Szabados Ágnes új műsorában ismert emberek mutatják meg a könyvespolcukat

Az elmúlt egy évben a megszaporodó online események miatt sokkal nagyobb figyelmet kapott, hogy az otthonukból nyilatkozó ismert embereknek milyen berendezések vannak a lakásukban és milyen könyvek sorakoznak a polcaikon. Szabados Ágnes továbbgondolta a jelenséget és Mutasd a könyvespolcod! címmel új műsort indított a Youtube-csatornáján, amelyben híres emberek mesélnek féltve őrzött könyveikről. Az első részben Grecsó Krisztián mutatta meg, milyen kincseket rejt a könyvespolca.

fk | 2021. március 16. |

Mozgalmas év áll Szabados Ágnes mögött: a Nincs időm olvasni kihívás (NIOK) mellett 2020 novemberében saját kiadót alapított, megnyitotta Budapesten aranylétrás könyvesboltját, a Libertine Könyvesboltot, most pedig új online műsort indított, ahol ismert emberekkel beszélget a könyvespolcukról, könyveikről (a Lapozz a 99!-re podcastet át is adta Vecsei Miklós Hasinak).

A Mutasd a könyvespolcod! ezentúl minden vasárnap új epizóddal jelentkezik. Színészek, írók, zenészek, bloggerek, a közélet ismert szereplői mutatják meg Szabados Ágnesnek a könyvespolcukat, illetve azt a három könyvet, ami valamiért fontos a számukra, aminek története van.

A műsor első részében Grecsó Krisztián mutatta meg a padlótól a plafonig érő, ábécé rendbe szervezett könyvgyűjteményét. Elmesélte azt, hogy mi volt az a felnőtteknek szóló mesekönyv, amelyet kislánya először leemelt a polcról. Elmondta, hogy melyik Parti Nagy-kötet volt az, amin annyira röhögött, hogy kiküldték a könyvtárból. És azt is elárulta, melyik nyugatos író az, akinek a naplója nagyon sokat jelent számára.

A könyvek mellett a beszélgetésen szó esett arról is, hogyan indult Grecsó pályája és miket olvasott húsz évvel ezelőtt. Elmondta például, hogy nagyon sok Mészölyt olvasott, és nagyon szeretett volna úgy írni, mint ő, rengeteget utánozta. „Gyönyörű út volt amíg felfedeztem a saját képességeimet és értékeimet.”

Szóba kerültek a kötelező olvasmányok is, és hogy az irodalomtörténeti szemlélet, a kultuszképzés miért nem engedi meg az élményalapú olvasást. Grecsó szerint a kötelezők témája azért kavar olyan nagy viharokat, mert összekeveredett a nemzeti identitás ügyével, pedig a kettőt szét kellene választani. Szerinte az olvasás mint befogadás már nem olyan alapvető dolog, mint húsz éve, és ezt meg kell érteni, mert olvasási gondjai vannak a gyerekeknek. „Azért küzdünk, hogy ez a befogadás forma egyáltalán megmaradjon.”

A Pál utcai fiúk témája sem maradt ki. Grecsó elmondta, hogy nagyon sokat dolgozott a színpadi változaton, legalább ötvenszer elolvasta a regényt és nagy kudarcai voltak az átdolgozás közben, de szép folyamat volt. A munka ráadásul nagy hatással volt rá, az sem véletlen, hogy a Vera című regényében gyerekszemszögből mesélte el a történetet.

A teljes beszélgetést ITT lehet megnézni. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Több mint ezer könyvet gyűjtött össze Szabados Ágnes

Szabados Ágnes a saját könyvesboltjában, a Libertine Könyvesboltban szervezett közösségi könyvgyűjtést. Néhány nap alatt több mint ezer könyv gyűlt össze.

...

Szabados Ági a megtakarításait egy álomba fektette, megnyitotta könyvesboltját

A függetlenség áráról, az álomba történő befektetésről és a piaci szabályok felrúgásáról beszélgettünk Szabados Ágival, aki Libertine néven könyvesboltot és kiadót indított.

...

Szabados Ági: Aki szeret olvasni, az most nem tud unatkozni - Összekötve

Szabados Ági a zsűritagként szerzett tapasztalatai mellett mesélt a NIOK-ról, a jelenlegi helyzet mindennapjairól, az olvasói attitűdről és arról is, mit jelent számára egy jó könyv.

...

Az év irodalmi szenzációja: 60 év késéssel megjelent Tandori első, ki nem adott és egyetlen példányban létező kötete

...

A másfélfokos életmód megoldhatja a globális felmelegedést, de hol érdemes elkezdeni?

...

Tóth Krisztina: Nem igaz, hogy a szerző halott

A hét könyve
Kritika
Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?
Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

A Könyves podcast vendége Kustos Júlia, aki a Tehetetlen bálványok című verseskötetében őszinteségről, nőkről, elvárásokról is írt. Hallgassátok!

Gyerekirodalom
...

9 nyári gyerekkönyv vakációzóknak

Gyerekkönyvek nyári témákkal.

...

A biológus és a vadmalac kalandjai a lengyel rengetegben: videojáték készült a Cser Kiadó új mesekönyvéhez

 A kötetet  a közép-európai „Jane Goodallként” is emlegetetett biológus, Simona Kossak ihlette.

...

A Bogyó és Babóca hetedjére is meghódítja a mozikat

Mesés nyári program.

Olvass!
...

Mit tesz a háború az emberrel? – Olvass bele Kiss László friss regényébe!

Milyen következményekkel jár a háború egy kislány életében? Mutatunk egy részletet Kiss László regényéből.

...

Egy sötét titok mindent megváltoztat, de megéri bolygatni a múltat? Olvass bele Jeneva Rose új thrillerébe!

Vajon utánajárnak az igazságnak?

...

Megérkezett a fasiszta Olaszországban játszódó Goncourt-díjas regény magyar fordítása – olvass bele!

Részlet Jean-Baptiste Andrea Vigyázni rá című regényéből.