mertem adni a fejem. 

Azon az éjszakán, amikor végre nekifogtam a családregényemnek, a kétely helyét egyetlen pillanat alatt átvette a bizonyossággal vegyes elszánás.

Eluralkodott rajtam a mesevágy. Imádtam, ahogyan a szereplők beköltöztek az életembe (vagy én az övékbe?), együtt lépkedünk Bécs utcáin, hánykolódunk a Hallstatti-tavon, menekülünk az istállót nyaldosó lángok elől. Csábítunk, szeretünk, teremtünk és temetünk. Élünk a mindennapokban, miközben 150 évet járunk be képzeletben és valóságosan is.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét?

Ha a műfajra gondolok (családregény), akkor a későbbi szerkesztőmet, Csapody Kingát kell említenem. Ha a témára (Dreher család), akkor Békefi Gábort, a Dreher Sörgyárak mai vezérigazgatóját, aki megismertetett az apró schwechati sörfőzdéből felfoghatatlan méretű birodalmat építő család négy generációjával.

Beleszerettem a sváb gyökerekkel rendelkező, osztrákká lett család történetébe.

Azt éreztem, hogy velük együtt és rajtuk keresztül meg tudom mutatni az olvasóknak, hogy az üzleti történetekben is lehet romantika, vagy érzékeltethetem, hogy egy férfiak által dominált világban is kulcsszerepet játszhatnak a nők. Elmesélhetem a vállalati döntések összetettségét éppen úgy, mint azt, hogy miért botlottak a férfiak, és hogyan jut el odáig egy családfő, hogy beperelje a fiát – tékozlásért.

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani
A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

Tovább olvasok

Mit vártál az első könyvedtől?

Világhírt – mondhatnám viccesen, de ha azt nem is, egy másfajta ismertséget magamnak, s egy letehetetlen regényt az olvasóknak. Én eddig inkább a színfalak mögött éltem, újságíróként, tanácsadóként, háttéremberként. Most előrébb léptem, hogy „látva lássanak”. Vállalva a kockázatát és vágyva az áldásait. Olyan könyvet akartam letenni az asztalra, amelyik kinézetével és tartalmával egyként kiköveteli a helyét a családi könyvtárak „kedvenc” szekciójában, s amit jó szívvel ajánlanak azoknak, akik még nem kaptak hírt róla.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön?

Bár szerzői szándékom volt, hogy a szöveg ritmusa kövesse a közben gyorsuló világot,

lehet, hogy mégis inkább két részben adnám ki, ezzel is lehetőséget adva, hogy mindegyik generáció ugyanakkora figyelmet kapjon, és így visszacsempészhetnék rengeteg olyan epizódot is, amit fájó szívvel hagytam a jegyzetek között. És biztosan találnék olyan mondatokat is, amelyekkel szigorúbban kellett volna bánnom.

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

A szerkesztőm véleményét kértem leginkább, de rajta kívül is voltak néhányan, akik a teljes alkotási folyamatban elkísértek. (Egyenként köszönetet is mondok nekik a könyv végén.) Értékes segítség volt, hogy a történelmi hűség érdekében egy történész-múzeológus szakmai megfontolásokat is a figyelmembe ajánlott.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?

Ha lehet, négyet említek, mert nem tudok sorrendet felállítani közöttük. Az első: többen szóvá tették, hogy amikor a feléhez jutottak, kényszerítették magukat arra, hogy csak egy-egy fejezetet olvassanak el naponta, így biztosítva azt, hogy sokáig tartson az élvezet. A második ennek éppen az ellenkezője: ő egyetlen „ülésben” jutott el az első oldaltól az utolsóig, nem tudta letenni. Tőle tudom, hogy kb. 17 óra kell ahhoz, hogy valaki a végére jusson. A harmadik pedig az az üzenet, amelyik tudatta: ezzel a regénnyel megvettem őt, és már ki is hagyta a következő könyvemnek a helyet a könyvespolcán. A negyedig egy Haggenmacher-leszármazott (Dreher Jenő egy Haggenmacher lányt vett feleségül a XIX. század végén) levele volt, aki azt írta,

a könyvből éppen az a világ köszön vissza, mint amit ő a családi emlékezetből, az elbeszélésekből és a levelekből megismert.

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla? 

Jules Verne Sándor Mátyása, azt hiszem, de elég régen volt. A titkosírással írt levél jut eszembe elsőként, meg az, hogy abban az apró lakásban, amelyben felnőttem, egy vakablak mélyedésében kapott helyett a könyvespolc. Onnan vettem elő többször is a vaskos kötetet, mert azt a történetet nem lehetett csak egyszer elolvasni. Édesanyám, akinek ajánlottam az első regényemet, ma is abban a szobában lakik, így a Dreher-szimfónia most már Sándor gróf szomszédja azon a bizonyos polcon.

Hány évesen írtad meg az első olyan szöveget, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Érettségi előtt voltam, amikor elküldtem egy rövid írást az akkori legnépszerűbb ifjúsági rádióműsor, az Ötödik sebesség novellapályázatára.

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért?

Krusovszky Dénes Akik már nem leszünk sosem című könyve jut eszembe a közelmúltból. Olvasóként nem hagyott elkalandozni, szinte faltam. Izgalmasan fűzte össze a múltat a jelennel, szőtte a történetet, és hozta hozzám (is) közel a szereplőket. Új kötetét is megvettem már, mert az elsővel rajongóvá tett.

A jövőt azok teremtik meg, akik hisznek magukban és az ötleteikben. Higgy magadban és légy a saját történeted hőse! Az Erste már hisz benned. Margó-díj az Erste támogatásával.
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Gleb Anitta: Írásba emeltem konkrét vizuális elemeket

A kilencedik Margó-díj rövidlistásainak bemutatkozó interjú közül most Gleb Anittáét tesszük közzé, aki Pálok című kötetével került a legjobb tízbe.

...
Nagy

Török Ábel: A mesék gyakran sokkal többet, sokkal szebben mondanak, mint a regény

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Török Ábel az állatmesék erős irodalmi hagyományáról, a megosztó műfajról és a tudatos szövegalkotásról is mesél.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Hagytam teret a regénynek, hogy alakíthassa magát

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Bánhidi Lilla, a rövidlistára került Sorsod Borsod szerzője a regionális krimik sajátosságairól, illetve arról az érzésről mesél, amikor a regény viszi az íróját.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

...
Valuska László

Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá

...
Valuska László

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

Természetesen olvasok
...
Zöld

Peter Wohlleben új könyvében megtanít beszélni a fák és az erdő nyelvén – Olvass bele!

...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

...
Zöld

Ebből a sűrű, sötét erdőből csak hetekkel később bukkan fel a hajód - Olvass bele a Mitágó-erdőbe!

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid