(Adásunkat július 6-án vettük fel, a téma azóta még aktuálisabb lett.)
Milyen módokon teheti eszközzé a hatalom a nyelvünket a saját céljai érdekében? Függ-e a hatalmi berendezkedés világnézeti irányától, az elnyomás mértékétől vagy a történelmi kortól, hogy hogyan használja fel a nyelvet?
Victor Klemperer filológus, a francia irodalom és az összehasonlító irodalomtudomány szakértője zsidó származása miatt a nácik előretörésével hamar elvesztette egyetemi katedráját, majd nem használhatta a könyvtárat, sőt, végül újságot sem olvashatott. A kamaszkorától kezdődően naplót vezető tudós viszont az élete kockáztatásával elkezdte feljegyezni a hitleri Németország közbeszédét - ahogy ő fogalmaz, a “hétköznapi fasizmust”. Munkájában árja felesége is segítette, majd a háborút követően LTI - A harmadik birodalom nyelve címmel adta ki máig meghatározó forráserővel bíró munkáját a fasizmus nyelvi képződményeiről. A könyv javított, teljes kiadása az Ampersand gondozásában jelent meg magyarul 2021-ben, itt beleolvashatsz.
A harmadik birodalom nyelve közérthetően és olvasmányosan, egy polgári műveltségű ember éleslátásával és helyenként finom humorával elemzi, hogyan használták fel a nyelvet arra, hogy egy egész társadalmon “agymosást” hajtsanak végre - ahogy gyakran hivatkoznak a folyamatra.
Podcastunkban Ránki Sára bűnügyi nyelvésszel nemcsak Klemperer megfigyeléseiről beszélgettünk, hanem azokat összevettük napjaink hazai és nemzetközi példáival is - és persze szó esett arról is, hogyan használható a nyelvészeti tudás a bűnüldözésben.