Rubik Ernőt az emberek és a kocka kapcsolata izgatja

Rubik Ernőt az emberek és a kocka kapcsolata izgatja

Könyves Magazin | 2020. szeptember 17. |

Hangos megjelenés lesz - mondta néhány napja Halmos Ádám, a Libri Kiadó ügyvezetője Rubik Ernő új könyvének, A mi kockánknak a bemutatóján. A non-fiction egyből tizenegy országban jelent meg ősszel, és az elmúlt napokban a New York Times és a Guardian is nagy cikkben számolt be a kötetről. Ami annyira nem is meglepő, ha belegondolunk, hogy a Rubik-kocka igazi popkulturális jelenség, a világon mindenhol ismerik és forgatják.

Rubik Ernő
A mi kockánk
Libri, 2020, 201 oldal

A NYTimes ugyanakkor azzal a felütéssel kezdi a cikkét, hogy annak idején magának a feltalálónak is egy hónapjába telt, mire ki tudta rakni a kockát - ezzel szemben a mai feketeöves Rubik-kockások alig 4 másodperc alatt képesek erre (a világrekord 2018-ban egészen pontosan 3,47 másodperc volt).

A kocka mindenesetre lassan fél évszázada tartja izgalomban a játékra vágyókat - de nemcsak őket, hiszen Rubik találmánya rengeteg kutatót, programozót, gondolkodót és művészt is inspirált. A feltaláló a lapnak adott interjújában azt mondta, a könyvben elsősorban nem a saját életéről akart mesélni, hanem arra tett kísérletet, hogy ezáltal megértse a kocka valódi természetét. Írás közben ez a szándék ugyanakkor módosult, és már sokkal jobban izgatta az emberek természete, az emberek és a kocka kapcsolata. A kockáról úgy beszélt, mintha a gyermeke lenne - elmondása szerint a kocka mellette nőtt fel, ma már középkorúnak számít, így aztán sokat is tud róla. Ma már nagyjából egy perc alatt kirakja, de azt mondja, nem a sebesség érdekli, hanem az elegáns megoldás - ezt sokkal fontosabbnak érzi.

Rubik Ernő nem akarta megírni a kocka történetét, mégis megmutatta, hogyan gondolkodik - Könyves magazin

Rubik Ernő szórakoztató és szerény megtaláló, aki a feltaláló szót nem szereti. A világon egymilliárdan játszottak már a kockájával, ami kulturális jelenséggé vált. 1983-ban már majdnem írt egy könyvet, de az végül nem jelent meg. A mi kockánk viszont elkészült, egyből tizenegy országban jelenik meg ősszel, ahogy azt júniusban megírtuk.

A Guardiannek adott interjújában Rubik Ernő úgy vélte, hogy a kockát egyszerre jellemzi az egyszerűség és az összetettség. Igazából sosem lehet befejezni, hiszen mindig új kihívásokat tartogat. Rubik szerint rengeteg gazdasági, kulturális és politikai nehézség van a világban - a kocka ugyanakkor reményt ad, hogy az emberek végül elég okosak lesznek ahhoz, hogy megoldják a problémáikat, és túl fogják élni ezt is. Szerinte a legfontosabb kérdés most az, hogy vajon milyen lesz a világ száz éve múlva, hiszen míg az emberek a múltban tudták, mi várhat az unokáikra, most nem tudjuk, mi vár ránk. A lap kérdésére válaszolva úgy vélte, hogy a jövőben is biztosan játszanak majd az emberek a Rubik-kockával, és még ha képesek leszünk is egy szuper-intelligenciát létrehozni, ez nem fogja azt jelenteni, hogy elveszítjük majd az érdeklődésünket a kocka iránt.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Rubik Ernő nem akarta megírni a kocka történetét, mégis megmutatta, hogyan gondolkodik

Rubik Ernő szórakoztató és szerény megtaláló, aki a feltaláló szót nem szereti. A világon egymilliárdan játszottak már a kockájával, ami kulturális jelenséggé vált. 1983-ban már majdnem írt egy könyvet, de az végül nem jelent meg. Megjelent A mi kockánk.

...
Hírek

Tíz országban jelenik meg Rubik Ernő első könyve, amelyből az embert mint rejtvényt érthetjük meg

Ősszel tíz országban jelenik meg Rubik Ernő A mi kockánk című könyve, köztük Magyarországon és Amerikában. Négy-öt éve készül a könyv a kockáról, amit már egymilliárd ember megpróbált kirakni. Miről lesz szó benne? Hogyan lehet belőle világsiker?

...
Nagy

Daniel Kehlmann: „Tetszett a Rubik-kockával játszó felnőtt pap gondolata”

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.