Gyimesi Emese: Szendrey Júlia irodalmi pályafutása
Gyimesi Emese irodalomtörténész évek óta foglalkozik Szendrey Júlia életművének kutatásával. Közreadta Szendrey Júlia összegyűjtött verseit, és azt is megmutatta nekünk, milyen volt Szendrey Júlia családjában az élet (interjúnk ITT olvasható, a kötet bemutatójáról ITT írtunk.) Most a költő irodalmi pályafutásáról adott ki könyvet, amelyben azt mutatja be, hogy Szendrey Júlia életművét saját imázsa takarja el. Írásainak jelentős része kiadatlan maradt, miközben személyéről nemzedékek sora formált markáns véleményt. Mindeközben viszont úgy tartjuk: „Szendrey Júlia nyitja meg azon időszakot, midőn költőnőink általános irodalmi szinvonalra emelkednek." A kötet az elmúlt tíz évben feltárt kéziratok felhasználásával új fényt vet Szendrey Júlia irodalmi pályafutására, felülvizsgálja az alakjával kapcsolatban rögzült sztereotípiákat, miközben a női szerepekről folyó 19. századi közbeszédet is elemzi.
Bátorisigray Pál: Arany János jegyzetei
Ebben a kötetben első kézből olvashatjuk Arany János gondolatait, úgy, ahogy 1859-ben elmondta és lejegyeztette. Szó esik benne arról, mit gondolt az ókori irodalomról, a világkultúráról, vagy a kortársakról, például Vörösmarty Mihályról. A mű szakmai körökben ismert, átírt változata 1910-ből való, most az eredeti változata Sigray Pál hagyatékából került elő. Arany ebben értekezett többek közt a középkori magyar irodalomról, külön fejezetek szólnak a műfajtörténetről, Erdély emlékíróiról, valamint az ókori nagy mondakörök meséiről. A kézirat lejegyzője, Sigray Pál 1839-ben született Bócsán, a kötethez dédunokája, Sigray Mária írt utószót.
Éppen a napokban került elő egy Arany Jánossal készült ritka interjú, erről ITT írtunk.
Kopátsy Sándor: Beszélgetések Adyval
Kopátsy Sándor neves közgazdász tavaly novemberben, 99 éves korában hunyt el. Most két korábbi Adyról szóló könyvének legérdekesebb gondolataiból született válogatás, mindkét könyvnek óriási sikere volt a megjelenésekor. 1992-ben jelent meg a Beszélgetések Adyval, majd tíz évvel később, a Beszélgetések Adyval Nagyváradon. Mindkettő Ady Endre publicisztikáit, közéleti témájú cikkeit adta közre, néhány gondolattal kiegészítve azokat. A kötet központi gondolata, hogy „Ady mindig aktuális, mert mi alig változunk".
Ady Endre halálának 100. évfordulóján 10 érdekes tényt gyűjtöttünk össze az életéről. Ebben a cikkben megírtuk, hogyan búcsúztatták Adyt a kortársai. Az Ady körül kialakult kultuszról pedig ITT írtunk.