A gyerekkönyv, amely az Instagramon indult és világsiker lett belőle

A gyerekkönyv, amely az Instagramon indult és világsiker lett belőle

Minden egy Instagramra posztolt rajzzal kezdődött – ha mesét írnánk, akkor valahogy így kezdődhetne Charlie Mackesy fantasztikus története. A folytatás egy könyv lenne, egészen pontosan egy képeskönyv, amely őrületes bestseller lett, világszerte közel másfél millió darabot adtak el belőle. A Szívünk rajta programban A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló lett a hónap könyve, mi pedig összeszedtünk néhány érdekességet a brit illusztrátor és gyerekkönyvíró életéből.

Ruff Orsolya | 2021. március 24. |
Charlie Mackesy
A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló
Ford.: Fazekas Sándor, Könyvmolyképző, 2020, 126 oldal
-

A szeretetről, a kedvességről és az elfogadásról szóló mesekönyv gondolatát Charlie Mackesy az egyik legjobb barátjának köszönheti, aki történetesen nem más, mint a híres túlélő showman, Bear Grylls. Egyszer épp arról beszélgettek, mit jelent igazából a bátorság, mire Mackesy gondolkodóba esett, és azon kezdett töprengeni, mi volt a legbátrabb dolog, amit valaha tett. Amikor megvolt a válasz („segítséget kérni”), leült rajzolni. Rajzolt egy fiút és egy lovat, akik épp erről beszélgetnek. (Egy másik interjú szerint nem a bátorság, hanem a kedvesség volt az elsőként posztolt rajz fő témája, a végeredmény szempontjából viszont ez tulajdonképpen mindegy is.)

-

Charlie Mackesy és Bear Grylls a Temzén (forrás)

A rajz kikerült az Instagramra és hamar virális lett. Mackesy azt mondja, akkor eszébe sem jutott, hogy pénzt keressen vele. A kiadók viszont meglátták benne a lehetőséget, és 2019-ben megjelent angolul a tintarajzos A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló, amely még abban az évben hatalmas bestseller lett.

Mackesy azt mondja magáról, hogy világéletében rajzolt, hatévesen például már lovakat, vizualitására pedig olyan művészek és képregényrajzolók voltak nagy hatással, mint Francisco de Goya, Hergé és Uderzo. Tizennyolc éves volt, amikor az igazi fordulópont elérkezett, az akkori legjobb barátja ugyanis meghalt autóbalesetben, és a rajzolás segített neki túlélni a gyászidőszakot. „Akárcsak Forrest Gump, én sem tudtam leállni” – mondta egy interjúban. Klasszikus művészeti oktatásban sosem volt része (Nagy-Britanniában kétszer is megpróbálkozott az egyetemmel, de egy héten belül mindkét alkalommal ott hagyta), majd Amerikába utazott, ahol három hónapot töltött egy portréfestővel. Saját bevallása szerint abban az időben sokat tanult az anatómiáról, és arról, hogyan küzdjön meg az ágyi poloskákkal.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Charlie Mackesy (@charliemackesy) által megosztott bejegyzés

Később karikaturistaként és könyvillusztrátorként kezdett dolgozni. Az első kiállítása egy kocsmában volt 1984-ben, azóta viszont a világ számos galériájában – így Edinburgh-ban, New Yorkban és Londonban is – kiállították a képeit. Élt és dolgozott Dél-Afrikában és Amerikában is, imádta a New Orleans-i jazzklubokat. A zene iránti szenvedélye most is kitart; imádja a Royal Albert Hallt, amelynek formáját egy zselétortához hasonlította.

Azt mondja, könyve négy szereplője ugyanannak a személynek a négy oldalát képviseli: egyikük kíváncsi, a másikuk lelkes, a harmadik megsebzett, a negyedik eszes. A szereplők általános kérdéseket tesznek fel egymásnak, minthogy mi az élet értelme, mi végre vagyunk itt, mi a siker... Olyan kérdéseket, melyeket Mackesy szerint nem feltétlenül vitatunk meg mindennap, mégis fontosak. A visszajelzések szerint ezt mások is így gondolják, a könyvet ugyanis azóta terápiás csoportokban is használják, ahol arra biztatják az embereket, hogy ismerjék fel: nem a gyengeség, sokkal inkább a bátorság jele, ha a valódi érzéseikről beszélnek. A koronavírus miatti lezárások friss lendületet adtak a könyvnek: Mackesy újabb rajzaival például a brit egészségügyben dolgozóknak mondott köszönetet, amelyek szintén borzasztóan népszerűek lettek, egy nővér például azt írta neki, hogy a rajzait kitették a kórházi pihenőszobában, és egy-egy stresszes napon sok erőt merítenek belőlük.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Charlie Mackesy (@charliemackesy) által megosztott bejegyzés

A könyv révén Mackesynek a saját mentális sebezhetőségével is szembe kellett néznie, hiszen ő maga is szenvedett a szorongástól és a depressziótól. Azt mondja, még manapság is előfordul, hogy éjszaka izzadságban fürödve ébred, és azon tépelődik, mi lesz a családjával és az emberekkel a pandémia alatt, és vajon milyen pszichológiai, pénzügyi, társadalmi és kulturális hatásai lesznek a mostani példa nélküli helyzetnek hosszú távon. És bár szemlátomást rengeteg kérdés foglalkoztatja, mindez nem hajszolja egy újabb sikerkönyv felé. Azt mondja, ha lesz folytatás, akkor annak a a könyvnek a saját jogán is meg kell állnia a helyét: valószínűleg ugyanezek a szereplők lesznek majd benne, de más viszonyok vagy épp új kalandok közepette találjuk majd őket. Felmerült az is, hogy animációs film készüljön a könyvből, amelyet Mackesy új kalandként, egy teljesen új dimenzióként élne meg.

Forrás: GQ, Penguin, charliemackesy.com, artnet

Kapcsolódó cikkek
...
Szívünk rajta

Szívünk rajta: Mackesy varázslatos barátságkötete lett a hónap könyve

A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő alkotást: a program szakmai zsűrije ezúttal Charlie Mackesy A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló című könyvét választotta.

...
Szívünk rajta

A Kamaszmonológokban nincs tabu

Februárban A szívem egy bezárt bódé lett a Szívünk rajta kiemelt könyve, amelynek történetei érzékenyen rezonálnak a kamaszok testi és lelki változásaira, félelmeire, frusztrációira és örömeire.

...
Szívünk rajta

Szívünk rajta - Vicces, játékos, elgondolkodtató könyvek Északról

Februárban a Szívem egy bezárt bódé című norvég YA-könyv lett a hónap kiemelt könyve, amely keresetlen őszinteséggel, mégis érzékenyen navigál a kamaszlélek bugyraiban. Az észak-európai szerzők sokszor merészebben nyúlnak kényesebb témákhoz is, könyveikben ugyanakkor rengeteg a humoros elem, a játékosság. A Szívünk rajta matricásai között is számos ilyen akad, ezek közül választottunk ki most hármat.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Hírek
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett A páciens!

...
Hírek

A világ legrégebbi héber Bibliáját állítják ki Tel-Avivban

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Szórakozás

Tolkien, Trianon, Borbély Szilárd, Polcz Alaine [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Hírek

Több száz Petőfi-kézirat között böngészhetünk az interneten

...
Nagy

Melyik könyvvel érdemes belépni Sherlock Holmes fiktív univerzumába?

...
Panodyssey

Kupihár Rebeka: versek a “gyermekvédelmi” népszavazás idejéről [Panodyssey]

...
Hírek

Visky András és Tompa Andrea is ott lesz a zalai Margófeszten

...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

Szerzőink

...
Simon Eszter

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

...
vl

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Polc

Bevezetés a városi magány mesterségébe

...

A totális diktatúra receptje: a biztonságra hivatkozva építsd le a szabadságot

...

Ukrajnában a költészet ott kezdődik, ahol a szókincs véget ér

...

A korlátlan hatalom torzít és legyalulja a lelkeket

...
A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen.