Tizenegyes - Mit olvas az író? - Mucha Dorka válaszol

Tizenegyes - Mit olvas az író? - Mucha Dorka válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Mucha Dorka, a Puncs és a Nincs idő című könyvek szerzője válaszol. (A sorozat első részét, és Láng Zsolt válaszait ITT olvashatjátok.)

Ott Anna | 2020. november 13. |

1. Mit olvasol épp?

Mindig több könyvet olvasok egyszerre: most éppen Atwood MaddAddam-trilógiáját, mert kell a disszertációmhoz, benne vagyok Francine Prose Peggy Guggenheimről szóló könyvében, akit mérhetetlenül csodálok, és még egy esélyt adok Virginia Woolf Az évek című kötetének, amely korábban már egyszer kifogott rajtam. És nem akarom elhallgatni a Rick és Morty-képregényt sem.

2. Milyen olvasó voltál gyerekként? Melyik gyermekkori olvasmányod volt nagy hatással rád?

Szörnyű olvasó voltam. A szüleim, a családom, mint ahogy egy rendes polgári családban szokás: neveltek. Úgyhogy utáltam is olvasni, A koppányi aga testamentumára kifejezetten emlékszem, hogy mennyire gyűlöltem. Aztán persze jött a Harry Potter, a nővérem, aki Stephen Kinget olvasott… Az első nagy élmények ezek voltak. Az első, amit önállóan vettem le a polcról, a Goriot apó volt, és máig nem értem az okát, de nagyon tetszett.

3. Melyik könyvre mondanád azt, hogy bárcsak te írtad volna?

Donna Tartt A titkos történet című regényére!

4. Írd le a legjobb olvasási élményed! (mikor, hol, mit, hogyan?) 

Tavaly, amikor hosszabb ideig voltunk a férjemmel Oxfordban, akkor olvastam Bret Easton Ellis több könyvét is. Látni az elit egyetemistákat körülöttem, beszélni velük – elkezdtem hasonlítgatni őket a karakterekhez, akikről éppen olvastam. Bármikor visszamennék.

5. Mit kellene mitndenképp felvenni a kötelező olvasmányok listájára?

Az örök kedvencemet, Salinger Franny és Zooey-ját. (De több nőt, több világirodalmat.)

6. Melyik könyvet kellene mindenképp levenni a listáról?

Mindent, ami nem gondolkoztat el egy percre sem, csak “illik ismerni”.  Szóval felőlem a régi magyaros versek mehetnek akárhova, illetve úgy érzem, indokolatlanul sok a férfiúi bajtársaiasságról szóló sztori is.

7. Mit olvasol, amikor írsz? És milyen könyveket kerülsz ebben az időszakban?

Azt hiszem, nem szoktam változtatni az olvasási szokásaimon, amikor írok, csak híreket nem olvasok.

8. Mi az a könyv, amit soha nem adnál senkinek kölcsön?

Én gonosz és önző vagyok, senkinek nem adok kölcsön semmit!

9. Melyik lenne az a könyv, amit beraknál egy időkapszulába, hogy 2120-ban elővegyenek?

Mivel jó messze van, megengedném magamnak, hogy valami nagyon személyeset tegyek a kapszulába: a naplómat.

10. Melyik az a könyv, amit kerülgetsz és még nem olvastál el?

Proust regénycunamiját csak távolról nézem mindig a polcon, de az olvasmánylistámnak nincs vége, legalább négyszáz könyv van rajta jelenleg.

11. Melyik íróval vacsoráznál együtt szívesen? (lehet élő vagy már halott író is)

Ha nem lennék férjnél és visszamehetnék ötven évet, akkor Salingerrel. Amúgy Michael Chabonnal és természetesen Margaret Atwooddal, bár tutira meg sem mernék szólalni és csak vihognék, mint egy idióta.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tizenegyes: Mit olvas az író? - Láng Zsolt válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényren heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Láng Zsolt válaszol. 

...
Hírek

Mucha Dorkának elege lett az irodalmi zaklatókból

Egy irodalmi táborban történt zaklatást elevenített fel Mucha Dorka az Instagramján. Nem akar tetemre hívni, de fontosnak tartotta felszólalni, mert szerinte sok nőt taposnak el a szakmában.

...
Nagy

Mucha Dorka: Csak le kell ülni és meg kell csinálni

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

Szerzőink

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

...
Sándor Anna

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Még több olvasnivaló
...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!