10 ismeretterjesztő könyv, aminek minden tudományrajongó örülni fog

10 ismeretterjesztő könyv, aminek minden tudományrajongó örülni fog

Van a családban tudományrajongó, vagy olyan, aki imád rácsodálkozni a világra? Könyvajánlónkkal könnyítjük meg a karácsonyi ajándékvásárlást: 10 friss és izgalmas ismeretterjesztő kötetet válogattunk, amik közérthetően és élvezhetően mesélnek matematikáról, növény- és állatvilágról vagy éppen a mesterséges intelligenciáról. 

Tasi Annabella |

Csányi Vilmos, Yuval Noah Harari és Lente Gábor – ezeket a könyveket ajánljuk a tudományos és ismeretterjesztő irodalom rajongóinak: 

Kate Kitagawa - Timothy Revell: A számok titkos élete

Kate Kitagawa, Timothy Revell
A számok titkos élete - A matematika ismeretlen úttörőinek története
Ford. Szegedi Péter, Corvina, 2024, 328 oldal

Kate Kitagawa a matematikatörténet egyik legkiemelkedőbb szakértője, a Japán Űrügynökségben (JAXA) is dolgozik, Timothy Revell londoni tudományos újságíró. Közös könyvükben a matematika történetét vezetik le Hüpatiától, az első nagy matematikusnőtől Karen Uhlenbeckig, az első nőig, aki elnyerte az Abel-díjat, a „matematikusok Nobel-díját”.

Útközben bejárjuk a világot, több ezer évet utazunk, tudósokkal, csillagászokkal és matematikusokkal ismerkedhetünk meg, akiknek pótolhatatlan szerepük volt a számok világának a feltárásában. 

Reidar Müller: Tűz és jég

Reidar Müller
Tűz és jég - A földi éghajlat története
Ford. Patat Bence, Typotex, 2024, 260 oldal

Reidar Müller norvég geológus, az Oslói Egyetem földtudományi tanszékének kutatója hazájában közkedvelt tudománynépszerűsítő. Tűz és jég című könyvében arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a klímaváltozást az ember idézi elő, mégsem igaz az a kijelentés, hogy nélkülünk a Föld éghajlata ideális maradna. Szerinte a bolygónk évmilliárdok óta a tűz és a jég között egyensúlyozik, az éghajlat mindig is a „melegház” és a „hűtőház” állapota között ingadozott.

A szerző megmagyarázza az éghajlatot alakító hol lassú, hol gyors folyamatokat, és pontos látleletet kapunk a jelenlegi felmelegedés kilátásairól és a benne játszott szerepünkről is.

Will Storr: A történetmesélés tudománya

Will Storr
A történetmesélés tudománya - Hogyan hatnak agyunkra a történetek, és hogyan építsük fel azokat
Ford. Bartók Imre, Tea, 2024, 320 oldal

Szakirodalom az írás mesterségéről, Will Storr brit szerző kreatívírás-kurzusán alapuló Sunday Times bestseller: miként válhat valakiből a történetmesélés mestere, miben rejlik az írói látásmód, és hogyan lehet elsajátítani? 

A szerző szerint a történetmondás evolúciósan belénk kódolt készség, amely jól fejleszthető, ha bizonyos összefüggéseket és ismétlődéseket észreveszünk. Mindezt izgalmas pszichológiai és neurológiai kutatási eredményekkel támasztja alá, és remek példákkal teszi befogadhatóvá a témát Jane Austentól Lars von Trieren át a Harry Potterig. Ajánljuk mindazoknak, akik kreatív írással foglalkoznak vagy csak érdeklődnek iránt. 

Gloviczki Zoltán: A holnapután iskolája

Gloviczki Zoltán
A holnapután iskolája - Felkészülés az emberi jövőre
Open Books, 2024, 313 oldal 

„A történelem során soha nem volt olyan hosszú ideig változatlan az iskola világa, mint a 19. század óta” – jelentette ki a kötete bemutatóján Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora és az Oktatási Hivatal volt vezetője. De milyen legyen a 21. és a 22. századi iskola ebben a gyorsan változó világban, és mit kezdjen a mesterséges intelligencia térhódításával? Tartson tőle, vagy használja?

A szerző szerint a pedagógusképzésben túl kell lépni azon, hogy a megtanult tananyag továbbadásának az útját keressük: az iskolának alapokat kell nyújtania, és olyan kompetenciákat kialakítania, amelyek alkalmassá teszik a gyerekeket arra, hogy a tényleges emberi-fizikai-természeti valóságban boldoguljanak. Mindannyiunkat érint, hogy merre halad az iskolarendszer, de a szülőknek, pedagógusnak kifejezetten jó ajándék lehet. 

Dimitris Xygalatas: A rítusok ereje 

Dimitris Xygalatas
A rítusok ereje - Modern emberek ősi szokásai
Ford. Bosnyák Gabriella, Open Books, 2024, 385 oldal

Dimitris Xygalatas antropológus és kognitív pszichológus évek óta tanulmányozza a rítusokat a világ különböző pontjain, ötvözve a néprajzi megfigyeléseket a tudományos kísérletekkel, A rítusok ereje az első, magyarul is megjelenő könyve.

Ebben hosszú évtizedeken át tartó kutatását összegzi, amiben meghökkentő betekintést nyújt mindazokról a rítusokról, amelyek évezredeket óta összekötnek minket, embereket. A rituális szokások az ünneplés és a vallás állandó elemei, de megjelennek a jogban, a politikában és a sportban is. A szerző még tűzön járáson és kínzó zarándoklatokon is részt vett, hogy megismerje a legextrémebb szokásokat.

Lente Gábor: Tudomány a Dűne univerzumában

Lente Gábor
Tudomány a Dűne univerzumában
Typotex, 2024, 175 oldal 

Könyvcsemege azoknak, akik a Dűne-könyvek, -filmek és a spin-off sorozatok iránti rajongáson túl szeretnék megérteni, hogy a sci-fi milyen izgalmas társadalmi és tudományos kérdéseket feszeget.

Lente Gábor, a Pécsi Tudományegyetem tanára szenvedélyes Dűne-rajongó, és úgy látja: a népszerű fantáziauniverzum kiváló lehetőséget teremt a tudományos kalandozásra csillagászatról, kémiáról, biológiáról vagy éppen a nyelvészetről. Vajon miért nincsenek robotok a Dűnében? Megvalósulhat-e a csillagközi utazás, és hogyan működnek a sivatagi cirkoruhák, valamint vannak-e a homokférgeknek földi rokonai? A könyv ezeket is érinti, kedvcsinálónak pedig ajánljuk a szerzővel készült podcastunkat

Rick McIntyre: Egy farkas uralkodása - A Yellowstone legendás alfahímje

Rick McIntyre
Egy farkas uralkodása - A Yellowstone legendás alfahímje
Ford. Papolczy Péter, Corvina, 2024, 258 oldal

A Yellowstone Nemzeti Park az 1920-as évekig a vadon élő farkasok menedéke volt, amíg a park vadőrei ki nem pusztították őket. 1995-ben az amerikai kormány példátlan lépéseket tett a park farkaspopulációjának helyreállítására: több mint harminc farkast fogtak be Kanadában, és a parkba szállították, ahol egy nagyszabású kísérlet során szabadon engedték őket. 

Rick McIntyre biológus-író több mint negyven éven át közelről tanulmányozta ezeket az állatokat. Első, magyarul olvasható kötetében a gyenge, de bátor és hűséges 8-asról, aki vérre menő küzdelmek árán falkájának vezére lett, és fogadott fiáról, a 21-esről szólt. Az Egy farkas uralkodása a második kötet, ami magyarul is megjelent: ebben a drámai, igaz történetben a 21-és alfa-hím és a 42-es, az ő hűséges alfa-nőstényének a történetét ismerhetjük meg, akik rendíthetetlen bátorságukról és szokatlan jóindulatukról váltak ismertté, és hosszú évekig uralták a park területét.

Yuval Noah Harari: Nexus

Yuval Noah Harari
Nexus - Az információs hálózatok rövid története a kőkorszaktól az MI-ig
Ford. Torma Péter, Animus, 2024, 415 oldal

Yuval Noah Harari izraeli sztártörténész legújabb könyvében (itt beleolvashatsz) egyebek mellett megállapítja, hogy a 21. században a mesterséges intelligencia a hazugságok új hálózatának középpontjává válhat, ami azt is megakadályozhatja, hogy a jövő nemzedékei akár csak megkíséreljék leleplezni ezeket.

A szerző szerint most zajlik az emberiség történetének legnagyobb információs forradalma, de nem igaz, hogy ne tudnánk a jövőnkön változtatni. A könyv arra teszi kísérletet, hogy elmagyarázza, hogyan jutottunk el idáig, és miért pusztítjuk el mégis önmagunkat, ha az emberi fajt bölcsnek neveztük. 

Peter Wohlleben: Értsük meg a fákat

Peter Wohlleben
Értsük meg a fákat
Ford. Malyáta Eszter, Park, 2024, 215 oldal

Peter Wohlleben német erdész és író gyerekkora óta természetvédőnek készült. Jelenleg az Eifel-hegységben egy környezetbarát erdőgazdaságot irányít, számos tévéműsor vendége, közérthetően magyaráz ökológiai témákról. Új könyvében most megtanít beszélni a fák és az erdő nyelvén (itt beleolvashatsz).

A fák ugyanis látszólag csak egymással kommunikálnak, valójában felénk is jelzéseket küldenek, amiket dekódolhatunk, ha odafigyelünk. Például vajon mit jelent a levelek színe, vagy az, ha foltosak? Mitől vastagszik meg a törzs egy része palack formájúra, és honnan tudjuk, ha egy fa „szomjas” vagy „napszúrást” kapott? Remek ajándék lehet a természet szerelmeseinek. 

Csányi Vilmos: Teremtő képzelet - A kreativitás evolúciója

Csányi Vilmos
Teremtő képzelet - A kreativitás evolúciója
Open Books, 2024, 366 oldal

Csányi Vilmos nemcsak a kutyákról való gondolkodásunkat változtatta meg, hanem társadalmi kérdésekben is irányt mutat. Legújabb könyvében (amiből itt részletet mutatunk) a legfrissebb kutatási eredményeket is felhasználva azt vizsgálja, hogyan alakult ki az emberi képzelet és kreativitás, és mi volt a szerepe az ősi közösségek életében és a kultúrák kialakulásában. Lebilincselő történet arról, hogy mi tett minket emberré egykor, és mi tesz azzá ma. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Podcast

A Dűne tudománya: a homokférgektől a fűszereken át a prófétáig

Láttad a Dűnét? Ha nem mindent értettél, akkor azért, ha mindent értettél, akkor azért hallgasd meg a Lente Gáborral készült podcastot!

...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Nagy

Nádasdy Ádám, Jordan Peterson, Byung-Chul Han – ezek a non-fiction könyvek érkeznek ősszel

Milyen nyelv az angol? Hogyan inspirálta az amerikai társadalom és jogrend a nácikat? Mi a nők szerepe a drogkartellekben? Ezekből a non-fiction könyvekből válogass.

Olvass!
...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.

...
Beleolvasó

Umbria mindenki szívét elrabolja, aki szeret élni és enni – Olvass bele a Péterfy házaspár új könyvébe!

A Péterfy-házaspár könyve az olaszországi Umbria varázslatos tájaira kalauzolja az olvasót.

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket. 

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...

Visky András: Három gyerek után bármennyi lehet, mert menedzselik egymást

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)