A gyerekkönyv, amely az Instagramon indult és világsiker lett belőle

A gyerekkönyv, amely az Instagramon indult és világsiker lett belőle

Minden egy Instagramra posztolt rajzzal kezdődött – ha mesét írnánk, akkor valahogy így kezdődhetne Charlie Mackesy fantasztikus története. A folytatás egy könyv lenne, egészen pontosan egy képeskönyv, amely őrületes bestseller lett, világszerte közel másfél millió darabot adtak el belőle. A Szívünk rajta programban A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló lett a hónap könyve, mi pedig összeszedtünk néhány érdekességet a brit illusztrátor és gyerekkönyvíró életéből.

Ruff Orsolya | 2021. március 24. |
Charlie Mackesy
A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló
Ford.: Fazekas Sándor, Könyvmolyképző, 2020, 126 oldal
-

A szeretetről, a kedvességről és az elfogadásról szóló mesekönyv gondolatát Charlie Mackesy az egyik legjobb barátjának köszönheti, aki történetesen nem más, mint a híres túlélő showman, Bear Grylls. Egyszer épp arról beszélgettek, mit jelent igazából a bátorság, mire Mackesy gondolkodóba esett, és azon kezdett töprengeni, mi volt a legbátrabb dolog, amit valaha tett. Amikor megvolt a válasz („segítséget kérni”), leült rajzolni. Rajzolt egy fiút és egy lovat, akik épp erről beszélgetnek. (Egy másik interjú szerint nem a bátorság, hanem a kedvesség volt az elsőként posztolt rajz fő témája, a végeredmény szempontjából viszont ez tulajdonképpen mindegy is.)

-

Charlie Mackesy és Bear Grylls a Temzén (forrás)

A rajz kikerült az Instagramra és hamar virális lett. Mackesy azt mondja, akkor eszébe sem jutott, hogy pénzt keressen vele. A kiadók viszont meglátták benne a lehetőséget, és 2019-ben megjelent angolul a tintarajzos A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló, amely még abban az évben hatalmas bestseller lett.

Mackesy azt mondja magáról, hogy világéletében rajzolt, hatévesen például már lovakat, vizualitására pedig olyan művészek és képregényrajzolók voltak nagy hatással, mint Francisco de Goya, Hergé és Uderzo. Tizennyolc éves volt, amikor az igazi fordulópont elérkezett, az akkori legjobb barátja ugyanis meghalt autóbalesetben, és a rajzolás segített neki túlélni a gyászidőszakot. „Akárcsak Forrest Gump, én sem tudtam leállni” – mondta egy interjúban. Klasszikus művészeti oktatásban sosem volt része (Nagy-Britanniában kétszer is megpróbálkozott az egyetemmel, de egy héten belül mindkét alkalommal ott hagyta), majd Amerikába utazott, ahol három hónapot töltött egy portréfestővel. Saját bevallása szerint abban az időben sokat tanult az anatómiáról, és arról, hogyan küzdjön meg az ágyi poloskákkal.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Charlie Mackesy (@charliemackesy) által megosztott bejegyzés

Később karikaturistaként és könyvillusztrátorként kezdett dolgozni. Az első kiállítása egy kocsmában volt 1984-ben, azóta viszont a világ számos galériájában – így Edinburgh-ban, New Yorkban és Londonban is – kiállították a képeit. Élt és dolgozott Dél-Afrikában és Amerikában is, imádta a New Orleans-i jazzklubokat. A zene iránti szenvedélye most is kitart; imádja a Royal Albert Hallt, amelynek formáját egy zselétortához hasonlította.

Azt mondja, könyve négy szereplője ugyanannak a személynek a négy oldalát képviseli: egyikük kíváncsi, a másikuk lelkes, a harmadik megsebzett, a negyedik eszes. A szereplők általános kérdéseket tesznek fel egymásnak, minthogy mi az élet értelme, mi végre vagyunk itt, mi a siker... Olyan kérdéseket, melyeket Mackesy szerint nem feltétlenül vitatunk meg mindennap, mégis fontosak. A visszajelzések szerint ezt mások is így gondolják, a könyvet ugyanis azóta terápiás csoportokban is használják, ahol arra biztatják az embereket, hogy ismerjék fel: nem a gyengeség, sokkal inkább a bátorság jele, ha a valódi érzéseikről beszélnek. A koronavírus miatti lezárások friss lendületet adtak a könyvnek: Mackesy újabb rajzaival például a brit egészségügyben dolgozóknak mondott köszönetet, amelyek szintén borzasztóan népszerűek lettek, egy nővér például azt írta neki, hogy a rajzait kitették a kórházi pihenőszobában, és egy-egy stresszes napon sok erőt merítenek belőlük.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Charlie Mackesy (@charliemackesy) által megosztott bejegyzés

A könyv révén Mackesynek a saját mentális sebezhetőségével is szembe kellett néznie, hiszen ő maga is szenvedett a szorongástól és a depressziótól. Azt mondja, még manapság is előfordul, hogy éjszaka izzadságban fürödve ébred, és azon tépelődik, mi lesz a családjával és az emberekkel a pandémia alatt, és vajon milyen pszichológiai, pénzügyi, társadalmi és kulturális hatásai lesznek a mostani példa nélküli helyzetnek hosszú távon. És bár szemlátomást rengeteg kérdés foglalkoztatja, mindez nem hajszolja egy újabb sikerkönyv felé. Azt mondja, ha lesz folytatás, akkor annak a a könyvnek a saját jogán is meg kell állnia a helyét: valószínűleg ugyanezek a szereplők lesznek majd benne, de más viszonyok vagy épp új kalandok közepette találjuk majd őket. Felmerült az is, hogy animációs film készüljön a könyvből, amelyet Mackesy új kalandként, egy teljesen új dimenzióként élne meg.

Forrás: GQ, Penguin, charliemackesy.com, artnet

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szívünk rajta: Mackesy varázslatos barátságkötete lett a hónap könyve

A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő alkotást: a program szakmai zsűrije ezúttal Charlie Mackesy A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló című könyvét választotta.

...

A Kamaszmonológokban nincs tabu

Februárban A szívem egy bezárt bódé lett a Szívünk rajta kiemelt könyve, amelynek történetei érzékenyen rezonálnak a kamaszok testi és lelki változásaira, félelmeire, frusztrációira és örömeire.

...

Szívünk rajta - Vicces, játékos, elgondolkodtató könyvek Északról

Februárban a Szívem egy bezárt bódé című norvég YA-könyv lett a hónap kiemelt könyve, amely keresetlen őszinteséggel, mégis érzékenyen navigál a kamaszlélek bugyraiban. Az észak-európai szerzők sokszor merészebben nyúlnak kényesebb témákhoz is, könyveikben ugyanakkor rengeteg a humoros elem, a játékosság. A Szívünk rajta matricásai között is számos ilyen akad, ezek közül választottunk ki most hármat.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Polc

Egy idióta zaklatóval is együtt lehet érezni – Virginie Despentes MeToo-regényéről

...

Papp-Zakor Ilka egy autista fiú történetében mutatja meg, hogyan kell összeszorított fogakkal szeretni

...

Evelio Rosero kolumbiai háborújában nincsenek oldalak, csak népirtás

...

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.