Gurubi Ágnes. Szív utca
„Kérdezzünk, kutassunk, emlékezzünk, ahogy Gurubi Ágnes teszi ebben a lebilincselő családregényben, ami visz, sodor magával, mintha egy színes, szélesvásznú filmet néznénk” – írta Orvos-Tóth Noémi, az Örökölt sors szerzője Gurubi Ágnes első regényéről. A Szív utca a transzgeneráció témáját feszegeti, és annak próbál utána járni, hogyan öröklődik nemzedékről nemzedékre a nők minden fájdalma és öröme. Olvass bele ITT!
Háy János: A cégvezető
Háy János új könyve, A cégvezető a rendszerváltástól a napjainkig terjedően mesél az életünkről, és főképp korunk hőseiről, a vállalkozók és cégvezetők világáról, akik mindent megtettek az elmúlt évtizedekben, hogy előrébb jussanak. Ingatlanbefektetések, gazdasági tanácsadás, irodaépületek, kiskapuk és nagykapuk - életbe vágó döntések sorozata áll mögöttük. “A cégvezető a helyes és helytelen döntéseid könyve, a céljaid és céltalanságaid, a cselekvésed és a tehetetlenséged könyve” - olvashatjuk a kötet fülszövegében.
Jászberényi Sándor: A varjúkirály
A Közel-Kelet harcterein játszódik Jászberényi Sándor új kötete, amely a halálról és születésről, barátságról és elengedésről, a házasság magányáról és a gyerekkorról mesél. “De az igazi frontvonalak, ahogy a korábbi, keleti történetekben, úgy most sem a sivatagban, kopár fennsíkokon, szétbombázott városokban húzódnak és nem két hadsereg áll egymással szemben. A harc most is a szereplők lelkéért folyik, értük harcol a jó és a rossz, vagy ha úgy tetszik, Isten és Sátán vagy éppen Varjúkirály” - írta Kötter Tamás a könyvről. Nézd meg a könyv trailerét ITT.
Marianna D. Birnbaum: Apu
Az édesapja életét meséli el új kisregényében Marianna D. Birnbaum. Az unásig ismert történeteket és az elhallgatott titkokat maga az apa mondja el élete végén a lányának egy (fiktív) magnószalagon keresztül. Dunaszerdahelyen született egy zsidó szatócs fiaként, majd egyik testvérével vaskereskedést nyitott. Sikerült ugyan a háborút bujkálva túlélniük, és újra talpra állniuk, de az államosításkor börtönbe kerültek, ahol a bátyját agyonverték. '56-ban feleségével és lányával az Egyesült Államokba menekültek, hogy mindent kezdhessenek elölről. “Valahol olvastam, hogy egy apa azt mondta, hogy a gyereke szíve egy második szív, ami az ő mellében a sajátja mellett dobog. Én is így voltam veled, de ezt sohasem tudtam kimondani."
Maros András: Két-három dán
Humoros regényben mesél a barátságról és Magyarországról Maros András. A Két-három dán egy baráti hármasról szól, Magnusról, Mikkelről és Sorenről, akik az egyetem alatt közös albérletben laktak, de aztán elsodródtak egymás mellől. Néhány év múltán egyikük kitalálja, hogy össze kellene ülni, iszogatni, beszélgetni, de ha már összeülnek, adják is meg a módját. Egy budapesti hosszú hétvégével akarják egybekötni a viszontlátást. Amikor megérkeznek, Magnus azt mondja, muszáj picit beleszagolni a magyar vidék életébe. Így kerülnek Vöcköndre, ahol egy idős bácsi lesz a vendéglátójuk.
Nyáry Krisztián: Általad nyert szép hazát
Mitől vált nemzeti himnusszá a Himnusz, és mi volt a himnusz a Himnusz előtt? Mi köze van Balassi Bálintnak és a kanásztáncnak Kölcsey szövegéhez? Miért tartotta közepes versnek saját művét a költő? Hány perc alatt írta Erkel Ferenc a Himnusz zenéjét és van-e egyáltalán hiteles kottája? Miért nem akarta a 20. század elején Országgyűlés, hogy ez legyen a hivatalos himnuszunk? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre adja meg a választ Nyáry Krisztián új kötete, amely a Himnusz és a himnuszok kalandos történetét meséli el.
Örkény István: Babik/ Egy négykezes regény tanulságos története
A Babik témáját Örkény István először filmnovella formájában dolgozta fel, majd Bacsó Péterrel és Makk Károllyal forgatókönyvet írt belőle. A forgatókönyvet – a rendező Makk Károly lett volna – a filmgyár vezetői azonban nem hagyták jóvá. Örkény ezért nem sokkal később úgy döntött, regény formában dolgozza fel a témát. A kötetből megismerhetjük egy négykezes regény tanulságos történetét is. Ezt - ami valójában regény egy regényről - Örkény a halála előtt egy évvel írta.
R. J. Hendon: Gyomláló
R. J. Hendon (azaz Juhász Roland) új regénye a 22. században játszódik, mégis erősen aktuális. Az emberiség ekkor már ott tart, hogy új biotechnológiai megoldásokkal választ talál számos problémára, és így egyre ellenállóbbá tudja tenni magát. A történet főszereplője Danyelle Gardens, egy londoni egyetemista, akinek élete egyik napról a másikra fenekestül felfordul, amikor egy buli után megtámadják.Ráadásul hamarosan rá kell jönnie, hogy az egész világ megváltozik körülötte - a változás pedig gyors és erőszakos. Civilizációnknak nem is egy, de rövidesen több különböző halálos járvánnyal kell szembenéznie.
Rubik Ernő: A mi kockánk
Fogtál a kezedben Rubik-kockát? Próbáltad kirakni? Ment? Nem ment? Sokan sokféle dolgot mondtak már a Rubik-kockáról, ami jelenleg is meghatározó kulturális jelenség, de maga a feltaláló még soha nem mondta el a saját történetét. A Mi kockánkban egy elképesztően nagy tudású ember enged bepillantást a gondolataiba, miközben megértjük, hogy a tanulás, a kreatív szemlélet és design mit jelent a mindennapokban. És közben megismerjük a kocka történetét, a feltalálásától a világsikerig és azon is túl. A könyv bemutatójáról ITT, a könyv visszhangjáról a világsajtóban pedig ITT írtunk.
Szálinger Balázs: Al-dunai álom
Szálinger Balázs első prózai kötetében a költői fantázia találkozik a realizmussal. Az Al-dunai álom egy utazás krónikája: Szálinger Balázs 2018 tavaszán a Vaskapu-szorosban töltött egy hónapot feleségével és születendő fiukkal. A Vaskapu nemcsak Jókai Mór Az arany ember című regényéből lehet ismerős, a helyszín ma is a történelmi-földrajzi közelség és ismeretlenség határmezsgyéjén mozog. Szálinger Balázs a Dunáról a Vaktérkép legutóbbi adásában mesélt nekünk.
Szaniszló Judit: Leli élete
„Az ember nem ott kezdődik, ahol az anyja véget ér.” A Leli élete egy családtörténet, illetve annak mozaikos elbeszélése. Szaniszló Judit regényében semmi nem az, aminek látszik. A szerző saját maga helyett Leliről, Leli élete helyett családja életéről beszél, családregény helyett pedig személyes vallomást ír. A könyv arra a kérdésre keresi a választ, hogy hol van az otthon, közben pedig felsejlenek a női sorsok Leli családjának múltjából: cselédsorban dolgozó nagymamák, házgyári lakásban élő szülők, kórházak,játszóterek, és mindennek a lenyomata egy 21. századi életben.
Szöllősi Mátyás: Illegál
„Időnként sikerül annyira eltávolodnom gondolatban ettől a várostól, hogy már a szépségeit is látom, és olyankor, egy-egy szerencsésebb pillanatban, megérzem, milyen lehet csupán néhány napot eltölteni itt.” Szöllősi Mátyás új kötetében két kisregény kapott helyet. Az első történet, a Vendégjáték, egy ügyvéd és egy fiatal, emberöléssel gyanúsított zenész izgalmas és feszültségekkel teli párbeszédén alapul, amin keresztül Szöllősi szemérmesség nélkül mutat rá a pénz, a gátlástalan hatalom, a korrupció, a drogok és a hétköznapi rasszizmus mai magyar társadalomban meglévő jelenlétére. A kötet címadó szövege a jelenből kiindulva vezet vissza a kilencvenes-kétezres évek fordulójához, és az underground kultúra mélyrétegeinek fontos és izgalmas részét tárja fel az olvasó előtt, az akkoriban alkotó graffitizők veszélyes világát idézi meg.
Térey János: Boldogh-ház, Kétmalom utca
Az egy éve június 3-án tragikus hirtelenséggel elhunyt Térey János évek óta dolgozott a memoárján. Ez az ő korában elég szokatlan, ilyenkor még nem az összegzésen gondolkoznak az alkotók. A nyitó mondat meghitt családtörténetet is ígérhetne, de egy tragikus, traumatikus, elfojtásokkal teli családregénnyé változik, aminek elbeszélője nemcsak saját felnövéstörténetét írja meg, hanem Debrecen és a családja egymásba folyó kapcsolatát is. A kötetről ezt írtuk: “Általánosságban Térey mentális térképét ismerjük meg, ha ezt a térképet úgy képzeljük el, mint amikor egymásra rakhatunk több, különböző korban készült digitális térképet. Nemcsak kiterjedésében, hanem időbeliségében is látjuk a családjának történetét.” Olvass bele ITT!
Graham Moore: Bűnösök
Az éjszaka fénye című bestseller szerzőjének új regényében a téma az igazság és az igazságtalanság. Graham Moore egészen pontosan az amerikai igazságszolgáltatás rendszerét veszi górcső alá. A Bűnösök csavart csavarra halmozva az utolsó oldalig fenntartja a feszültséget, és folyton meglepi az olvasót, miközben elemi módon ábrázolja korunk Amerikáját, gondolkodását és előítéleteit egy konkrét ügyön keresztül, amely alaposan felkavarta a kedélyeket a tengerentúlon.
Tamás Zsuzsa: Tövismozaik
A költő és meseíró Tamás Zsuzsa első felnőtteknek szóló regénye egy fiatal képzőművész lány krízisekkel teli időszakát és a krízisekből való kilábalást beszéli el, sok év távlatából. A névtelen főszereplő már családos emberként emlékezik vissza meghatározó szerelmi csalódására és édesanyja elvesztésére. A kötet fő kérdése, hogy lehet-e folytatni a párbeszédet valakivel, aki már nem él, és közben az a téma is fontossá válik, hogy miként formálják a személyiségünket a minket ért traumák.
Kiss Nikoletta: Régmúlt napok fénye
1949 Budapestjén járunk. A fiatal és ambiciózus Bárdossy Rebekának döntenie kell, hogy a tehetséges, ám nincstelen festő szerelmét viszonozza, vagy a tehetős és jó kapcsolatokkal bíró Breitner professzor udvarlását fogadja el. Gondtalan életére azonban nemcsak ez az érzelmi dilemma vet árnyat, hanem az egyre fokozódó Rákosi-diktatúra is. A regény másik szála 2017-ben játszódik Berlinben. A fiatal és sikeres galériatulajdonos Anna megtudja, hogy gyermeket vár. Nehéz döntés előtt áll, s ráadásul egy titokzatos férfi is felkeresi berlini galériájában. Az ügyvéd a nagyanyja, Bárdossy Rebeka negyvenes évek végén készült portréját nyújtja át neki. A festmény eredetét kutatva Anna régmúlt idők családi titkainak ered nyomába, hogy utazásának végén nem várt kérdésekre is választ kapjon.