Szerinted melyik a legfontosabb közéleti vers, miért?
Illyés Gyula: Egy mondat a zsarnokságról.
Középiskolába a budaörsi Illyés Gyula Gimnáziumba jártam, és ahogy az minden iskolánál megszokott volt, a név kötelezett, nekünk Illyést kellett jól ismerni. Én viszont nem rajongtam érte, ha választanom kellett, akkor nyilván József Attilára voksoltam. Érthető, hogy kamaszként a középiskola a jó hangulatról szólt, az Illyés-napokról, a bulikról és az osztálykirándulásokról, szóval nem foglalkoztatott különösebben az irodalom és a közélet viszonya. Aztán ahogy teltek az évek, úgy döbbentem rá, hogy az útravaló, amit az Illyésben kaptam, nem mindennapi, nem szokványos – a gimnáziumi éveim alatt tanultam meg és mélyült el bennem az a fajta érzékenység, ahogyan az emberekhez közelítek, a nyitottság, az elfogadás, a csapatszellem iránti fogékonyságom, a kíváncsiság, és igen, egy idő után a közéletről alkotott véleményem is befolyásolta, meghatározta az a négy év. És pár évvel ezelőtt megtörtént, hogy egy napon elővettem Illyés versét, és szóról szóra, a zsigereimben éreztem a mondanivalóját. Szomorú és tanulságos nap volt.
Számodra ki tiszteletreméltó/példaértékű politikai gondolkodó/filozófus a történelemből, és miért?
Ezen a kérdésen gondolkoztam a legtöbbet. Eszembe jutott Platón, Abraham Lincoln vagy Sartre, de a közhelyeken túl nem tudnám jól megindokolni, miért rájuk esne a választásom. Végül Heller Ágnes mellett döntöttem. Nemcsak a munkássága, a művei miatt tartom őt tiszteletreméltónak, nemcsak amiatt, ahogyan élt, hanem a halála is megindító. Keveseknek adatik meg a szép halál. Kivételes ember, kivételes sors szükséges hozzá. Kilencven évesen úszni indulni a Balatonba és onnan vissza nem térni. Csodaszép.
Mit ajánlanál a magyar állampolgároknak olvasni a választásokra készülve?
George Orwell: Állatfarm
Melyik könyv elolvasását ajánlanád/tennéd kötelezővé a legfőbb politikai döntéshozók számára, és miért?
Biblia, Tízparancsolat. Rövid, tömör, lényegre törő, még a legegyszerűbb ember számára is érthető.
Melyik fikciós állami/politikai rendszerben élnél szívesen, és miért?
Robert Merle-nek a Védett férfiak című regényében egy járvány következtében radikálisan megváltoznak a társadalmi szerepek, főleg a családé mint intézményé, hiszen a férfiak tömeges pusztulása miatt a monogámia szinte bűnné válik. Erős túlzás, hogy szívesen élnék ebben a rendszerben, mindenesetre izgalmas lehet, hogy felcserélődnek a szerepek - az elnyomó és az elnyomott, ahogyan egy agresszív elnöknő személye is szokatlan, de kihívást tartogathat az is, hogy a női vezetőség ellen, a férfiak védelmében, hogyan lépnek szövetségre egymással a nők, hogyan vállal egymással szolidaritást a két nem.
(Fotó: Toepler Szonja)