Jane Austent kell olvasnia egy náci szimpatizáns brit fiatalnak

“Akár úr, akár hölgy, aki nem leli élvezetét egy jó regényben, bizonyára elviselhetetlenül ostoba” – írta Jane Austen A klastrom titkában. Az író mondatai még a brit bíróságra is nagy hatással lehetnek, ugyanis Timothy Spencer bíró elrendelte, hogy a terrorista nézetekkel vádolt Ben John olvassa el Dickens, Austen és Shakespeare műveit. (A Jane Austenről szóló podcastsorozatunkat itt találod.)

Simon Eszter | 2021. szeptember 07. |

A huszonegy éves Ben John számítógépén csaknem 70 ezer fehér felsőbbrendűséggel kapcsolatos dokumentumot találtak. Johnt bűnösnek találták abban, hogy terrorcselekmények előkészítéséhez hasznos információkat birtokol, amelyért tizenöt év börtönbüntetést is kiszabhattak volna neki. A bíró azonban másképp döntött és elrendelte, hogy olvasson szépirodalmat, amiről négyhavonta be kell számolnia a bíróságon.

Johnnak már korábban is akadt problémája a hatóságokkal, mindössze tizennyolc éves volt, amikor először terrorizmussal vádolták. A Metro beszámolt róla, hogy 2018-ban a De Montfort University egykori diákja mellé felügyelőtisztet rendeltek ki abban bízva, hogy így helyes útra tudják téríteni a fiút - azonban nem jártak sikerrel. John négy hónappal később az iskolájának küldött levelében a bevándorlókat, a melegeket és a liberálisokat támadta, illetve úgy írt magáról, mint a Lincoln Fascist Underground tagja.

Johnnál több sikertelen pszichiátriai kezelés után 2019-ben újabb terrorizmussal kapcsolatos dokumentumokat találtak. A számítógépén ekkor több mint 11 ezer oldalnyi jobboldali és terrorizmussal kapcsolatos dokumentum volt, amelyek közül hét arról szólt, hogyan kell „pusztító robbantásokat” végrehajtani. 

A bíróságon John ügyvédje azzal érvelt, hogy védence egy érzelmekkel küszködő fiatalember, aki képes normális, társadalmi életet élni. 

A bíró, Timothy Spencer egy szigorú bűnmegelőzési határozatban arra kötelezte a fiút, hogy öt évig tartsa a kapcsolatot a rendőrséggel, hogy ellenőrizhessék az internethasználatát. Emellett a bíró Johnt egy harmincnapos beavatkozási program részvételére is kötelezte.  

A tárgyaláson az alábbi párbeszéd hangzott el:

Timothy Spencer: Megígéri [hogy nem kutat jobboldali nézeteket tartalmazó szöveg után az interneten]? 
Ben John: Megígérem.
Timothy Spencer: Olvasott már Dickenst vagy Jane Austent? Kezdje a Büszkeség és balítélettel, aztán olvassal el Dickenstől A két város regényét, majd Shakespeare Vízkeresztjét. Gondoljon Trollope-ra. Január 4-én elmondja nekem, mit olvasott, én pedig kikérdezem. Kikérdezem, és ha úgy gondolom, hazudik nekem, szenvedni fog. Figyelni fogom, Ben John, minden lépését. Ha csalódást okoz, tudja, mi történik.

Hírlevél feliratkozás

Spencer bíró szerint John viselkedése inkább “tinédzser ostobaság” és elszigetelt jelenség. A bíró úgy látta, ugyan a fiú “rendkívül fogékony” volt a toborzó tartalomra, de nem okozott volna bajt.

A Guardian ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy ha John nem fehér lenne, a bíró valószínűleg sokkal szigorúbb büntetést szabott volna ki, mint hogy olvasson Austent. Spencer ítélete azonban nem teljesen véletlenszerű és alaptalan, teszi hozzá a Lithub, ugyanis tény, hogy az olvasás boldogabbá, műveltebbé, kreatívabbá és “emberibbé” tesz. Az “emberibb” alatt pedig azt értjük, hogy kevésbé valószínű, hogy John más emberek felrobbantásán gondolkodik majd.

Forrás: Lithub, Metro

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az Értelem és érzelem az ellentétek regénye [Az Austen-projekt]

A Jane Austen életművét feldolgozó sorozatunk második adásában az Értelem és érzelem című regényt tárgyaltuk ki. A történet, ahogy már a címe is, tele van kontrasztokkal. De vajon maga Austen mi mellett teszi le a voksát könyvében: az értelem vagy az érzelem mellett?

...

A Büszkeség és balítélet nem lányregény, hanem az előítéletesség kritikája[Az Austen-projekt]

Új podcast-sorozatot indít Ruff Orsolya és Szeder Kata, amelyben hat Austen-regényt tárgyalnak ki - elsőként a Büszkeség és balítéletet.

...

„Minden könyvtár jó könyvtár, feltéve, hogy egyetlen Jane Austen kötet sincs benne” [zsebró]

Az elmúlt hetekben rengeteg szó esett a klasszikusokról, a női szerzők és irodalmi nőalakok helyzetéről. Megnéztük, mit tud ma mondani az egyik leghíresebb női író, Jane Austen.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

Az újkor egyre jobban polgárosodó társadalma egyszer csak arra lett figyelmes, hogy  egy könyv miatt egyre többen öngyilkosságot akarnak elkövetni. 

Szerzőink

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

...
Valuska László

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.