Hegyi Ede: Az úszóverseny (9.)
Gyerekkorunk

"Csak még egyszer gyere elő. A résből, hol elbújtál, gyerekkorom.” (Bereményi Géza-Cseh Tamás: Gyerekkorom)

Hegyi Ede tárcasorozata olyan történetek bemutatására törekszik, melyeknek jelentőségét az adott élethelyzetben nem ismerjük fel, csak évekkel később derülhet fény arra, hogy milyen hatással voltak az életünkre. Az őt körülvevő világ eseményeit nem értő, ám azokat megérteni vágyó, azokra szükségszerűen reagáló gyerekek világlátását jelenítik meg.

A rajtnál álltam. Sötétkék színű úszónadrág volt rajtam. És világoskék sapka. A sapka leszorította a fülemet. A környezetemből csak valamiféle kásás zajt hallottam. Hárman indultunk a versenyen. Középen álltam. Mindhárman be voltunk szarva.

Az öltözőben rosszabb volt. Ádám szipogva könnyezett. Azt mondtam neki, hogy nem lesz semmi baj. Persze ez semmit nem segített. Norbi fel-alá járkált, csattogott a papucsa minden lépésnél. Én csak pánikoltam, és nem igazán kaptam levegőt. A szívem erősen és kiszámíthatatlanul vert. Vagy inkább vergődött. Úgy éreztem, könnyebb lenne elájulni. Vagy halottnak tettetni magamat.

Amikor bejött az edző, magához hívott minket. Nem emlékszem pontosan arra, hogy miről beszélt, de úgy rémlik, hogy szóba került a sportszerűség. Meg a teljesítmény. Meg a versenyszellem. Meg a győzelem. Nem igazán érdekelt egyik sem. Csak azt akartam, hogy vége legyen. Belebújtam a papucsomba és felvettem az úszószemüvegemet. A törölközőmet a vállamra dobtam. Elindult Ádám és Norbi. Követtem őket.

Letettük a törölközőinket a medence előtti padokra. Az úszósapka miatt alig hallottam, az úszószemüveg miatt alig láttam valamit. A baloldali rajtmezőn Norbi állt, a jobboldalin Ádám. Nyújtottak, hajolgattak, köröztek a karjaikkal. Készültek a versenyre. Csípőre tettem a kezem. Nem akartam sem nyújtani, sem hajolgatni, sem bemelegíteni. Elsősorban szégyelltem magam. És szerettem volna, ha ez elmúlik. Az edző ordított valamit, amit nem értettem. Ádámra néztem, aki megigazította a szemüvegét, és felkészült az ugrásra. Csend lett az uszodában. Elhalt a zajmassza. 

Csak a víz volt, és a vízen ringatózó sárga és piros pályaelválasztók.

És Norbi és Ádám és én. És némi várakozás után egy éles, erőteljes sípszó.

A többiek azonnal bevetették magukat a vízbe, és tempózni kezdtek. Én vélhetően leblokkoltam, ezért csak késve ugrottam be. Rögtön az első levegővételnél lenyeltem egy adag klóros vizet. Persze az orromba is jutott bőven. Utáltam az ízét. A szagát. Ahogy végigfolyik a nyelőcsövön, és elkezd marni. Ahogy az úszószemüveg gumis illesztékeinél elkezd befolyni. Ahogy eléri a szemgolyót. Ahogy elkezdesz könnyezni. Mindig ez történt. Sosem értettem, hogy miért jó az úszószemüveg, hogyha úgyis pillanatok alatt beázik. Pedig garantált védelmet nyújt a szem irritációjával szemben. A csomagolása szerint.

El sem értem a medence túloldalát, a többiek már fordultak vissza a következő hosszra. Ha jól láttam, Ádám vezetett. Belehúztam, és olyan gyorsan igyekeztem haladni, amilyen gyorsan csak képes voltam. Nem néztem utána rájuk. Összeszorított szemmel csépeltem és rúgtam a vizet. Úgy éreztem, hogy száguldok. Úgy éreztem, hogy ilyen gyorsan talán még sosem úsztam. Faltam a métereket. Elszánt voltam, és éhes a győzelemre. Be akartam hozni a lemaradásomat. És legyőzni Norbit. És legyőzni Ádámot.

A percek óráknak tűntek. A sokadik fordulás után már gyengének és fáradtnak éreztem magam. De tepertem továbbra is. És közben vártam, hogy vége legyen. Az utolsó hossznak nekiindulva meghallottam a sípszót. Nem nekem szólt.

Miután beértem a célba, és kimásztam a medence szélére, levettem a szemüvegemet és a sapkámat. Elmentem a törölközőmért, megtöröltem a szemem. Ádám nyert, épp kezet fogott Norbival, aki csalódottan gratulált neki. Én legalábbis csalódottnak láttam őt. Visszamehettünk az öltözőbe. Oda én értem be elsőnek. Nekiálltam megszárítani a hajamat. Alig vártam, hogy újra az utcai ruhámban legyek. Bejött az edző, gratulált mindhármunknak. Azt mondta, büszke ránk, pontosan ilyennek képzelte el a versenyt. Szép mérkőzés volt. Megsimogatta a fejemet. 

Te is jó voltál, fiam.

És, tette hozzá, szedjétek össze magatokat, öt perc múlva kint találkozunk a medencénél. Átöltözhetek, kérdeztem. Nem, felelte.

Magamra terítettem a törölközőmet. Gratuláltam Ádámnak és Norbinak. Kezet fogtunk. Azt mondtam, ügyesek voltatok. Ők erre azt, hogy én is. Velük ellentétben én tényleg így gondoltam.

Visszamentünk a medencéhez. Már fel volt állítva a dobogó, az edző kezében érmek és oklevelek. Belefújt a sípjába, majd a nevemet kiáltotta. Mutatta, hogy álljak fel a dobogó harmadik fokára. Aztán jött Norbi a második fokra és jött Ádám az elsőre. Mindhárman kaptunk érmet és oklevelet is. A lelátón tapssal és örömteli kiabálással fogadták a szülők és más rokonok az eredményt. Az edző magasra emelte Ádám kezét. Álltunk és vártunk. Amikor vége lett a tapsnak, leszálltunk a dobogóról.

Anyám az uszoda előtt várt.

„Ügyes voltál” – mondta.
„Utolsó lettem. Az nem olyan nagy dolog.”
„De hát bronzérmes lettél! Kevesen mondhatják el ezt magukról.”
„Háromból nem nehéz harmadiknak lenni” – feleltem.
„Kérsz fagylaltot?”
„Nem, köszönöm.”

Csendben sétáltunk hazáig. Beugrottunk még a boltba zsemléért, tejért, felvágottért és még néhány apróságért. Tavaszi délután volt, világos. Otthon anyám elkérte az érmet és az oklevelet.

„Mit csinálsz velük?” – kérdeztem.
„Majd meglátod.”

Úgy egy órával később jelezte, hogy eljött a vacsoraidő. Elraktam a játékaimat, és elindultam az étkezőbe. Az előszobában a lambéria fölé egy parafatábla került, amire rajzszögekkel felrögzítette az oklevelet, a rajzszögekre pedig ráakasztotta a bronzérmet. Az elsőt a következő években hasonló körülmények között szerzett vigaszdíjak sorában.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Hegyi Ede: Az út (8.)

Hegyi Ede A senki című regényével a top3-ban végzett 2020-ban a legjobb elsőkötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Gyerekkorunk című tárcasorozatának ez a nyolcadik része.

...
Nagy

Hegyi Ede: A költözés (7.)

Hegyi Ede A senki című regényével a top3-ban végzett 2020-ban a legjobb elsőkötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Gyerekkorunk című tárcasorozatának ez a hetedik része.

...
Nagy

Hegyi Ede: A telek (6.)

Hegyi Ede A senki című regényével a top3-ban végzett 2020-ban a legjobb elsőkötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Gyerekkorunk című tárcasorozatának ez a hatodik része, és egy éven át tart. 

Kiemeltek
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Podcast

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Elérkeztünk Ott Anna szülőségről szóló podcastjának utolsó részéhez: ezúttal Visky András írót kérdeztük.

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.