Sven Nordqvist: Tűzijáték a rókának
Pettson egy magának való öregember, aki a macskájával, Findusszal osztja meg hajlékát (meg egy csomó apró, fura lénnyel, de azok mások számára jobbára láthatatlanok). Ha szigorúan vesszük, különösebb kalandok nem esnek meg velük (horgászni mennek, palacsintát sütnek, szomszédolnak), mégis örökösen zajlik körülöttük az élet. Elég csak a Tűzijáték a rókának című kötetre gondolni, amelyben egy tyúktolvaj rókát szeretnének elijeszteni – aztán persze minden másként sül el, mint ahogy azt előre eltervezték. A svéd Sven Nordqvist sorozata egyszerre vicces és nagyon szerethető, az illusztrációi nagyon részletesek, így mesehallgatás közben sokat lehet böngészni őket.
Aino Havukainen és Sami Toivonen: Tatu és Patu fura masinái
A vicces testvérpár, Tatu és Patu kalandjai már több mint tíz kötetben követhetők nyomon: van közöttük óvodai, nyomozós, karácsonyi és feltalálós is. Utóbbiak sorába illeszthető a Tatu és Patu fura masinái című könyv is, amely olyan nélkülözhetetlen ketyerék elkészítését ajánlja, mint a reggelikészülődés-automata, a pocsolyakészítő-gép, a fújosétel-kijelző vagy a mumusriasztó - az apró részletek rajongóinak kihagyhatatlan darab. A Tatu és Patu alkotói, a finn szerzőpáros, Aino Havukainen és Sami Toivonen 2000-ben elnyerték a gyermek- és ifjúsági könyvek illusztrátorainak szóló legrangosabb finnországi elismerést, a Rudolf Koivu-díjat.
Stian Hole: Garmann nyara
A norvég Stian Hole ebben a könyvében lényegében az iskolakezdés előtti utolsó önfeledt nyarat mutatja be egy hétéves fiú szemszögéből. Ez az időszak a ránk váró ismeretlen keltette izgalom és a kimondatlan, talán magunk előtt sem tudatosuló félelem jegyében telik. A felfedezés öröme és a nyugtalanság kéz a kézben jár, miközben a nyár tovatűnése mellett Hole az elmúlásról és az elengedésről is mesél. A könyv különleges kollázstechnikájával, erőteljes, szuggesztív grafikai megoldásaival keltett feltűnést. A kötet 2007-ben elnyerte a Bolognai Gyerekkönyvfesztivál fődíját.