Gaál-Nyeste Katalin: Bizonyos témák újra és újra előkéredzkednek bennem

Gaál-Nyeste Katalin: Bizonyos témák újra és újra előkéredzkednek bennem

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Mint mindig, most is interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Kecöli K. Gergő után most Gaál-Nyeste Katalin mutatkozik be, és mesél az íráshoz szükséges szikráról, együttgondolkodásról és kedvenc olvasmányairól.

Nyitókép: Konaka-Kiss Péter

ko | 2023. szeptember 07. |
gaál-nyeste katalin
Bőr - A testünk nem alku tárgya
Parnasszus, 2023, 248 oldal
Gaál-Nyeste Katalin: Bőr könyv

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban?

Az írással sokszor kerülgettük egymást az életemben, hosszabb-rövidebb ideig együttélés is volt belőle, de az összeköltözésünk hét éve történt meg. Azóta gondolom úgy, hogy ez egy folyamat, amelyben írni tanulok. Éppen ezért nem is küldtem el az írásokat direktben folyóiratoknak sem, néhányukról beszéltünk írásszemináriumokon, irodalmi csoportokban, baráti körben. Ezen alkalmakkor alakult olyan helyzet, ahol kérték tőlem az adott szöveget, vagy másikat megjelenésre. Szokatlan érzés volt. A legerősebb tapasztalásom, hogy

végérvényesen megszerettem és megtanultam közben írni, és nem túlgondolni.

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát?

Nálam az alkotás hét éve tartó folyamat, így a kötet az ez idő alatt készült szövegekből válogatás. Turczi István, a mentorom finoman jelezte, hogy szerinte ki lehetne adni egy kötetet az írásaimból. Ez volt a közvetlen szikra. A folyamat kezdete azonban egy kiégés-szerű állapot elől való menekülés eredménye, amelyben Vietorisz Szilvia és Szalay Ádám (Sikerkód) támogatásával újra rátaláltunk egymásra az írással, így elmúlt a veszélye annak, hogy tovább rontsam a család átlagéletkorát. A találkozás óta kis kihagyásokkal minden nap írok. Az első nap 2016. április 20-a volt.

Mi adta a kötet alapötletét?

Azt vettem észre a rengeteg nap alatt, hogy bizonyos témák újra és újra előkéredzkednek bennem, csak egy kicsit a nézőpont változik, ahonnan és ahová nézek. Általában személyekre, testekre, pszichére,

oda, ami belül, a bundánk alatt van.

Munkacímnek gondoltam a Bőrt, azonban amikor említettem a kiadómnak, ő azonnal rávágta, hogy megvette. A kötet vázát adó fejezetcímeket hosszas, a párommal való együttgondolkodás és beszélgetések után találtam meg, majd azokhoz választottam a szövegeimből.

Mit vártál az első könyvedtől?

Semmit. Mindent. Boldogságot. Bizonyosságot. Szabadságot.

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön?

Nem változtatnék semmit. Örülnék, ha sok kiadást megérne, úgy, ahogyan van.

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet?

A kötet összeállításába a párom, Péter véleménye lopakodott be. A kész kötetet szinte egy időben küldtem meg a kiadómnak (Parnasszus), ők pedig továbbküldték a szerkesztőmnek, Fábián Istvánnak (költő, tervező-grafikus), aki a kötet szövegéhez tervezte a gyönyörű borítót. Megküldtem Bartók Imrének, aki a fülszöveget írta, amit szintén imádok, és a képregényíró Lénárd Lászlónak, akivel a borító első verzióját terveztük, hálás vagyok az értő barátságáért.

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán?

A legeslegelső visszajelzés Fábián Istvántól. „Nemigen olvastam még ennyire lélegzetszorító szövegeket,

valóban minden egyes írás elolvasása után erőltetni kell a levegővételt,

a kint és bent világa ilyen mértékű kettétartásának, ugyanakkor szívszorító azonosságának olykor kegyetlen megfogalmazásával nem hiszem, hogy találkoztam volna. Fontos és nagyszerű kötetnek tartom!”

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál?

Az biztos, hogy rendkívül szerencsés vagyok a szüleimmel, rengeteg kötetet vásároltak nekem, amikor én még azt sem tudtam, mekkora jelentősége van a könyveknek. Akkoriban könyvcsomagokat lehetett rendelni, valószínűleg sokaknak voltak ugyanazok a kötetei a szekrények polcain. Közülük két fontos regény van az emlékeimben. A kétéltű ember Alekszandr Beljajevtől és a Szonya professzor Kertész Erzsébettől. Nem tudnám megmondani, melyik volt az első, csak a lenyomatokat tudom magamban felidézni.

Milyen emlékeid vannak róla?

Sokszor olvastam el őket, szinte minden könyvet amúgy is többször. Imádtam az élőlényeket, Az állatok nagy képeskönyve és a Majomtörténetek mellett a szokatlan és ismeretlen világok, történések mindig bekerítettek, és miután szerencsére elég hamar megértettem a matematikát is, azt szerettem volna, ha egész életemben azzal, a biológiával és a magyar nyelvvel foglalkozhatok. Ilyen kombinációval akkor sajnos nem lehetett továbbtanulni.

Hány évesen írtad meg az első olyan szöveget, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad?

Nyolcadikos voltam, Anyám volt a címe, a magyartanárunk felolvasta a többi osztályban is, én a bé-be jártam. Azt mondta, hogy híres író, vagy költő leszek, egy darabig hittem is benne. Mérnök lettem, pár hete beszéltem Pappné Marikával, küdtem neki egy tiszteletpéldányt, és nagyon várom a visszajelzését.

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért?

Tar Sándor A 6714-es személy című elbeszéléskötete. Tizenegy éves voltam a debütálásakor, negyvenkét év telt el azóta, és csak most találkoztunk.

Földhöz vágott, és oda is szorított.

A kortársaim közül pedig Várnagy Márta Kapuzábé című elbeszéléskötete az, ami sajogtatta a szívemet.

A jövőt azok teremtik meg, akik hisznek magukban és az ötleteikben. Higgy magadban és légy a saját történeted hőse! Az Erste már hisz benned. Margó-díj az Erste támogatásával.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Kecöli K. Gergő: Nincs kerülőút, kockáztatni, repülni kell

Immáron hagyomány, hogy interjúsorozatban mutatjuk be a Margó-díj top10-es körébe került jelölteket. Ezúttal Kecöli K. Gergő mesél alkotói szikráról, szerkesztői szimbiózisról és a legemlékezetesebb olvasói reakcióról. 

...
Nagy

Ebből a tíz könyvből kerül ki 2023 Margó-díjasa!

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg a legjobb első prózakötetes a Margó-díjat. A nevezettek köre mostanra tízre szűkült; a lista további sorsának alakulása a szakmai zsűri kezében van, a díjazott nevét az októberi Margón hirdetik ki. Mutatjuk a kiválasztott tízet!

...
Nagy

Ezek a könyvek versenyeznek idén a Margó-díjért!

A 2023-as Margó-díj felhívásra 34 nevezés érkezett, közülük választja ki a legjobb tíz kötetet a Könyves Magazin szerkesztősége. Bemutatjuk a pályázó könyveket.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Nagy

Az embernek kötelező boldognak lenni [Géczi János 70]

Géczi János életében fontos a párbeszéd. Öröm volt tehát a május 4-én hetvenéves költő, író, képzőművésszel interjút készíteni. Véges betűkészletből építkező, rendhagyó ábécésorolás következik.

Szerzőink

...
Ott Anna

Sérült és meg nem született gyermekek – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

...
ki

Monumentális, melegszívű, szellemes – így emlékeztek híres írók Paul Austerre

...
Valuska László

Hogyan készüljünk fel a magyarérettségire? (podcast)

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Monumentális, melegszívű, szellemes – így emlékeztek híres írók Paul Austerre

A nagy amerikai író, Paul Auster halála az egész irodalmi világot megrendítette. Mások mellett IanMcEwan, Joyce Carol Oates és Richard Powers is megemlékezett róla, de magyar fordítóját is megkérdeztük arról, hogyan látta őt. 

...
Nagy

„Még mindig őrült vagyok, talán őrültebb mint valaha” – Paul Auster, az író, aki rábízta magát a véletlenre

Paul Auster életművének a teremtés, a megszállottság, az írás és az élet a legfontosabb motívumai. Összegyűjtöttük az április 30-án, 77 éves korában elhunyt szerző pályájának legfontosabb állomásait.

...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Podcast

Sérült és meg nem született gyermekek – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk nyolcadik, évadzáró adásában Péterfy-Novák Éva volt a vendég, a beszélgetéshez pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.