Veiszer Alinda: Mindent úgy olvasok, hogy egyszer hasznos lehet

Veiszer Alinda: Mindent úgy olvasok, hogy egyszer hasznos lehet

Tudásvágyról, sznobizmusról, időről és bátorságról is esett szó a Mutasd a könyvespolcod!-sorozat legújabb epizódjában, amelyben Szabados Ágnes ezúttal a riporter-műsorvezető Veiszer Alinda otthonába látogatott, hogy megtudja, melyik az a három könyv, ami fontos neki.

sa | 2021. április 19. |

Az első kötet részben a családi vonatkozásai miatt fontos Veiszer Alindának. Nagyon szereti azokat a filmeket, amik valós eseményeket dolgoznak fel egy kicsit fikcióvá alakítva, és egy ilyenben találkozott a francia írónő, Colette személyével. Nem hallott róla korábban, de a Keira Knightley főszereplésével készült film alapján kíváncsi lett rá. “Érdekelt, hogy ez egy jó sztori vagy egy jó sztori egy íróról?” Ahogy a könyveit keresgélte, kiderült, hogy már egy ideje ott pihen a polcán egy Colette-kötet abban a sorozatban, amit a nemrég elhunyt nagymamájától örökölt. “A Kóborélet nagyon feminista. Hogy valaki abban az időszakban ennyire markánsan merjen arról beszélni, hogy miért nehéz egy nőnek, milyen sztereotípiákkal találkozik íróként, mi volt a problémája egy nőnek, aki szerette volna megvalósítani önmagát, és akiben volt egy csomó művészi véna.” 

A második könyvet megelőzően szóba került, hogy nagyon ritkán tud puszta szórakozásból olvasni, kíváncsiságból viszont gyakran, így találkozott Gyurkovics Tamás két könyvével is, ezek a Mengele bőröndje és a Migrén, amiket megrázónak talált. Az egyikben az író az ikreken kísérletező, náci Josef Mengele szemszögét vette fel, a másikban Spielmann Ernőét, akinek az volt a feladata, hogy napközben vigyázzon az ikrekre, és aztán több tucat gyereket megmentett és hazajuttatott. “Az ember, aki megment 36 gyereket, azt gondolja magáról, hogy bűnös vagyok; az ember, aki kiirt egy csomó másikat, azt mondja, nem vagyok bűnös, a tudomány oltárán tettem. Ezt a kettőt egymás mellé téve komolyan elgondolkozol az egyes emberek egyéni igazságáról - hangsúlyozom, hogy nagyon nehéz a Mengele kapcsán az igazság szót használni, de az önmentegetése nagyon érdekes. (...) Aztán interjúztam Tamással, és csodálatos volt, ő tényleg nagyon mélyen gondolkodott erről a témáról, és ez látszik a könyvben.

A harmadik könyv Burger Barna fotográfusé, a 85. Nem is klasszikus könyv, inkább borítók közé rejtett fotósorozat, amit 85 kortárs szerzőről készített. Veiszer saját könyveihez is ő készítette a fotókat. Jóban voltak, interjút is készített vele, ahol Burger mesélt arról, hogyan fordultak el tőle a barátai, mert a miniszterelnök fotósa lett. Aztán jött egy “rettenetes betegség”, és Burger meghalt

A beszélgetés során kiderült az is, hogy Veiszer sokat húz alá és jegyzetel a könyvekben. “Mindent úgy olvasok, hogy egyszer hasznos lehet.” Vállalja azt is, hogy sznob, nem olvas lektűrt, csak akkor, ha nagyon jó a téma, az alapanyag. “Ez nem arról szól, hogy megvetek-e egy műfajt vagy sem, hanem az időről. Nagyon egyszerű. Itt is számtalan olyan könyvet tudok mondani, amire még nem volt időm. (...) Nagyon kíváncsi vagyok, és mindent szeretnék tudni, ami lehetetlen, sajnos, most már ki merem mondani. De a szándék megvan.”

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Veiszer Alinda: Régóta harcban élek

...

Nyáry Krisztián: Petőfivel szívesen találkoznék

Márciusban indult el Szabados Ágnes új műsora, a Mutasd a könyvespolcod!, amelyben híres emberek mesélnek féltve őrzött könyveikről. A legújabb részben Nyáry Krisztián mutatta meg a könyvespolcát és azt a három könyvet, amely a legfontosabb számára.

...

Szentesi Éva: Ott vagyok otthon, ahol a könyvespolcom

A Mutasd a könyvespolcod! legújabb részében Szentesi Éva mutatta meg a könyvespolcát és azt a három könyvet, amely a legfontosabb számára.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel