Tizenegyes - Mit olvas az író? Pető Péter

Tizenegyes - Mit olvas az író? Pető Péter

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Pető Péter, a Leshatár, #halálka írója válaszolt.

A sorozat korábbi válaszolói: Láng ZsoltMucha Dorka, Krusovszky Dénes, Tóth Krisztina.

Ott Anna | 2021. március 04. |

Mit olvasol épp?

Ernest Hemingway: Fiesta. A cím a pamplónai bikafuttatásra utal, témánk pedig az első világháború utáni mesevesztett nemzedék élete: szorongások, illúzióvesztés, morális üresség, értékromlás. Amiből pedig következik egy úgynevezett élet: Párizs, bikaviadal, mulatók, hírlapírók (kiemelés tőlem), abszint, rum, beláthatatlan részegségek, beteljesületlen szerelmek, amelyek tán azért beteljesületlenek, mert mindenki elhitte, hogy nem teljesülhetnek be. És annyi minden más van itt, hogy még hosszan mondhatnám, különleges első regény. Aztán ha mindjárt végzek, akkor Sofi Oksanen A kutyafuttató című regénye következik.

Milyen olvasó voltál gyerekként? Melyik gyermekkori olvasmányod volt nagy hatással rád? 

Őrült. A szüleimnél mindig kialkudtam hétvégente, hogy az olcsó sorozatok darabjai közül vegyenek egyet nekem a lengyel piacon, hogy aztán befaljam, és kezdődjön elölről a nyafizás. 

Melyik könyvre mondanád azt, hogy bárcsak te írtad volna? 

Jonathan Franzen: Szabadság

Írd le a legjobb olvasási élményed!  

Nádas Pétertől a Világló részleteket Vietnámban olvastam. Szólóban Kelet-Ázsiáztam, ezt a szöveget cipeltem magammal. Ismeretlen világban kóboroltam egyedül, miközben egy monumentális, mélyen magyar világot beszéltek el nekem. Kivételesen intenzív olvasásélmény volt, radikális találkozása kultúráknak, tapasztalásoknak, tudásoknak. 

Mit kellene mindenképp felvenni a kötelező olvasmányok listájára? 

Borbély Szilárd: Nincstelenek

Melyik könyvet kellene mindenképp levenni a listáról? 

Mély meggyőződésem, hogy egyetlen kötetnek sem használ, ha rajta van a listán, mert kamaszkorban, ha még jól emlékszem több dekádnyi távolságból, a kötelező nem szexi. Az olvasás mint kényszer valójában félelmetes. Ettől még nem gondolom, hogy ne kellene kötelező olvasmányoknak lenniük, csupán azt: nincs szöveg, amelynek szomorodnia kellene, ha leesik a sorból. 

Mit olvasol, amikor írsz? És milyen könyveket kerülsz ebben az időszakban? 

Semmilyen különbség nincs a hétköznapi és az írásos olvasásaim között. De akkor már el is mondom a szabadságellenes igazságomat, amivel egyúttal véget is vetek életem egy szakaszának. Eddig úgy olvastam, hogy minden könyvet végigolvastam, amit kaptam-vettem, és mindig abban a sorrendben, ahogyan az otthonomba érkeztek. Ez szélsőséges események sorához vezetett, és olykor brutális szenvedéstörténeteket garantált. Persze ez eddig tartott, új szokásrendszert kell kialakítanom, mielőtt az interjút olvasó kedves barátaim meglepnek Burundi vízgazdálkodását részletező tanulmánykötetekkel. Egyébként a gyakorlanak azért volt némi racionalitása is: újságíróként nyilván sok nem általam választott könyvvel találkoztam, és e szokásom lehetővé tette a bezárkózás elkerülését. Azaz nagyon sok olyan témában olvastam, amire saját döntésemből sohasem szántam volna egy oldalt sem, új szerzők sokaságával meg buborékomon kívüli tudások értek el. Ez az egész a nyitottság, az érdeklődés megtartására edzett. 

Mi az a könyv, amit soha nem adnál senkinek kölcsön? 

Ukrajna színeváltozása 1991-2008 – Politikai, gazdasági, kulturális és nemzetiségi attitűdök. Az imént részletezett rutinom miatt fogyasztottam el, és azért nem adnám oda senkinek, mert van szívem. 

Melyik lenne az a könyv, amit beraknál egy időkapszulába, hogy 2120-ban elővegyenek?  

Szvetlana Alekszijevics: Fiúk cinkkoporsóban

Melyik az a könyv, amit kerülgetsz és még nem olvastál el? 

Háború és béke. 

Melyik íróval vacsoráznál együtt szívesen?  

Bohumil Hraballal valamelyik prágai kulturális intézményben, mintegy fogalmi keretbe helyezzük, hogy mit is jelent Kelet-Európában, ha férfiak úgymond vacsorázni mennek. 

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

Pető Péter: A magányt nem lehet pénzzel eltávolítani [PODCAST]

Három év várakozás után #halálka címmel jelent meg Pető Péter legújabb kötete. Az izgalmas szerkezetű, realista sorsleírásként, látleletként egyaránt felkavaró regényről a szerzővel Ott Anna beszélgetett a Margón.

...
Beleolvasó

Két öngyilkosság Magyarországon - részlet Pető Péter #halálka című regényéből

Vajon lehet-e két újsághírből regényt írni? Pető Péter új regényében, a #halálkában egyebek között erre keresi a választ, de olvasóként ennél sokkal többet kapunk: mikrodrámákat, lendületes elbeszélést, kolorlokált. Most mutatunk egy részt belőle!

...
Kritika

Pető Péternél egy hírben, ahogy egy regényben is benne van az élet

Pető Péter új regénye, a #halálka hírekből indul ki, bátran lép ki a saját buborékjából, hogy olyan fikcióvá váljon, ami rólunk és a magyar élethelyzetekről mesél, arról a világról, amiben soha nem lehetünk főszereplők. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

Hírek
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Olvass!
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Olvass bele az Eltérő tartalomba!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!