Alan Rickman felhívta Rowlingot a forgatás előtt, hogy többet tudjon meg Pitonról

Részletet közölt Alan Rickman naplójából a The Guardian. A feljegyzésekből kiderül, hogyan élte meg a legendás színész a 2000-es években a Harry Potter-filmek forgatását, hogy mit gondolt a politikáról, illetve a színésztársairól, például Daniel Radcliffe-ről.

fk | 2022. szeptember 27. |

Korábban mi is írtunk róla, hogy októberben kiadják Alan Rickman naplóit. A színész 25 éven át vezetett személyes feljegyzéseket, amelyekben karrierjéről és életének mindennapjairól is írt. Ebben a cikkünkben azt is megmutattuk, hogyan fog festeni maga a kiadvány: a 26 kisebb füzetet egy kötetben jelenteti meg a Canongate, amely két évvel ezelőtt szerezte meg a jogokat.

A 2016-ban elhunyt Alan Rickman igazi színészlegenda volt. A Royal Shakespeare Company tagja volt, pályája során Golden Globe- és BAFTA-díjat is kapott. A legtöbben talán a Harry Potter-sorozat Perselus Pitonjaként emlékeznek rá, de a Robin Hoodban vagy az Értelem és érzelemben is fontos szerepeket játszott, nem is beszélve a Drágán add az életedről, Hans Gruber az egyik első híresebb figurája volt.

Rickman naplói 1990-ben kezdődnek, innentől kezdve egészen a haláláig írt jegyzeteket, ráadásul a szövegből az is kiderül, hogy azt szerette volna, hogy egy nap megjelenjenek ezek az írások. A naplókból Alan Taylor szerkesztett könyvet, az előszót pedig Kate Winslet írta, akivel több filmben is szerepeltek együtt. 

A The Guardian most leközölt egy hosszabb részletet a naplóból, ez alapján összeszedtük, hogy milyen jellegű bejegyzésekre lehet számítani. Kiderül például, hogy miként élte meg Piton szerepét, valamint hogy mit gondolt a politikában, illetve a Hollywoodban zajló drámákról. A feljegyzésekből ilyen és ehhez hasonló dolgokat tudhatunk meg:

  • 2000. augusztus 23-án Rickman arról írt, hogy igent mondott a Harry Potterben való szereplésre.
  • 2000. szeptember 10-én fejezte be a Harry Potter és a bölcsek köve olvasását és már aznap el is kezdte a második kötetet.
  • 2000. szeptember 23-án volt az első olyan alkalom, amikor Pitonként viselt jelmezét elkezdték tervezni.
  • 2000. október 6-án először kontaktált J.K. Rowlinggal, akivel a későbbiek folyamán többször beszélgetett Perselus Piton professzor hátteréről.
  • 2000. október 10-én kezdődtek meg az első Harry Potter-film munkálatai. Rickman aznap smink- és kamerapróbára ment az Alnwick-kastélyba (azaz a Roxfortba). A hangulat a leírása szerint aznap kedves és kaotikus volt.
  • 2000. decemberében már zajlott a forgatás. Rickman szerint a többi színész (Maggie Smith, Zoë Wanamaker, Ian Hart, Richard Harris) és a rendező (Chris Columbus) „aranyos és vicces lelkek”.

A teljes naplórészletet ITT lehet elolvasni, szó esik benne többek közt a Harry Potter bizonyos jeleneteiről (például, hogy a Hedviget alakító bagoly hogyan szállította le a Nimbus2000-et), Rickman ír a szeptember 11-i terrortámadás sokkjáról és a Harry Potter és a bölcsek köve bemutatójáról, de szó esik az Igazából szerelem forgatásáról, és arról is, milyen volt Daniel Radcliffe-fel együtt dolgozni.  

A Canongate korábban azt nyilatkozta a naplókról, hogy sok minden kiderül belőlük Alan Rickmanről, például, hogy mennyire vicces, szenvedélyes és provokatív tudott lenni, emellett abba is betekintést engedett az írásaiban, hogy művészként hogyan működött. A naplókat olyan stílusban írta, mintha csak egy közeli barátjának mesélne, szövegei egyszerre intimek és szórakoztatók, miközben képet adnak az ő világáról és a körülötte lévő emberekről is. Mivel a feljegyzések között színes rajzok is voltak, az angolul október 4-én megjelenő kiadványban lesznek fakszimile oldalalak is, így a rajongók láthatják majd Rickman kézírását és rajzait is.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Varázslatos kiadvány lesz Alan Rickman naplója!

Ahogy korábban mi is írtunk róla, októberben kiadják Alan Rickman naplóit. A színész 25 éven át vezetett személyes feljegyzéseket, amelyekben karrierjéről és életének mindennapjairól is írt. A skóciai kiadó most megmutatta, hogyan fognak festeni a naplók.

...
Hírek

Ősszel jelennek meg Alan Rickman naplói

Októberben adják ki Alan Rickman naplóit. A legfrissebb hírek szerint egy kötetben jelennek meg majd a személyes feljegyzések, amelyeket a színész 25 évet át vezetett.

...
Hírek

Kiadják Alan Rickman naplóit

25 éven át írt naplót Alan Rickman, személyes feljegyzéseit pedig hamarosan mi is elolvashatjuk. A jogokat a Canongate szerezte meg, a megjelenést 2022-re tervezik.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

Szerzőink

...
Vass Norbert

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

...
Kolozsi Orsolya

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

...
Kolozsi Orsolya

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

Polc

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

...

Az árulást a legnehezebben saját magának bocsátja meg az ember

...

Ménes Attila regényében egy ír úr meséli el a romlásnak indult magyarság történetét

...

McCarthy sötét világában a szerelem és a zsenialitás sem képes világot gyújtani

...
Még több olvasnivaló
...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Bognár Péter: Az erőszakról, a félelemről és a szavak jelentéséről

„A Haraszti-csemete által tollbamondott jegyzőkönyv alapján így beszélt tehát a fiú, így vagy valahogy ilyesformán, de hogy mindabból, amit összehordott, és amit a fiú őszerinte a fülébe sugdosott az autóban, mindabból mennyi és mi volt igaz, azt már sose fogjuk megtudni.” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesre - ez a nyolcadik rész.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Dragomán-lexikon ‒ 50 szócikk Annától a zakuszkáig

Ez a félszáz mozaikdarab segít tájékozódni az életmű útvesztőjébe tévedőknek, és megmutatja a jellegzetes prózavilág ízeit és számos tónusát. Dragománológiai szószedettel köszöntjük ötvenedik születésnapján Dragomán Györgyöt.

A hét könyve
Kritika
Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté
...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

KERÜLJ KÉPBE ÉS OLVASS!
...
Gyerekirodalom

Hogyan vegyük rá újra a gyerekeket az olvasásra?

...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

...
Gyerekirodalom

Réz András regényében egy ördögi figura mozgatja a háttérből a szálakat

...
Gyerekirodalom

Balatonalja egyszerre mesés és ijesztő birodalmából nem egyszerű visszatérni a való világba

...
Gyerekirodalom

Titkok, csínyek, kalandok - Ezekkel a könyvekkel hangolódj a sulikezdésre!

...
Gyerekirodalom

A villamos minden gyerek kedvence, egy új kötet meg is mutatja, hogy miért