Kecöli K. Gergő: Nincs kerülőút, kockáztatni, repülni kell

Kecöli K. Gergő: Nincs kerülőút, kockáztatni, repülni kell

Idén kilencedik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. Hagyományunkhoz híven interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Ezúttal Kecöli K. Gergő mesél alkotói szikráról, szerkesztői szimbiózisról és a legemlékezetesebb olvasói reakcióról.

Nyitókép: Merész Márton/Énbudapestem

ro | 2023. szeptember 06. |

kecöli k. gergő
Könnyű álmok utcája
Kalligram, 2022, 231 oldal
-

Mi volt a legfontosabb tapasztalat az első kötetig vezető alkotói folyamatban? 

Rájöttem, amennyiben hiteles irodalmat szeretnék írni, lényegében mindent el kell engednem: leszámolni a sallanggal, a könnyítésekkel, a panaszkodással, a társadalmiaskodással, a szociologizálással, a politikával, elégetni a fölösleget, elpusztítani az izmusokat, meghozni a nagy döntéseket, rászánni az időt, a munkát, alárendelni magam a víziónak – és

amikor már vakon repülsz, de kitartasz, akkor hirtelen mindent visszakapsz.

Ez a tapasztalat, hogy nincs kerülőút, kockáztatni, repülni kell. 

Mi volt az a szikra, ami beindította az alkotói munkát? Mi adta a kötet alapötletét? 

Kettő szikra volt, ha eltekintünk a folyamatos belső késztetésről. Az egyik érzelmi jellegű: belefutottam egy elsöprő szerelmi élménybe, ami biztosította az alkotói energiákat, az ihletet. 

A másik szikrát ezzel párhuzamosan a szerkesztőm hívása jelentette a Kalligramtól, hogy elfogadták a kéziratot. Mindez akkora motivációt biztosított, hogy végül egy év alatt újraírtam a komplett kötetet. Talán kettő novella „maradt életben” a beküldött változatból. 

A kötet alapötlete, hogy Ernő figuráján keresztül felhasználjam valós kalandjaimat, az úgynevezett rögvalóságot, de olykor megemeljem a történeteket szürreális irányba. A külső és belső történések közötti átmenetek megjelenítése is alapötlet: belső utazás, külső képekkel, ahol néha a hiperrealizmus, néha a fantasztikum győzedelmeskedik. Ezek az alapötletek, de hogy az alapötleteket mi szüli, az már irodalomfilozófiai kérdés. 

Mit vártál az első könyvedtől? 

Áttörést. Írás közben azt, hogy

megtaláljam a saját, mindenkitől megkülönböztethető hangomat,

hogy egyedi atmoszférájú irodalmat hozzak létre, ami szórakoztat és művészi dimenziókat nyit, hogy képes legyek legalább részben megjeleníteni a vízióimat. 

Próbáltam nem eredményekben, díjakban, eladott példányszámban gondolkodni, úgy fogtam fel, és így is volt, hogy a semmiből jövök. A remény persze nem halt meg, sikerre vágytam, de inkább úgy fogalmaznék, hogy igazságra, arra, hogy minél többen értsék a sorokat, még inkább azt, ami a sorok között van. 

Ha tehetnéd, mit változtatnál a könyvön? 

Nem sokat, ez így volt teljes. Mostani fejjel talán húznék még belőle, talán a novellák sorrendjén is változtatnék. De amit változtatnék, az teljes erővel megjelenik majd a második kötetben. Nincs hiányérzetem. 

Kinek a véleményére adtál a leginkább írás közben, kinek mutattad meg először a kész kötetet? 

Toldi Veronikával, a szerkesztőmmel beszéltünk meg mindent, szimbiózisban működtünk, csak rá hallgattam, a végén egy novellámba bele is szőttem a karakterét, hálám jeléül. Finoman, érzékkel irányította a folyamatot, igazi őstehetség. 

Mi volt a legfurcsább, legemlékezetesebb olvasói reakció a kötet kapcsán? 

Egy kedves ismerősöm, aki a sznobok sportjának tartja az irodalmat, sőt, ennél csúnyább dolgokat is gondol, derült égből villámcsapásként posztolta közösségi oldalán, hogy a kötetemet olvasva visszatért benne a remény: talán megváltozik a véleménye az irodalomról, írta.

Ezzel lenyűgözött. 

Mi volt az első regény, amit valaha elolvastál? Milyen emlékeid vannak róla? 

Jack Londontól A vadon szava, vagy Cooper Nagy indiánkönyve. Felragyogott bennem a nagybetűs kaland lehetősége, ezekkel álmodtam. Vagy kutya voltam és széles folyókat úsztam át, vagy a vadnyugaton száguldoztam, miközben lőttek rám. Gyökeresen megváltozott az életem: született bennem valami új, akkor lettem férfi, nyolcévesen. 

Hány évesen írtad meg az első olyan szöveget, amit már úgy mutattál meg másnak, hogy irodalomnak tartottad? 

Mindig mindent irodalomnak tartottam, amit írtam, utólag jöttem csak rá, hogy nem az volt, hanem irkafirka. Szóval hétévesen olvastam a Micimackó versbetéteit, és annyira megtetszettek, hogy elhatároztam: költő leszek, ez csupa gyönyörűség. Aznap meg is írtam az első verset, meg is mutattam mindenkinek. 

Mi a kedvenc debütáló köteted, és miért? 

Ha már Margó-díj, akkor a Holtverseny Totth Benedektől, mert vagy így vagy úgy, de sodor, elvisz, ott vagyok a történetben, amit, vagyis az elragadás, a belefeledkezés élményét nem lehet megszokni. 

Amúgy nyilván rengeteg debütkötetet olvastam életemben, de nem tudom már, kinek melyik az első. Ha magyarok, akkor még Hazaitól a Cukor kékség, ami beugrik, vagy Hajnóczytól A fűtő. Azonnal megéreztem bennük a nagyságot.

A jövőt azok teremtik meg, akik hisznek magukban és az ötleteikben. Higgy magadban és légy a saját történeted hőse! Az Erste már hisz benned. Margó-díj az Erste támogatásával.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ebből a tíz könyvből kerül ki 2023 Margó-díjasa!

Idén már kilencedik alkalommal kapja meg a legjobb első prózakötetes a Margó-díjat. A nevezettek köre mostanra tízre szűkült; a lista további sorsának alakulása a szakmai zsűri kezében van, a díjazott nevét az októberi Margón hirdetik ki. Mutatjuk a kiválasztott tízet!

...

Ezek a könyvek versenyeznek idén a Margó-díjért!

A 2023-as Margó-díj felhívásra 34 nevezés érkezett, közülük választja ki a legjobb tíz kötetet a Könyves Magazin szerkesztősége. Bemutatjuk a pályázó könyveket.

...

Szerbül is megjelenik Szöllősi Mátyás Margó-díjas könyve

A 2017-ben Margó-díjat nyert Szöllősi Mátyás-kötet, a Váltóáram immár szerb nyelven is olvasható. 

Kiemeltek
...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

Gazdagok generációs traumáiról mesél Taffy Brodesser-Akner második könyvében, a Long Island-i kompromisszumban. 

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

Hírek
...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

A varázslók-trilógia világhírű szerzője fantasyként gondolta újra az Artúr-mondakört

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság