Mit gondol az író az olvasók országában? Aki válaszol: Lackfi János

Mit gondol az író az olvasók országában? Aki válaszol: Lackfi János

Az olvasók országa című sorozatunkban a választások előtt könyvek segítségével igyekszünk válaszokat találni az aktuális hazai közéleti kérdésekre. Érdekel minket az is, hogy a hazai szerzők hogyan látják irodalom és közélet kapcsolatát, de nem aktuál- és pártpolitikai törésvonalak mentén, hanem eggyel általánosabb nézőpontból, ezért összeállítottunk és elküldtünk nekik egy kérdéssort. A beérkezett válaszokat a következő hetekben megosztjuk a Könyves Magazinon. (Eddig Gurubi ÁgnesNyáry Krisztián, Kukorelly Endre és Czakó Zsófia gondolatait olvashattátok.)

Könyves Magazin | 2022. március 09. |
Az olvasók országa című tematikus sorozatunk könyvek segítségével igyekszik körbejárni a legaktuálisabb közéleti kérdéseket a választások előtt. Interjúk, podcastek, recenziók, beszámolók, beleolvasók sorával hozunk képbe, mert hisszük, hogy a széleskörű tájékozódás is segít építeni a társadalmunkat. A sorozat többi cikkét itt találod.

Ön szerint melyik a legfontosabb közéleti vers, miért?

Szeretném, ha Tolnai Ottó Lötyöge, avagy be kell-e avatkozni?-ja lenne az. Az igazi erőről beszél. Az alapsztori fontos: Lötyöge a legerősebb fiú az osztályban, mikor kiakad valakire, tajtékzani kezd, és azt üvölti: "fogjatok le, mert megölöm!". És a srácok lefogják, ő pedig úgy tesz, mintha tényleg nem tudná lerázni magáról őket, és lassan lecsillapszik. Persze gyönyörű vers, rengeteg minden van még benne, kéretik elolvasni, de ezt a mozzanatot nagyon erősen meg kéne jegyeznünk. Bármennyi hatalmat kapunk is, bármennyire úgy érezzük, igazunk van, bármennyire felbőszítenek, pont így viselkedni. Hagyni, hogy lefogjanak, és nem ölni meg.

Az ön számára ki tiszteletreméltó/példaértékű politikai gondolkodó/filozófus a történelemből, és miért?

Furcsa lesz, de Salkaházi Sára szerzetesnővért mondanám. Aki nagyon erős, felszabadult és szeretetalapú életmodellt hirdetett a háború előtti lányoknak, asszonyoknak országszerte, olyan volt, mint egy száguldó, szent coach, bár ilyen kifejezés nem létezett még akkor. A zsidótörvények idején kalandosan bújtatta az üldözöttek gyermekeit, és a felnőtteket is, rendjével, a Szociális Nővérekkel együttműködve. És habozás nélkül odaadta az életét másokért, a nyilasok végezték ki sok zsidó származású magyarral együtt. 

Mit ajánlana a magyar állampolgároknak olvasni a választásokra készülve?

Én speciel az Evangéliumot, mert fontos, hogy miközben mindenki a maga meggyőződése szerint szavaz, ne harapjuk el egymás torkát. Meghirdetem a kedvesség forradalmát: ha támadnak minket, akár a cybertérben, akár szóban, válaszoljunk szeretettel. Mindig a személyt tartsuk szem előtt. Sőt, törekedjünk arra, hogy legalább napi 4-5 kedves üzenetet, mondatot bocsássunk útjára a világban. Nem, ne mondjunk le az elveinkről holmi álságos béke jegyében... Csak próbáljunk meg nem savazni, nem gúnyolni, nem ostobázni, nem alázni a másikat, akinek... egyszerűen más a véleménye. Akkor se, ha ő minősíthetetlenül kommunikál. Azért is fontos embernek maradni, mert a választások után is lesz élet, és pont olyanok leszünk akkor, amilyenné most formáljuk magunkat.

Melyik könyv elolvasását ajánlaná/tenné kötelezővé a legfőbb politikai döntéshozók számára, és miért?

Székely Jánostól A nyugati hadtestét mindenképp. Ott olvashatjuk: a fogolytáborban úgy adták a raboknak a kockaformájú, fekete kenyeret, hogy az hat ember egynapi fejadagja. Így aztán spontán csoportokat kellett formálniuk, és mindig más mérte ki a porciókat. A legegyszerűbb elv szerint, mely ma is megoldaná a demokrácia, a kapitalista nyomulás, a közpénz-síbolás, a lobbizás, a protekció problémáit: "az osztó vesz utoljára". Aki szétszabdalta a kenyeret, hátralépett, és az utoljára megmaradó szelet lett az övé. Soha olyan akkurátus törekvést az egyenlőségre, mint ott, azokban a háborús időkben! És persze minden nap más volt az osztó, mindenki sorra került!

Melyik fikciós állami/politikai rendszerben élne szívesen, és miért?

Laura Ingalls Wilder Kicsi ház a nagy erdőben című regénye természetközeli család életét rajzolja meg, ahol nyilván ugyanúgy vannak gondok, mint másutt, de a családért végzett kétkezi munka, a kisközösség egymásra utaltsága, kölcsönös segítségnyújtása, feladatmegosztása a rengeteg közepén sok mai elmérgesedett emberi viszonyra jó hatással lehetne. Ha nem formálunk összetartó mikroközösségeket, lassan élhetetlenné tesszük nemcsak a bolygót, de a saját emberi környezetünket is...

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Lackfi János meséje arról, hogyan lett Szent Miklósból Mikulás

Lackfi János szívmelengető meséje arról szól, hogyan lett Szent Miklós minden adakozó, minden ajándékhozó ember példaképe.

...

Egyperces novellák egy szobából
Lackfi János: Mi lenne, ha?

Átalakítani az otthonunkat, meglátni a lehetőséget egy új lakásban, életre kelteni egy teljesen üres, fehér szobát nagyon hasonlít arra a folyamatra, amikor az írók leülnek egy üres, fehér papír elé. Ilyenkor ők is egy új történethez kezdenek hozzá, ahogy egy új otthon is megnyitja a következő fejezetet életünkben. Megkértünk hát három írót, Dániel AndrástLackfi Jánost és Szabó T. Annát, hogy egy-egy rövid történettel segítsenek nekünk elképzelni, mennyi minden lehet egy fehér szobából. 

...

Lackfi János: Kedvencem a groteszk

Lackfi János 2020-ban sem tétlenkedett: csak az ősz folyamán két új könyve is megjelent. Legújabb verstankönyve mellett, a Száll a kakukk a fészre című kötet képében most egy rendkívül sajátos irodalomtörténeti áttekintést is kezében tarthat az olvasó. A megjelenés alkalmából a szerzővel régi barátja, Szabó T. Anna beszélgetett a Margó Irodalmi Fesztivál színpadán. Hallgasd vissza most te is a fesztivál podcast csatornáján.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.