Tizenegyes - Mit olvas az író? - Mucha Dorka válaszol

Tizenegyes - Mit olvas az író? - Mucha Dorka válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényen heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg az életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Ezúttal Mucha Dorka, a Puncs és a Nincs idő című könyvek szerzője válaszol. (A sorozat első részét, és Láng Zsolt válaszait ITT olvashatjátok.)

Ott Anna | 2020. november 13. |

1. Mit olvasol épp?

Mindig több könyvet olvasok egyszerre: most éppen Atwood MaddAddam-trilógiáját, mert kell a disszertációmhoz, benne vagyok Francine Prose Peggy Guggenheimről szóló könyvében, akit mérhetetlenül csodálok, és még egy esélyt adok Virginia Woolf Az évek című kötetének, amely korábban már egyszer kifogott rajtam. És nem akarom elhallgatni a Rick és Morty-képregényt sem.

2. Milyen olvasó voltál gyerekként? Melyik gyermekkori olvasmányod volt nagy hatással rád?

Szörnyű olvasó voltam. A szüleim, a családom, mint ahogy egy rendes polgári családban szokás: neveltek. Úgyhogy utáltam is olvasni, A koppányi aga testamentumára kifejezetten emlékszem, hogy mennyire gyűlöltem. Aztán persze jött a Harry Potter, a nővérem, aki Stephen Kinget olvasott… Az első nagy élmények ezek voltak. Az első, amit önállóan vettem le a polcról, a Goriot apó volt, és máig nem értem az okát, de nagyon tetszett.

3. Melyik könyvre mondanád azt, hogy bárcsak te írtad volna?

Donna Tartt A titkos történet című regényére!

4. Írd le a legjobb olvasási élményed! (mikor, hol, mit, hogyan?) 

Tavaly, amikor hosszabb ideig voltunk a férjemmel Oxfordban, akkor olvastam Bret Easton Ellis több könyvét is. Látni az elit egyetemistákat körülöttem, beszélni velük – elkezdtem hasonlítgatni őket a karakterekhez, akikről éppen olvastam. Bármikor visszamennék.

5. Mit kellene mitndenképp felvenni a kötelező olvasmányok listájára?

Az örök kedvencemet, Salinger Franny és Zooey-ját. (De több nőt, több világirodalmat.)

6. Melyik könyvet kellene mindenképp levenni a listáról?

Mindent, ami nem gondolkoztat el egy percre sem, csak “illik ismerni”.  Szóval felőlem a régi magyaros versek mehetnek akárhova, illetve úgy érzem, indokolatlanul sok a férfiúi bajtársaiasságról szóló sztori is.

7. Mit olvasol, amikor írsz? És milyen könyveket kerülsz ebben az időszakban?

Azt hiszem, nem szoktam változtatni az olvasási szokásaimon, amikor írok, csak híreket nem olvasok.

8. Mi az a könyv, amit soha nem adnál senkinek kölcsön?

Én gonosz és önző vagyok, senkinek nem adok kölcsön semmit!

9. Melyik lenne az a könyv, amit beraknál egy időkapszulába, hogy 2120-ban elővegyenek?

Mivel jó messze van, megengedném magamnak, hogy valami nagyon személyeset tegyek a kapszulába: a naplómat.

10. Melyik az a könyv, amit kerülgetsz és még nem olvastál el?

Proust regénycunamiját csak távolról nézem mindig a polcon, de az olvasmánylistámnak nincs vége, legalább négyszáz könyv van rajta jelenleg.

11. Melyik íróval vacsoráznál együtt szívesen? (lehet élő vagy már halott író is)

Ha nem lennék férjnél és visszamehetnék ötven évet, akkor Salingerrel. Amúgy Michael Chabonnal és természetesen Margaret Atwooddal, bár tutira meg sem mernék szólalni és csak vihognék, mint egy idióta.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tizenegyes: Mit olvas az író? - Láng Zsolt válaszol

Az író is elsősorban olvasó. A Könyves Magazin sorozatában írókat kérdezünk olvasási szokásokról, az éjjeli szekrényren heverő könyvekről, és arról, milyen regény határozta meg életüket. Tizenegy kérdés az olvasásról. Láng Zsolt válaszol. 

...
Hírek

Mucha Dorkának elege lett az irodalmi zaklatókból

Egy irodalmi táborban történt zaklatást elevenített fel Mucha Dorka az Instagramján. Nem akar tetemre hívni, de fontosnak tartotta felszólalni, mert szerinte sok nőt taposnak el a szakmában.

...
Nagy

Mucha Dorka: Csak le kell ülni és meg kell csinálni

...
Kritika

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

Emberek és kultúrák közötti távolságokról, a hiányról, a megszállottságot súroló vonzalomról és a mérgező szépségkultuszról is mesél a francia-dél-koreai Elisa Shua Dusapin 2016-os, első regénye. Ez a hét könyve.

Szerzőink

...
Borda Réka

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

...
Kolozsi Orsolya

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

Olvass!
...
Könyvtavasz

Amikor anya és lánya hazatér, a család ősi birtokán egy több száz éve eltűnt telepeskolónia rejtélye is megoldódhat

A díjnyertes író, Kimberly Brock titkokkal teli, gyönyörűen megírt történetében magával ragadóan mesél a roanoke-i elveszett kolónia rejtélyéről, és a szeretet, a család, az anyaság és az emberi szív határtalan misztériumairól. Olvass bele!

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

Hogyan nyílik ki és csukódik be estére a tündérrózsa, mennyire más a mező napfényben, mint naplementében, és merre oson az esti sötétben a róka? Rachel Williams altatóverseiből kiderül - olvass bele!

...
Könyvtavasz

A németalföldi festő megtanít arra, hogy szavak nélkül is lehet beszélni

Johannes, a néma festő a homokdűnék között találkozik egy lánnyal, de milyen esélyük lehet a boldogságra a 17. századi Hollandiában? Olvass bele Mörk Leonóra új regényébe!

Szentjánosfű című regényben