Black Fridayt tart az Arcanum Digitális Tudománytár, azaz ma ingyen kutakodhatsz a folyamatosan bővülő adatbázisukban, amiben megtalálod az elmúlt 250 év tudományos és szakfolyóiratainak, a heti- és napilapoknak, valamint a lexikonoknak és tematikus könyvgyűjteményeknek a legjavát. Tudsz keresni konkrét lapszámokra, nevekre, helyszínekre, eseményekre is. Mesterséges intelligencia segítségével rákereshetsz, vajon szerepeltél-e régi újságok sajtófotóin.
Szintén ma, azaz november 25-én rendkívüli kedvezményt biztosítanak, 10 hónapra 10 000 forint az előfizetés.
Az Arcanum a Könyves Magazin együttműködő partnere, sokféle izgalmas cikket írtunk már a tudástár segítségével. Íme, egy ízelítő:
A mesterség alapos ismerete elengedhetetlen - mondta egy régebbi interjújában Lator László, aki ma ünnepli 95. születésnapját. Költő, műfordító, tanár, aki szemináriumain egyetemi hallgatók nemzedékeit oktatta.
Nyolcvan éve született Nádas Péter, akinek első publikált műve egy elbeszélés volt. Születésnapján az Arcanum segítségével ennek korabeli fogadtatásának néztünk utána.
Negyven éve jelent meg magyarul A Gyűrűk Ura, ennek alkalmából az Arcanumon válogattunk, hogyan írtak a szocializmusban Tolkienről, a fantasyről, és ki volt, aki az írót védelmébe vette.
A Gyűrűk Urát eredetileg Réz Ádám kezdte fordítani, viszont befejezni már nem tudta, halála után Göncz Árpád vette át tőle. 1986-ban, amikor Réz 60 éves lett volna, Göncz Árpád így emlékezett meg róla. Cikkünk az Arcanum Digitális Könyvtár segítségével készült el.
A csütörtökön elhunyt II. Erzsébet és férje, Fülöp herceg 1993 májusában látogattak el Magyarországra, ahol Göncz Árpád akkori köztársasági elnök fogadta őket.
Az Arcanum Digitális Tudománytárban keresgéltünk, hogy archív szövegek segítségével emlékezzünk rá és a Kexben töltött két évre. Aztán a méltatások mellett egyszer csak felbukkantak a besúgók jelentései.
A legkíváncsibb magyar író – a hétvégén 89 évesen elhunyt Moldova György eposzi jelzője is lehetne ez, a róla szóló írások visszatérő motívuma ugyanis, hogy mennyire szeretett kérdezni, és milyen nagyon tudott figyelni, hallgatni a megkérdezettre. Az egyik legolvasottabb magyar író is volt egyben, mi pedig most az Arcanum segítségével emlékezünk meg róla.
(Nyitókép: Újságos, Teréz (Lenin) körút, Nyugati Pályaudvar. Fortepan / Bauer Sándor)