Rubik Ernőt az emberek és a kocka kapcsolata izgatja

Rubik Ernőt az emberek és a kocka kapcsolata izgatja

Könyves Magazin | 2020. szeptember 17. |

Hangos megjelenés lesz - mondta néhány napja Halmos Ádám, a Libri Kiadó ügyvezetője Rubik Ernő új könyvének, A mi kockánknak a bemutatóján. A non-fiction egyből tizenegy országban jelent meg ősszel, és az elmúlt napokban a New York Times és a Guardian is nagy cikkben számolt be a kötetről. Ami annyira nem is meglepő, ha belegondolunk, hogy a Rubik-kocka igazi popkulturális jelenség, a világon mindenhol ismerik és forgatják.

Rubik Ernő
A mi kockánk
Libri, 2020, 201 oldal

A NYTimes ugyanakkor azzal a felütéssel kezdi a cikkét, hogy annak idején magának a feltalálónak is egy hónapjába telt, mire ki tudta rakni a kockát - ezzel szemben a mai feketeöves Rubik-kockások alig 4 másodperc alatt képesek erre (a világrekord 2018-ban egészen pontosan 3,47 másodperc volt).

A kocka mindenesetre lassan fél évszázada tartja izgalomban a játékra vágyókat - de nemcsak őket, hiszen Rubik találmánya rengeteg kutatót, programozót, gondolkodót és művészt is inspirált. A feltaláló a lapnak adott interjújában azt mondta, a könyvben elsősorban nem a saját életéről akart mesélni, hanem arra tett kísérletet, hogy ezáltal megértse a kocka valódi természetét. Írás közben ez a szándék ugyanakkor módosult, és már sokkal jobban izgatta az emberek természete, az emberek és a kocka kapcsolata. A kockáról úgy beszélt, mintha a gyermeke lenne - elmondása szerint a kocka mellette nőtt fel, ma már középkorúnak számít, így aztán sokat is tud róla. Ma már nagyjából egy perc alatt kirakja, de azt mondja, nem a sebesség érdekli, hanem az elegáns megoldás - ezt sokkal fontosabbnak érzi.

Rubik Ernő nem akarta megírni a kocka történetét, mégis megmutatta, hogyan gondolkodik - Könyves magazin

Rubik Ernő szórakoztató és szerény megtaláló, aki a feltaláló szót nem szereti. A világon egymilliárdan játszottak már a kockájával, ami kulturális jelenséggé vált. 1983-ban már majdnem írt egy könyvet, de az végül nem jelent meg. A mi kockánk viszont elkészült, egyből tizenegy országban jelenik meg ősszel, ahogy azt júniusban megírtuk.

A Guardiannek adott interjújában Rubik Ernő úgy vélte, hogy a kockát egyszerre jellemzi az egyszerűség és az összetettség. Igazából sosem lehet befejezni, hiszen mindig új kihívásokat tartogat. Rubik szerint rengeteg gazdasági, kulturális és politikai nehézség van a világban - a kocka ugyanakkor reményt ad, hogy az emberek végül elég okosak lesznek ahhoz, hogy megoldják a problémáikat, és túl fogják élni ezt is. Szerinte a legfontosabb kérdés most az, hogy vajon milyen lesz a világ száz éve múlva, hiszen míg az emberek a múltban tudták, mi várhat az unokáikra, most nem tudjuk, mi vár ránk. A lap kérdésére válaszolva úgy vélte, hogy a jövőben is biztosan játszanak majd az emberek a Rubik-kockával, és még ha képesek leszünk is egy szuper-intelligenciát létrehozni, ez nem fogja azt jelenteni, hogy elveszítjük majd az érdeklődésünket a kocka iránt.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Rubik Ernő nem akarta megírni a kocka történetét, mégis megmutatta, hogyan gondolkodik

Rubik Ernő szórakoztató és szerény megtaláló, aki a feltaláló szót nem szereti. A világon egymilliárdan játszottak már a kockájával, ami kulturális jelenséggé vált. 1983-ban már majdnem írt egy könyvet, de az végül nem jelent meg. Megjelent A mi kockánk.

...

Tíz országban jelenik meg Rubik Ernő első könyve, amelyből az embert mint rejtvényt érthetjük meg

Ősszel tíz országban jelenik meg Rubik Ernő A mi kockánk című könyve, köztük Magyarországon és Amerikában. Négy-öt éve készül a könyv a kockáról, amit már egymilliárd ember megpróbált kirakni. Miről lesz szó benne? Hogyan lehet belőle világsiker?

...

Daniel Kehlmann: „Tetszett a Rubik-kockával játszó felnőtt pap gondolata”

A hét könyve
Kritika
A fehér maszkos japán irodalmi szenzáció, aki horrorjával elfüstölte az agyamat
Ezt nem láttuk jönni: Dua Lipa az irodalom új sztárja?!

Ezt nem láttuk jönni: Dua Lipa az irodalom új sztárja?!

Dua Lipa egy igazi könyvmoly és fantasztikus interjúkat készít fontos írókkal. Elájultunk a könyvklubjától, mutatjuk, miért! 

Hírek
...

Dan Brown hőse a Netflixre tér vissza, hogy megmentse a világot

...

Kenyérbogár támadta meg az ország egyik legszebb könyvtárát

...

Megvan, ki veszi át Stanley Tucci szerepét az Éhezők viadala-előzményfilmben

...

Az új Frankenstein nem horror Guillermo del Toro szerint

...

Nem kizárt, hogy kém volt a híres angol írónő

...

Daniel Kehlmann elárulta, honnan jött a Mozgókép ötlete

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést.