A gyerekkönyv, amely az Instagramon indult és világsiker lett belőle

A gyerekkönyv, amely az Instagramon indult és világsiker lett belőle

Minden egy Instagramra posztolt rajzzal kezdődött – ha mesét írnánk, akkor valahogy így kezdődhetne Charlie Mackesy fantasztikus története. A folytatás egy könyv lenne, egészen pontosan egy képeskönyv, amely őrületes bestseller lett, világszerte közel másfél millió darabot adtak el belőle. A Szívünk rajta programban A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló lett a hónap könyve, mi pedig összeszedtünk néhány érdekességet a brit illusztrátor és gyerekkönyvíró életéből.

Ruff Orsolya | 2021. március 24. |
Charlie Mackesy
A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló
Ford.: Fazekas Sándor, Könyvmolyképző, 2020, 126 oldal
-

A szeretetről, a kedvességről és az elfogadásról szóló mesekönyv gondolatát Charlie Mackesy az egyik legjobb barátjának köszönheti, aki történetesen nem más, mint a híres túlélő showman, Bear Grylls. Egyszer épp arról beszélgettek, mit jelent igazából a bátorság, mire Mackesy gondolkodóba esett, és azon kezdett töprengeni, mi volt a legbátrabb dolog, amit valaha tett. Amikor megvolt a válasz („segítséget kérni”), leült rajzolni. Rajzolt egy fiút és egy lovat, akik épp erről beszélgetnek. (Egy másik interjú szerint nem a bátorság, hanem a kedvesség volt az elsőként posztolt rajz fő témája, a végeredmény szempontjából viszont ez tulajdonképpen mindegy is.)

-

Charlie Mackesy és Bear Grylls a Temzén (forrás)

A rajz kikerült az Instagramra és hamar virális lett. Mackesy azt mondja, akkor eszébe sem jutott, hogy pénzt keressen vele. A kiadók viszont meglátták benne a lehetőséget, és 2019-ben megjelent angolul a tintarajzos A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló, amely még abban az évben hatalmas bestseller lett.

Mackesy azt mondja magáról, hogy világéletében rajzolt, hatévesen például már lovakat, vizualitására pedig olyan művészek és képregényrajzolók voltak nagy hatással, mint Francisco de Goya, Hergé és Uderzo. Tizennyolc éves volt, amikor az igazi fordulópont elérkezett, az akkori legjobb barátja ugyanis meghalt autóbalesetben, és a rajzolás segített neki túlélni a gyászidőszakot. „Akárcsak Forrest Gump, én sem tudtam leállni” – mondta egy interjúban. Klasszikus művészeti oktatásban sosem volt része (Nagy-Britanniában kétszer is megpróbálkozott az egyetemmel, de egy héten belül mindkét alkalommal ott hagyta), majd Amerikába utazott, ahol három hónapot töltött egy portréfestővel. Saját bevallása szerint abban az időben sokat tanult az anatómiáról, és arról, hogyan küzdjön meg az ágyi poloskákkal.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Charlie Mackesy (@charliemackesy) által megosztott bejegyzés

Később karikaturistaként és könyvillusztrátorként kezdett dolgozni. Az első kiállítása egy kocsmában volt 1984-ben, azóta viszont a világ számos galériájában – így Edinburgh-ban, New Yorkban és Londonban is – kiállították a képeit. Élt és dolgozott Dél-Afrikában és Amerikában is, imádta a New Orleans-i jazzklubokat. A zene iránti szenvedélye most is kitart; imádja a Royal Albert Hallt, amelynek formáját egy zselétortához hasonlította.

Azt mondja, könyve négy szereplője ugyanannak a személynek a négy oldalát képviseli: egyikük kíváncsi, a másikuk lelkes, a harmadik megsebzett, a negyedik eszes. A szereplők általános kérdéseket tesznek fel egymásnak, minthogy mi az élet értelme, mi végre vagyunk itt, mi a siker... Olyan kérdéseket, melyeket Mackesy szerint nem feltétlenül vitatunk meg mindennap, mégis fontosak. A visszajelzések szerint ezt mások is így gondolják, a könyvet ugyanis azóta terápiás csoportokban is használják, ahol arra biztatják az embereket, hogy ismerjék fel: nem a gyengeség, sokkal inkább a bátorság jele, ha a valódi érzéseikről beszélnek. A koronavírus miatti lezárások friss lendületet adtak a könyvnek: Mackesy újabb rajzaival például a brit egészségügyben dolgozóknak mondott köszönetet, amelyek szintén borzasztóan népszerűek lettek, egy nővér például azt írta neki, hogy a rajzait kitették a kórházi pihenőszobában, és egy-egy stresszes napon sok erőt merítenek belőlük.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Charlie Mackesy (@charliemackesy) által megosztott bejegyzés

A könyv révén Mackesynek a saját mentális sebezhetőségével is szembe kellett néznie, hiszen ő maga is szenvedett a szorongástól és a depressziótól. Azt mondja, még manapság is előfordul, hogy éjszaka izzadságban fürödve ébred, és azon tépelődik, mi lesz a családjával és az emberekkel a pandémia alatt, és vajon milyen pszichológiai, pénzügyi, társadalmi és kulturális hatásai lesznek a mostani példa nélküli helyzetnek hosszú távon. És bár szemlátomást rengeteg kérdés foglalkoztatja, mindez nem hajszolja egy újabb sikerkönyv felé. Azt mondja, ha lesz folytatás, akkor annak a a könyvnek a saját jogán is meg kell állnia a helyét: valószínűleg ugyanezek a szereplők lesznek majd benne, de más viszonyok vagy épp új kalandok közepette találjuk majd őket. Felmerült az is, hogy animációs film készüljön a könyvből, amelyet Mackesy új kalandként, egy teljesen új dimenzióként élne meg.

Forrás: GQ, Penguin, charliemackesy.com, artnet

Kapcsolódó cikkek
...
Szívünk rajta

Szívünk rajta: Mackesy varázslatos barátságkötete lett a hónap könyve

A Szívünk rajta független szakértői minden hónapban megneveznek egy kiemelkedő alkotást: a program szakmai zsűrije ezúttal Charlie Mackesy A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló című könyvét választotta.

...
Szívünk rajta

A Kamaszmonológokban nincs tabu

Februárban A szívem egy bezárt bódé lett a Szívünk rajta kiemelt könyve, amelynek történetei érzékenyen rezonálnak a kamaszok testi és lelki változásaira, félelmeire, frusztrációira és örömeire.

...
Szívünk rajta

Szívünk rajta - Vicces, játékos, elgondolkodtató könyvek Északról

Februárban a Szívem egy bezárt bódé című norvég YA-könyv lett a hónap kiemelt könyve, amely keresetlen őszinteséggel, mégis érzékenyen navigál a kamaszlélek bugyraiban. Az észak-európai szerzők sokszor merészebben nyúlnak kényesebb témákhoz is, könyveikben ugyanakkor rengeteg a humoros elem, a játékosság. A Szívünk rajta matricásai között is számos ilyen akad, ezek közül választottunk ki most hármat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Olvass!
...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

A családomban mindenki gyilkos Agatha Christie és Arthur Conan Doyle találkozása a Tőrbe ejtve-filmekkel és A csütörtöki nyomozóklubbal. Ördögien csavaros történet, ami a klasszikus krimik szabályrendszerét tiszteletben tartva nyújt valami felejthetetlenül újat. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Milyen árat kell fizetni egy nőnek, hogy szépnek, egészségesnek tűnjön? Ughy Szabina elbeszéléseiben a nők számára az önmagukra ismerés, testük és szellemük újrafelfedezése alapélmény. Olvass bele!

Hírek
...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás szerint Roderik Six világa lágy, nedves, szürke purgatórium

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

...
Gyerekirodalom

Hétlábú paripák és jó boszorkányok bújnak elő Zalka Csenge Virág mesekönyvéből

...
Hírek

Margó Könyvek néven indít könyvsorozatot a Margó Irodalmi Fesztivál és a Helikon Kiadó

...
Hírek

Meghalt Szirtes András

...
Hírek

Egy vesszőhiba miatt ugorhat a Líra 12 milliós büntetése

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

...
Gyerekirodalom

Mesés böngészők, varázslatos népmesék, kalandos történetek - Tíz gyerekkönyv a Könyvfesztivál kínálatából

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

Szerzőink

...
Sándor Anna

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

...
Litkai Gergely

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...
Valuska László

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

Polc

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

...

Az árulást a legnehezebben saját magának bocsátja meg az ember

...

Ménes Attila regényében egy ír úr meséli el a romlásnak indult magyarság történetét

...

McCarthy sötét világában a szerelem és a zsenialitás sem képes világot gyújtani

...
A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvdesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.