A szeretetről, a kedvességről és az elfogadásról szóló mesekönyv gondolatát Charlie Mackesy az egyik legjobb barátjának köszönheti, aki történetesen nem más, mint a híres túlélő showman, Bear Grylls. Egyszer épp arról beszélgettek, mit jelent igazából a bátorság, mire Mackesy gondolkodóba esett, és azon kezdett töprengeni, mi volt a legbátrabb dolog, amit valaha tett. Amikor megvolt a válasz („segítséget kérni”), leült rajzolni. Rajzolt egy fiút és egy lovat, akik épp erről beszélgetnek. (Egy másik interjú szerint nem a bátorság, hanem a kedvesség volt az elsőként posztolt rajz fő témája, a végeredmény szempontjából viszont ez tulajdonképpen mindegy is.)
A rajz kikerült az Instagramra és hamar virális lett. Mackesy azt mondja, akkor eszébe sem jutott, hogy pénzt keressen vele. A kiadók viszont meglátták benne a lehetőséget, és 2019-ben megjelent angolul a tintarajzos A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló, amely még abban az évben hatalmas bestseller lett.
Mackesy azt mondja magáról, hogy világéletében rajzolt, hatévesen például már lovakat, vizualitására pedig olyan művészek és képregényrajzolók voltak nagy hatással, mint Francisco de Goya, Hergé és Uderzo. Tizennyolc éves volt, amikor az igazi fordulópont elérkezett, az akkori legjobb barátja ugyanis meghalt autóbalesetben, és a rajzolás segített neki túlélni a gyászidőszakot. „Akárcsak Forrest Gump, én sem tudtam leállni” – mondta egy interjúban. Klasszikus művészeti oktatásban sosem volt része (Nagy-Britanniában kétszer is megpróbálkozott az egyetemmel, de egy héten belül mindkét alkalommal ott hagyta), majd Amerikába utazott, ahol három hónapot töltött egy portréfestővel. Saját bevallása szerint abban az időben sokat tanult az anatómiáról, és arról, hogyan küzdjön meg az ágyi poloskákkal.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Később karikaturistaként és könyvillusztrátorként kezdett dolgozni. Az első kiállítása egy kocsmában volt 1984-ben, azóta viszont a világ számos galériájában – így Edinburgh-ban, New Yorkban és Londonban is – kiállították a képeit. Élt és dolgozott Dél-Afrikában és Amerikában is, imádta a New Orleans-i jazzklubokat. A zene iránti szenvedélye most is kitart; imádja a Royal Albert Hallt, amelynek formáját egy zselétortához hasonlította.
Azt mondja, könyve négy szereplője ugyanannak a személynek a négy oldalát képviseli: egyikük kíváncsi, a másikuk lelkes, a harmadik megsebzett, a negyedik eszes. A szereplők általános kérdéseket tesznek fel egymásnak, minthogy mi az élet értelme, mi végre vagyunk itt, mi a siker... Olyan kérdéseket, melyeket Mackesy szerint nem feltétlenül vitatunk meg mindennap, mégis fontosak. A visszajelzések szerint ezt mások is így gondolják, a könyvet ugyanis azóta terápiás csoportokban is használják, ahol arra biztatják az embereket, hogy ismerjék fel: nem a gyengeség, sokkal inkább a bátorság jele, ha a valódi érzéseikről beszélnek. A koronavírus miatti lezárások friss lendületet adtak a könyvnek: Mackesy újabb rajzaival például a brit egészségügyben dolgozóknak mondott köszönetet, amelyek szintén borzasztóan népszerűek lettek, egy nővér például azt írta neki, hogy a rajzait kitették a kórházi pihenőszobában, és egy-egy stresszes napon sok erőt merítenek belőlük.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A könyv révén Mackesynek a saját mentális sebezhetőségével is szembe kellett néznie, hiszen ő maga is szenvedett a szorongástól és a depressziótól. Azt mondja, még manapság is előfordul, hogy éjszaka izzadságban fürödve ébred, és azon tépelődik, mi lesz a családjával és az emberekkel a pandémia alatt, és vajon milyen pszichológiai, pénzügyi, társadalmi és kulturális hatásai lesznek a mostani példa nélküli helyzetnek hosszú távon. És bár szemlátomást rengeteg kérdés foglalkoztatja, mindez nem hajszolja egy újabb sikerkönyv felé. Azt mondja, ha lesz folytatás, akkor annak a a könyvnek a saját jogán is meg kell állnia a helyét: valószínűleg ugyanezek a szereplők lesznek majd benne, de más viszonyok vagy épp új kalandok közepette találjuk majd őket. Felmerült az is, hogy animációs film készüljön a könyvből, amelyet Mackesy új kalandként, egy teljesen új dimenzióként élne meg.
Forrás: GQ, Penguin, charliemackesy.com, artnet