Rossz anya és jó író: hogyan olvassunk ezután Alice Munrót?

Rossz anya és jó író: hogyan olvassunk ezután Alice Munrót?

Mennyit tudott a kanadai irodalmi élet Alice Munro és lánya szakításának valódi okáról? Hogyan olvassuk ezek után Munro írásait a nők elfojtott érzéseiről és a családi drámákról?

sa | 2024. július 12. |

Vasárnap került a nyilvánosság elé a sokkoló információ, amikor a kanadai Toronto Star lehozta Alice Munro lánya, Andrea Skinner esszécikkét, hogy bár anyja tudott arról, hogy a mostohaapja szexuálisan bántalmazza, nem állt ki mellette, sőt.

  • Skinner kilencéves volt, amikor Gerald Fremlin zaklatni kezdte,
  • és bár szólt erről az apjának, Jim Munrónak, ő hallgatásra intette.
  • Skinner huszonévesen mondta el anyjának, mit tett vele a férje,
  • ám Munro úgy értelmezte a helyzetet, hogy őt csalták meg, és ugyan rövid időre elhagyta a férfit, végül arra hivatkozva mellette maradt, hogy szereti Fremlint, illetve hogy ne várják tőle, hogy anyaként feláldozza magát és a szükségleteit.
  • Skinner 2005-ben fordult a rendőrséghez, és ugyan nem kellett börtönbe vonulnia, a bíróság elítélte Fremlint, akinek nem Munro lánya volt az egyetlen áldozata.
  • Skinner arra hivatkozva, hogy nem engedi a gyerekeit Fremlin közelébe, eltávolodott a családjától.

Alice Munro tudta, hogy férje a lányát szexuálisan bántalmazta
Alice Munro tudta, hogy férje a lányát szexuálisan bántalmazta

Andrea Robin Skinner nyilvánosságra hozta, hogy a mostohaapja szexuálisan bántalmazta őt 9 évesen, de az anyja, Alice Munro azt mondta, hogy „túlságosan szereti” a férfit ahhoz, hogy elhagyja.

Tovább olvasok

„Soha többé nem akartam olyan interjút, életrajzot vagy eseményt látni, amely nem birkózik meg a velem történtek valóságával” – fogalmazott Skinner, ami érthetővé teszi a cikk időzítését is, hiszen Munro halálát követően természetes módon mindenhol a Nobel-díjas író életművének méltatásával lehetett találkozni. A New York Times 

a halálhírben „kanada irodalmi szentjének” nevezte.

És miközben az irodalmi világ és az olvasók is azzal küzdenek, hogy mennyire és hogyan zúzta ez szét Munro örökségét, a család kifejezte, hogy fontosnak tartják megőrizni az író életművének értékeit – de nem Skinner kárára.

A női gótika és a feminizmus

„A Nobel-díjas Alice Munro a lefojtott feszültségek finomtollú írója volt” – ezzel a címmel jelent meg portrécikkünk a szerző halálát követően, amiben többek között arról írtunk, hogyan lett Munro a novellairodalom egyik legnagyobb alakja, és egyben az emberi lélek apró rezdüléseinek legegyedibb krónikása. Az elmúlt napok egyik dilemmája így az is volt, hogyan lehetséges, hogy a lányok és nők életét olyan érzékenyen feltáró Munro a magánéletében a tagadást, sőt, a gyereke elárulását választotta.

A Conversation cikkében felidézi, hogy – egyébként az egyetlen kanadai irodalmi Nobel-díjas – Munro a dél-ontariói gótikus irodalom képviselője volt (Margaret Atwooddal egyetemben): 

történeteiben számtalan érdekes módon tökéletlen hősnő szerepelt.

A gótikus zsáner e kanadai altípusa olyan társadalmi viszonyokat elemez és kritizál, mint a rassz, a nemek, a vallás és a politika, de Dél-Ontario kontextusában. És gyakran tematizálja az erkölcsi képmutatást is. A gótikus regények szerzői között amúgy meglehetősen erős a nők jelenléte, hagyományosan Ann Radcliffe, Mary Shelley, a Brontë nővérek, Daphne Du Maurier életművét is ide sorolják Munróé mellett. 

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt
Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

Az irodalmi Nobel-díjas Alice Munro novellái a hétköznapok egyhangúnak tűnő szövetét bontják meg, hogy megmutassák a drámait az átlagos sorsokban, életekben. A hét könyve a Valamit el akartam mondani, melyből kiderül, hogy a rendes házak falai között is súlyos poklok rejtőzhetnek. 

Tovább olvasok

Az 1970-80-as évek nőjogi mozgalmai idején Ellen Moers amerikai irodalomtudós a feminizmus második hullámának tükrében vizsgálta meg a női gótikát, fókuszában pedig az anyasággal kapcsolatos ellentmondásos, de szétszálazhatatlan érzelmek álltak: az új élet teremtésének extatikus ereje szemben az önmagunk megsemmisülésétől való félelemmel.

Az anyaság a feminizmus második hullámának egyik meghatározó témája volt: a reproduktív képességek feletti ellenőrzéshez való jog (fogamzásgátlás), a dolgozó anyák szükségletei, az anyaság mint fizetetlen munka, illetve a kulturális elvárás, ami szerint az anyaság szükségszerűen odaadó, önzetlen és áldozatvállaló.

Az idealizált anyaság terhe persze nem összemérhető az anyai árulás könyörtelenségével.

Ez a reakció tragikusan gyakori

Alice Munro első házasságát 20 évesen, 1951-ben kötötte, és amikor Alice Munro férjétől egy írógépet kapott születésnapjára, az a saját bevallása szerint is megerősítette az anya/feleség és író dupla identitását.

Mire 26 éves lett, Munrónak három lánya született, egyikük még aznap meghalt, hogy világra jött. A negyedik, Skinner, sokkal később, 1966-ban érkezett, abban az évben, amitől Munro a házassága megromlását datálta. 1976-ban az író hozzáment Fremlinhez, akit élete szerelmének nevezett. Fremlin ugyanebben az évben kezdte szexuálisan zaklatni Skinnert.

Mikor Skinner a húszas éveiben beszámolt anyjának a bántalmazásról, Munro személyesen érezte elárulva magát, és elvárta, hogy a család az ő érzelmeivel foglalkozzon. Elhagyta Fremlint, aki viszont Skinnert vádolta, hogy a lány amolyan Lolitaként elcsábította, és meggyőzte az írót, hogy térjen vissza hozzá. 

A gyerekkorukban szexuális bántalmazás áldozatává válókat (köztük Skinnert és nővéreit) támogató, Gatehouse nevű intézmény nyilatkozata szerint

az ilyen típusú családi reakció sajnos tragikusan gyakori. 

A tökéletesen titokban tartott titok

Munro egy kis ontarióbeli városkában élt, saját bevallása szerint átlagosan, csendesen, boldogan. Az az állítólagos boldogság ösztönözte Skinnert is, hogy elmenjen a rendőrséghez, miután elolvasott egy interjút, amiben Munro a boldog házasságáról beszélt.

Mivel az ügyből bírósági tárgyalás és ítélet lett, kérdés, hogy a színfalak mögött hányan és mit tudtak.

Fremlin tárgyalásának és ítéletének híre a környékbeliekhez sem igen jutott el. A New York Times beszélt Verna Stefflerrel, Munro régi barátnőjével, aki csupán arról tudott nyilatkozni,  hogy Fremlin 2013-as halálát követően Munro megváltoztatta a saját temetésére vonatkozó terveit. Ezek szerint eredetileg a férfi mellett nyugodott volna.

Mennyit tudtak erről a kanadai irodalmi körökben?

Esszéjében Skinner utalt rá, hogy a szűk családi körön túl is voltak, akik tudtak az ügyről, az viszont a lap számára sem világos, hogy a kanadai irodalmi körökben ez mennyire volt ismert.

Margaret Atwood a New York Timesnak e-mailben azt írta, őt is sokkolta Skinner cikke. Bár Munro lányaitól egy keveset tudott arról, hogy Skinner szakított a családjával, a hétvégéig nem ismerte a teljes történetet. „Hogy miért maradt? Fogalmam sincs – írta Munro döntéséről.

Szerintem olyan generációhoz tartozott, olyan háttérrel, ahol a szőnyeg alá söpörték a dolgokat.”

Munro amerikai kiadója, a Penguin Random House nem volt hajlandó kommentálni a fejleményeket. Douglas Gibson, Munro régi szerkesztője és kiadója a Timesnak azt mondta, tudott Skinner szakításáról a családdal, és 2005-ben megtudta az okát is.

Atwooddal ünnepelte a Nobel-díjat Alice Munro
Tovább olvasok

Robert Thacker irodalomtudós, az Alice Munro: Writing Her Lives című, 2005-ös életrajzi kötet szerzője azt mondta, kapott egy e-mailt Skinnertől, amiben a nő írt neki a szexuális abúzusról, vélhetően azért, hogy tegye bele a könyvébe. Ám Thacker szerint a kötet akkor már kész volt, ment a nyomdába. Az irodalmár azt is elmondta, hogy életrajzíróként nem érezte úgy, hogy az ő feladata lenne feltárni egy ilyen terhelt családi történetet.

Mikor 2008 körül újra leült Munróval, hogy interjút készítsen vele a könyv frissített kiadásához, rákérdezett az ügyre, az író viszont azt kérte, hogy kapcsolja ki a felvevőt (a férfi később nem is írt erről a könyve új kiadásában). Thacker szerint „ez volt az egyik legszomorúbb dolog [Munro] életében.” Az irodalmár ennél többet nem volt hajlandó elárulni abból, amit Munrótól megtudott, de jelezte, hogy nem lepte meg, hogy az anyja halálát követően Skinner a nyilvánossághoz fordult.

Sheila Munro, Skinner nővére és a 2002-es Lives of Mothers & Daughters: Growing Up With Alice Munro (Anyák és lányok élete: Felnőni Alice Munróval) című könyv szerzője a Starnak azt mondta, hogy bár a család fontosnak tartotta, hogy megossza Skinner történetét, nem hiszik, hogy a felfedezéseknek el kellene vonniuk a figyelmet édesanyjuk irodalmi örökségéről.

Rossz anya, jó író? Hogyan olvassunk Munrót?

A regényíró (és egyébként magyar származású) Rebecca Makkai fogalmazta meg a New York Timesnak azt a dilemmát, hogy vajon ezentúl el lehet-e majd választani Munro kitűnő írásait – amik viharos családi körülményekről és hirtelen elidegenedésről is szólnak – az író zavarba ejtő viselkedésétől. Makkai a lapnak azt írta, ez a felfedezés nemcsak Munro személyét zúzta össze a szemében, de az írásait is olvashatatlanná tette a számára.

A kérdés, hogy biztos, hogy ez a jó megoldás? A felháborodás és sokk érthető (és e sorok írójaként szintén osztom, ráadásul duplán, hiszen egy hete Neil Gaimanről is megjelentek nemi erőszak vádak – SA): a #MeToo óta számos ünnepelt alkotóról – szeretett és ünnepelt szerzőkről, művészekről, filmesekről, színházasokról stb. – derült ki az emberi megítélést megrendítő információ. 

Ebben a helyzetben az Atlantic szerzőjének cikke érdekes olvasmány: Xochitl Gonzalez arról ír, hogy a #MeToo során és azt követően a morálisan elbukott művészek határozott elutasítása érthető és organikus következmény volt, ám ez a gesztus szerinte két okból 

nem fenntartható és kulturálisan éretlen.

  • Az egyik a zseni romantikus és voltaképp naiv mítoszának tovább éltetése, ami – leegyszerűsítve – ösztönösen azt feltételezi, hogy a nagy alkotó  biztosan morálisan jó ember is. Kivéve persze, ha már rég tudtuk róla, hogy balhés, hiszen akkor eleve egy érettebb, a szerzőt és a művet szabadabban függetlenítő módon közelítettünk hozzá.
  • És mivel Munro nő volt, az íróóriás erényeit kiterjesztettük arra is, hogy milyen anya (ez vajon mennyie a szexizmusunk megnyilvánulása? - veti fel Gonzalez). „Mintha nem tudnánk elképzelni, hogy aki ennyire jó író, az lehet szörnyű anya.”

Ez a két tévhit viszont mindig is hozzájárult a ragadozók védelmezéséhez is, írja Gonzalez. „A történet számos felháborító mozzanata közül az egyik legfelháborítóbb az, hogy a család részben azért hallgatott, mert kötelességüknek érezték, hogy védjék Munro hírnevét.”

„Elkerülhetetlen, hogy aki ezt olvassa, ne gondoljon arra: ha nem tesszük félre a művet, hogyan büntetjük a művészt? Ez egy rossz kérdés. Egyrészt Munro halott, és már nem érdekli, mit gondolunk. De még az olyan művészek esetében is, akik élnek és virulnak, 

a hatékonyabb válasz az, ha egyáltalán nem állítjuk őket piedesztálra.”

Gonzalez végső soron kritikusabb befogadói hozzáállást javasol, ami – még a morálisan a szemünkben elbukó alkotók esetében is – képessé tesz arra, hogy lássuk, mi az, ami a művükből megmozgatott minket és miért.

„A művészet nem azért erős, mert csak a velünk született jóságot tükrözi, hanem mert feltárja a velünk született összetettségünket: a szeretet és a bűn kényes egyensúlyát, ami mindannyiunkban változó mértékben, de ott van.”

(New York Times, Conversation, Atlantic)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Alice Munro tudta, hogy férje a lányát szexuálisan bántalmazta

Andrea Robin Skinner nyilvánosságra hozta, hogy a mostohaapja szexuálisan bántalmazta őt 9 évesen, de az anyja, Alice Munro azt mondta, hogy „túlságosan szereti” a férfit ahhoz, hogy elhagyja.

...
Nagy

A Nobel-díjas Alice Munro a lefojtott feszültségek finomtollú írója volt

Portrécikkünkben arra keressük a választ, miért volt a hétfőn elhunyt Alice Munro a novellairodalom egyik legnagyobb alakja, egyben az emberi lélek apró rezdüléseinek legegyedibb krónikása.

...
Hírek

Meghalt Alice Munro Nobel-díjas író

92 évesen elhunyt Alice Munro irodalmi Nobel-díjas kanadai író, írta a szerző családját idézve a Globe and Mail.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Természetesen olvasok
...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

...
Zöld

Ha rendet raksz az íróasztalodon, sikeresebb leszel a munkában – Olvass bele Marie Kondo új könyvébe!

...
Zöld

Lassan járj, tovább érsz – 5 könyv a slow livingről

...
Zöld

Bemutatjuk Eve-et, a DNS-gyűjtő robothalat

...
Zöld

Az allergia sokkal több, mint egyszerű biológiai reakció – Olvass bele!

...
Zöld

10 dolog, amivel az írás javíthatja a mentális egészségünket

...
Zöld

Tovább él, aki a megfelelő emberekkel osztja meg az életét – 3 könyv a barátságról

Listák&könyvek
...
Nagy

5 thriller kémekről, ha fordulatos könyvekre vágysz

...
Szórakozás

4 adaptáció, amit érdemes megnézned szeptemberben

...
Nagy

A vicces, a fásult és az önfeláldozó – 8 regény tanárokról

Olvass!
...
Beleolvasó

Oscar nem gondolta volna, hogy a lányokkal vigyáznia kell. Aztán jött a cancel culture - Olvass bele!

Virginie Despentes, a francia irodalom punk provokátora ezúttal a #MeToo mozgalom, az internetes zaklatás, a cancel culture és a francia társadalom viszonyát boncolgatja.

...
Beleolvasó

A tudatos olvasást érdemes megtanulni, mert olyan, mint a meditáció

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni. A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Mutatunk egy részletet.

...
Beleolvasó

A perc, amikor rájössz, hogy a férjed egy másik nőt ejtett teherbe – Olvass bele a Brooklyn folytatásába!

Colm Tóibín új regényében megírta, hogyan folytatódik hőse, Eilis Lacey története húsz évvel azután, hogy az amerikai élet mellett döntött. Mutatunk egy részletet a könyvből.