Marie Aubert regényében a család minden tagja áldozat

Marie Aubert regényében a család minden tagja áldozat

Sokak számára ismerős, milyen a rég nem látott családtagokkal találkozni. Körbe kell ülni az ünnepi asztalt, és úgy tenni, mintha minden rendben lenne, miközben feltörő emlékek és régi sérelmek kavarognak bennünk. Marie Aubert Igazából nem ilyen vagyok című regénye egy család belső problémáival, a ki nem mondott szavakkal foglalkozik.

Vajda Villő | 2024. június 04. |

Fontos, hogy kimutassuk az érzéseinket, szokta mondani, nem jó, ha mindent magadban tartasz” – olvashatjuk Marie Aubert könyvében. A regényben szereplő családtagok ugyan kimondják, amire szükségük van, mégsem fogadják meg a saját tanácsukat.

Marie Aubert
Igazából nem ilyen vagyok
Ford. Pap Vera-Ágnes, Scolar, 2023, 208 oldal
-

A norvég szerzőnek ez immár a harmadik regénye: szintén a Scolar gondozásában, Pap Vera-Ágnes fordításával jelent meg a 2016-os Ha történne valami (itt bele is olvashatsz) és a Felnőtt emberek (2019). Utóbbi az Ifjúsági Kritikusok Díját is elnyerte, nálunk pedig a hét könyve volt.

Így ünnepel egy diszfunkcionális család

A könyv (itt bele is olvashatsz) egy hosszú hétvége történetét mondja el, amikor egy család összegyűlik, hogy megünnepeljék Linnea, a tizennégy éves lány konfirmálását. Az évek során egymástól eltávolodott rokonok most arra kényszerülnek, hogy néhány napig ismét szorosan éljenek együtt, ami mindenkiben felkavarja a múlt kellemetlen emlékeit. Négy családtag, Nils, Hanne és Bård (Nils gyerekei), valamint Linnea (Bård lánya) váltott szemszögén keresztül ismerjük meg a kapcsolatukat és a köztük lévő feszültséget. 

Ahogy közeledik a hétvége, mind a négy főszereplő szorongásába bepillantást nyerhetünk. Hanne régen túlsúlyos volt, emellett életében először egy nővel az oldalán tér haza. Bård titkon megcsalja a feleségét, és ugyan a férfinak sejtelme sincs róla, a lánya gyanakszik rá. Linneától számára érthetetlen okokból hirtelen eltávolodik a legjobb barátnője, épp a konfirmálás előtti napokban. Nils pedig öregségén töprengve próbálja megérteni, miért hanyagolják el a gyerekei, mit tehetett volna másképp.

A felszínen boldog, nagy családnak tűnnek, és mindannyian igyekeznek megőrizni ezt a látszatot. Viszont hazudnak, nemcsak egymásnak és a külvilágnak, hanem maguknak is – abban reménykedve, hogy így ők is elhihetik, hogy minden rendben.

Látszatok és láttatások

Aubert rövid, lényegre törő fejezetekben meséli el a történetet. Ahogy a hétvége is lassan telik szereplőink számára, úgy a cselekmény sem nagyon pörög – viszont korántsem unalmas. Az egyszerű, letisztult mondatok pedig mindenki számára olvasmányossá teszik a regényt.

Az író a családtagokon keresztül foglalkozik olyan társadalmi problémákkal, amelyek a mi mindennapjainkban is megjelennek. Hannét a súlya miatt az iskolában és a családtagjai is állandóan zaklatták, a trauma az ő szorongásán és az ismerőseitől való félelmén keresztül jut el hozzánk. A környezete ráadásul nem is engedi túllépni a múlton: minduntalan figyelmeztetik, hogy ne egyen sokat, különben visszamennek rá a kilók, arra viszont nem akarnak emlékezni, ők korábban milyen szerepet játszottak a kínzásában.

Hanne a középiskola után el is költözött Oslóba, ott találkozott Juliával. Biszexualitása nem titok a családjában, de ez az első alkalom, hogy egy párját hazahozza látogatóba – a kisváros pedig erre még nem igazán nyitott. A többi szereplő reakciója arra, hogy nővel van együtt, derogáló. Többnyire annyit mondanak „izgalmas”, Hanne pedig elgondolkodik, vajon mi olyan izgalmas a párkapcsolatában.

Bård helyzete minden téren egészen más. Boldog családapa három gyerekkel és egy szerető feleséggel. Magában még mindig az anyját gyászolja, aki rákban hunyt el, és aki sosem heverte ki, hogy a férje, Nils megcsalta. Bård a tökéletes család látszatát próbálja nagy erőkkel fenntartani, miközben már elhidegült feleségétől, és viszonyba kezdett egyik kolléganőjével, Kaiával. Mindezt úgy, hogy korábban ő volt az, aki sosem értette meg, hogyan képesek az emberek megcsalni a párjukat.

„Manapság mindenki túl könnyen feladja. Mi történt az erkölccsel, mi történt a tisztességgel, mondtam. Mi van azzal, hogy amit megígértünk, azt tartsuk is be.”

Komoly törést okozott a családi dinamikában az is, hogy Nils egyáltalán nem szerette egyformán a gyerekeit. A gyerekek anyja bálványozta Bårdot, Hannét pedig folyamatosan piszkálta a kövérsége miatt. Nils ezt próbálta ellensúlyozni Hannéban, nem sejtve, hogy közben mekkora lelki károkat okozott Bårdnak.

Linnea a kamaszkor jellegzetes problémáival küzd: egyik legjobb barátnője, Ingrid,  mindenféle magyarázat nélkül megszakította vele a kapcsolatot. Linnea nemcsak azért esik kétségbe, mert elvesztett egy barátnőt, hanem azért is, mert retteg, mi mindent teregethet ki róla a lány. Ráadásul korábban kikönyörögte családjától, hogy Ingrid részt vegyen a konfirmálásán, így a szorongását fokozza, hogy újra találkoznia kell vele és egy közös barátnőjükkel.

Lehet-e közös valóságod a nagyapáddal?

Az Igazából nem ilyen vagyok a terhelt családi kapcsolatokon túl a norvég társadalmi traumák és a vallásgyakorlás valóságába is bepillantást enged.

A családi ünnepen felemlegetik az ország egyik legnagyobb nemzeti traumáját: 2011. július 22-én Olsóban egy autóban pokolgép robbant, ami nyolc ember halálát okozta. A második támadásra két órával később, Utøya szigetén került sor, ahol egy rendőrnek álcázott terrorista tüzet nyitott a táborozó fiatalokra, 69-et megölve közülük. Az azóta 22/7-ként emlegetett nap gyógyíthatatlan sebet ejtett a norvég történelmen.

Aubert a tragédián keresztül a generációs különbségekkel és a közös valóságélménnyel is foglalkozik. Amikor Nils felolvas egy erről szóló verset az ünnepi vacsorán, Hanne emlékezteti rá, hogy Linnea akkor csak hároméves volt. A gondolat, hogy valaki nem emlékszik egy ilyen meghatározó eseményre, felfoghatatlan Nils számára.

„Azt hittem, hogy erre mindenki emlékszik, ez az, amit mindnyájan együtt éltünk át, meg se fordult a fejemben, hogy másképp is lehet.”

A történetben nem játszik kifejezetten fontos szerepet a vallás, mégis újra meg újra előjön. A családtagok Linnea konfirmálására gyűlnek össze: a protestáns egyházakban ilyenkor a gyerekként felvett keresztséget erősítik meg.

A szereplők ennek kapcsán többször megkérdezik egymást, mit jelent számukra a kereszténység. Nils nem vallásos, Hannénak „volt egy keresztény időszaka”. Julia „hithű ateista”, a feleségéről pedig Bård állítja, hogy bár keresztény családban nevelkedett, csak „teoretikusan vallásos”. Linnea konfirmációja ettől még inkább színjátéknak érződik, hiszen mindenki kötelességből, nem a hite miatt jelenik meg. És ahogy haladunk a regényben, az is egyértelművé válik, hogy a fiatalokat célzó keresztény program, a Ten Sing is inkább a közösségépítő ereje miatt fontos számukra. 

Az önsajnálat melegágya

Ugyan a szereplők problémái mind emberiek, nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy mennyire éretlenül viselkednek. Linnea reakciója érthető, hiszen tizenéves, viszont nincs kifogás Bård és Hanne számára.

Bård a három nap nagy részét azzal tölti, hogy magát sajnálja és magyarázkodik, miért nem az ő hibája, hogy megcsalta a feleségét. Amikor pedig a szeretője szakít vele, azt valóban úgy kezeli, ahogy Linnea megfogalmazta: mintha elveszített volna egy játékot.

„Mindig elszomorodom, amikor valaki szeret valamit, amit elveszíthet vagy ami elromolhat, hallani sem bírom, amikor egy gyerek elveszíti a plüssállatkáját vagy a kedvenc játékát, de a felnőtteknél ez még rosszabb, látni rajtuk, ahogy kialszik szemükben az öröm.”

Hanne hasonlóképpen viselkedik. Úgy dédelgeti múltbéli sérelmeit, mint egy kisbabát, fejben mindenkinek felrója a vétkeit, Bårdot és a feleségét, Ellent pedig azzal idegesíti, hogy most ő az, aki Linneát figyelmeztetgeti, vigyázzon a súlyára. Emellett állandó félelme, hogy Julia elhagyja, így folyamatosan megerősítést vár tőle a szerelmét illetően. Majd ha ezt nem kapja meg, elzárkózik előle.

A regény címe is ezekben a gesztusokban érthető meg a maga teljességében: „ők igazából nem ilyenek”. Ez egyszerre válik kifogássá és fejezi ki a családon belül érzett magányukat is. 

A tételmondat – „én igazából nem ilyen vagyok” – az összes szereplőtől elhangzik, ami felveti a kérdést, akkor valójában milyenek? A regény bemutatja, hogyan alakul ki az emberi esendőségekből a hazugságok olyan hálózata, amiben már senki sem ismer magára. A közösen töltött napok végére így egyikük sem nyerhet igazi feloldozást. Maradnak a látszatok fenntartásánál és a bevett rutinoknál.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Marie Aubert új regényében mindenki távol kerül a komfortzónájától

Az Igazából nem ilyen vagyokban egy család átlagosnak tűnő hétvégéjének eseményeit követhetjük nyomon, több nézőpontból is. Csakhogy itt semmi sem az, aminek elsőre látszik. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Norvég versek érzelmi megrázkódtatás esetére – Olvass bele!

Tone Hødnebø Norvégia egyik legjelentősebb kortárs költője. A Jótállás az igazságért versei örvényként vonzzák magukhoz az olvasót, és mutatják meg a szabadulás lehetőségét egy érzelmi megrázkódtatás idején. Olvass bele!

...
Zöld

A Budapest Hotelre egy óceániai szigeten talált rá a norvég világutazó

Gunnar Garfors norvég világutazó felkutatta a világ húsz legkevésbé látogatott országát, és tapasztalatait az Ahol csak a madár jár című könyvben írta meg. Kérdeztük fenntartható turizmusról, őserdőkről, rabszolgaságról és meglepő, csendes-óceáni felfedezésről is. Interjú.

Kiemeltek
...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Természetesen olvasok
...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

...
Zöld

Ez a könyv bebizonyítja, hogy a szívből jövő nevetéstől leszünk igazán boldogok

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

...
Zöld

3 könyv szülőknek, amit érdemes előjegyezni szeptemberben

...
Zöld

Most éppen naponta ennyi lépést kell tenned a tudósok szerint az egészségedért + 3 könyv

...
Zöld

A fantáziád segít a legtöbbet az ökológiai válság ellen - Olvass bele a Világelejébe!

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)