A Szolgálólány meséjét adta egy ballagó diák a tanfelügyelőnek, miután kitiltották a könyvet az iskolából

A Szolgálólány meséjét adta egy ballagó diák a tanfelügyelőnek, miután kitiltották a könyvet az iskolából

Egy idahói tanuló szokatlan módon fejezte ki kritikáját, amiért eltávolították A Szolgálólány meséjét az iskolai könyvtárból.

sa | 2024. június 04. |

A Szolgálólány meséje egyike azoknak a köteteknek, amik rendszeresen szóba kerülnek, ha az amerikai iskolai cenzúrára terelődik a szó. A könyvbe- és kitiltási, valamint könyvégetési akciókra válaszul készült már a könyvből elégethetetlen kiadás is. Ezt végül elárverezték, a befolyt összeget pedig a véleményszabadságért is küzdő PEN amerikai fiókszervezetének ajánlották fel.

Margaret Atwood
A Szolgálólány meséje
Ford. Mohácsi Enikő, Jelenkor Kiadó, 2024, 487 oldal
-

Május végén egy idahói diák gondolta úgy, hogy a cenzúra miatti tiltakozását fejezi ki nagyon is konkrét és nyilvános formában: a saját ballagásán.

A tanfelügyelő esete A Szolgálólány meséjével

Az illetékes idahói tankerület 2023 decemberében döntött úgy, hogy a hozzá tartozó iskolák könyvtáraiból eltávolíttatja Margaret Atwood nagysikerű regényét.

Erre válaszul határozta el Annabelle Jenkins, az Idaho Fine Arts Academy nevű művészeti középiskola végzős tanulója, hogy a ballagásán résztvevő tanfelügyelőnek a színpadon átadja a regény képregényes adaptációját.

A Szolgálólány meséjének képregényes verziója a tíz könyv egyike volt, amit eltávolíttattak a tankerületből, a hivatalos indoklás szerint azért, mert  

„a [benne] szereplő képek nem valók a West Ada Iskolaközpont tanulóinak”.

Jenkins az akcióját azzal indokolta, hogy nem akart egyszerűen csak kezet fogni a tanfelügyelővel és átvenni tőle az érettségi bizonyítványát.

Az angol és könyvtáros szakra készülő lány TikTokon posztolt videóját azóta 24 milliószor nézték meg: a felvételen látható, hogy a tanfelügyelő veszi át a könyvet, így Jenkins letette a lábához, mielőtt lement a színpadról.

Jenkins azt is elmondta, hogy az keltette fel az érdeklődését a könyv iránt, amikor hallotta, amint egy tanár az iskolai könyvtárossal vitatkozik róla. 

Mint kiderült, a tanár még csak nem is olvasta a könyvet.

Miről szól A Szolgálólány meséje?

A regény Fredé története a disztópikus Gileád nevű államban. Mivel csupán a nők töredéke képes még gyereket szülni, a rendszer rájuk erőszakolja a terhességet mint életük egyetlen célját és értelmét. A vallási fundamentalista alapokon kormányzott ország átnevelőközpontokban készíti fel a termékeny nőket, hogy aztán az uralkodó elithez tartozó családokhoz kerülve két éven belül gyerekük legyen a ház urától.

Margaret Atwood klasszikusát 1986-ban Booker-díjra jelölték, 1987-ben elnyerte az első Arthur C. Clarke-díjat. Több mint 40 nyelvre fordították le, a belőle készült sorozattal mi is foglalkoztunk, például ebben a podcastben.

A regény szintén Booker-díjra jelölt folytatása Testamentumok címmel 2019-ben jelent meg, ebben az első rész után tizenöt évvel folytatódik Gileád és az ott élő nők története.

(People)

Nyitókép: Hulu

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Margaret Atwood interjúban beszélt cenzúráról, Trumpról és irodalmi viszályokról

„A remény egy velünk járó tulajdonság” – jelentette ki a nyolcvannégy éves Atwood, aki már több mint hat évtizede minden évben ír egy könyvet.

...
Hírek

Margaret Atwood háborúellenes versében „Senki nem tér vissza”

Margaret Atwood pacifista verse a Velencei Biennálén debütál kedden.

...
Hírek

Bár Stephen King 50 éve írta a Carrie-t, Margaret Atwood rémisztően időszerűnek tartja

Kollégája szerint a furcsa jelenségek mögött felsejlő valós emberi tulajdonságok és viselkedés teszi igazán borzongatóvá Stephen King regényét.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Harari az AI-ról: Soha ne idézz meg olyan erőt, amit nem tudsz irányítani

Felejtsd el a hollywoodi képsorokat az utcákon randalírozó, fegyveres robotokról, az AI valósága sokkal veszélyesebb – figyelmeztet az izraeli történész és író Harari az új könyvében, amiből a Guardian közölt exkluzív részletet.

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

Folyton reménytelen elemzésekkel találkozol? Olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Mutatunk egy részletet.

...
Zöld

Másképp kezeli a gyerekek agya a nyomtatott és a digitális szöveget

A digitális korban a hagyományos nyomtatott médiáról a képernyőre váltás általános tendencia, mely a gyerekeket is érinti. Egy tanulmány nemrégiben rámutatott arra, hogy az agyban zajló folyamatok nem pontosan ugyanazok, amikor a gyerekek digitális eszközről vagy nyomtatott kiadványból olvasnak. 

Polc

A székely időutazó, a megbicskázott regényszerkezet meg a rütyü

...

Egy mai fotelfilozófus sem ér többet egy középkori hóhérnál

...

"A tested története vádirat a politikatörténet ellen" - 5 idézet a hét könyvéből: Akik megölték az apámat

...

Nehéz levetkőzni, ha valakire a családjában is idegenként tekintenek

...
Kiemeltek
...
Szórakozás

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...
Nagy

Miért és mióta vannak fejezetek a könyvekben? 

Mára teljesen természetesnek tűnik, hogy a tagoltság és így az olvashatóság, a történetvezetés miatt fejezetekre tagolt könyveket olvasunk – de nem volt ez mindig így.

...
Szórakozás

Beképzelt Zeusz, Lenú és Lila, a Pingvin – szeptemberi streaming kedvencek

Ebben a hónapban is számos adaptáció érkezik a streaming platformokra: jön a Briliáns barátnőm utolsó évada, visszatérnek a lúzer kémek, Jeff Goldblumot pedig öntelt Zeuszként láthatjuk.

A hét könyve
Kritika
Knausgard az öröklét farkasaival ered a halhatatlanság nyomába
...
Nagy

Bánhidi Lilla: Most jó

„Hol a képernyőt nézték, hol a telefon kijelzőjén egymást. Másfél óra helyett majdnem két órán át tartott a film.” Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a hetedik rész.

...
Nagy

5 idézet a hét könyvéből: Knausgard és Az öröklét farkasai

Knausgard a halálról beszél, miközben fordulatos cselekményt alakít, kiváló karaktereket épít és hatalmas műveltséganyagot is játékba hoz. A Hajnalcsillag-sorozat második része, Az öröklét farkasai lett a hét könyve, melyből most öt izgalmas idézetet mutatunk. 

Szerzőink

...
hhz

Ki volt Claire Clairmont, Byron gyermekének anyja?

...
ko

A kötelező olvasmányokat utálni szokás, pedig vannak köztük ma is hatásos kötetek

...
Vass Norbert

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet