Vecsei H. Miklós terjedelmes posztot írt a Nemzetihez szerződése apropóján

Vecsei H. Miklós terjedelmes posztot írt a Nemzetihez szerződése apropóján

Vecsei H. Miklós eposzi terjedelmű Facebook-posztban reagált a Nemzetibe szegődése kapcsán őt ért bírálatokra, miközben áttekintette teljes pályáját és annak viszontagságait. 

ko | 2024. június 11. |

Hétfőn robbant a hír, hogy a Vidnyánszky Attila vezette Nemzeti Színházhoz szerződik Vecsei H. Miklós, aki a holokauszt 80. évfordulója alkalmából egy Radnóti Miklós-esttel mutatkozik be az intézményben. Vidnyánszky elmondta, hogy Hobo és Berecz András mellett Vecsei lesz a harmadik olyan társulati tag a Nemzetiben, aki nem csak színészi feladatokat teljesít, és akivel együtt építhetnek „egy sokszínű, nyitott színházat”.

A színész 16 A/4-es oldalnyi posztot írt

A színész hétfő éjszaka azért ragadott klaviatúrát, mert nem igazán tudta hová tenni az elszerződéséhez kapcsolódó reakciókat. Bejegyzése elején arra kéri a sajtó munkatársait, hogy ne idézzenek írásából, kizárólag akkor, ha teljes egészében közlik azt. Az alábbiakban ezért csak néhány fontosabb témát emelünk ki az írásból, mely kiváló lenyomata az országban uralkodó politikai, kulturális és médiahelyzetnek is. 

A hosszú bejegyzésben Vecsei kitér családjára, gyerekkorára, és azt az utat mutatja be, melyet végigjárva színésszé válhatott. A színművészetis, sokszor kegyetlen évekről és arról a szarkasztikus alaphangulatról is beszámol, ami az intézményben uralkodott. Itt említi meg, hogy harmadéves korában ismerkedett meg Vidnyánszky Attilával (akinek fiával egyébként az egyetemi évek alatt együtt lakott a kollégiumban és közeli barátságba is került), amikor a direktor a Vitéz lélek című darabban Vecseit is rendezte.

Ez volt egyébként az első olyan darabja, ahová a nagyszüleit is könnyű szívvel hívta el, hogy megnézhessék őt. A rendező darabjait az elejétől kedvelte és ő is

hitt abban a lírai színházban, amiben szerinte Vidnyánszky is. 

Ír továbbá debreceni színházi tapasztalatairól, a Vígszínházról és az őt Nemecsekként egy csapásra híressé tevő A Pál utcai fiúk darabról is. Minden egyes sorában színházi sztorik, emlékek tucatjai lapulnak, belső nézőpontból láthatunk be a kulisszák mögé a posztot olvasva.

Az általa kitalált POKET zsebkönyvek 2018-as tető alá hozására is kitér, és persze a rengeteg kudarcra, csalódásra, ami eközben érte. Például arra, hogy a Magvető éppen az ő ötletének meghallgatása után jelentette meg saját zsebkönyvsorozatát, de azt is megemlíti, amikor a POKET projektjének elindulásakor a sajtó különböző módokon forgatta ki szerepléseit, például vágott le szereplőket a közös képekről. Szép pillanatokat is idéz, hiszen részben a zsebkönyvsorozatnak köszönheti, hogy találkozhatott Esterházy Péter özvegyével, Gittával, illetve hogyan ülhetett az író asztalánál.

A magyar média működése szerint mindenkit valamelyik szekértáborhoz sorolnak

Lehetetlen felsorolni is, hányféle témát és személyt említ posztjában, de kitér Marton László zaklatási ügyére, a SZFE modellváltására és az egyetem körüli botrányokra, az Eszenyi-ügyre, valamint ír arról is, mit gondolt és mit gondol most a Fideszről vagy a hétfőn lemondott Csák János kultúrpolitikájáról. Kijelenti, hogy soha nem csinálna politikai színházat, és beszél a színházi támogatások rendszeréről is.

Történetekben gazdag írásában kiemeli, hogy a magyar média működésének alapja, hogy mindenkit azonnal valamelyik szekértáborhoz akar sorolni. Ő ezzel ellentétben

igyekszik árnyalni saját történetét,

és a sok részlet hatására ez egész jól sikerül is. 

A poszt zárásában nemcsak azt meséli el, hogy ki(k)re szavazott vasárnap, de elmondja, hogy hidat szeretne képezni a kétfelé osztott kulturális életben, még ha ezért támadások kereszttüzébe is kerül.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Vecsei H. Miklós: Sok ihlet szűrődik ki a könyvekből

A Mutasd a könyvespolcod! legújabb adásában Szabados Ágnes Vecsei. H. Miklósnál járt. A színész mesélt többek közt Pilinszkyhez és Hamvas Bélához fűződő viszonyáról, és megmutatta a számára legértékesebb könyveket is.

...

A vers legyen a hétköznapok része – Vecsei H. Miklós, Simon Márton, Beck Zoltán a költészet napján a MÜPA-ban

Ingyenes programsorozattal várja a magyar költészet napján a MÜPA a középiskolásokat és az irodalom iránt érdeklődőket. Simon Márton, Vecsei H. Miklós és Beck Zoltán is szerepel az előadók között.

...

Vecsei H. Miklós, Tudósok és népi líra a Tavaszi Margón

Dokumentumfilm a Nobel-díjas Heinrich Böll katonaéveiről, sick-hop lemezbemutató, kelet-európai poszt-punk buli és József Attila-est Vecsei H. Miklós és a Platon Karataevből ismert Balla Gergely tolmácsolásában. Íme, a Tavaszi Margó esti kínálata.

Hírek
...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

A varázslók-trilógia világhírű szerzője fantasyként gondolta újra az Artúr-mondakört

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság

Polc

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...

Életközépi válság thriller elemekkel: hogyan is lehetne „normális” az, aki elől elhallgatták a múltat? 

...

Knausgård volt felesége megjárta a poklot

...
Olvass!
...

Mit tesz a rák a barátsággal? Olvass bele Helen Garner regényébe!

Meddig és hogyan érdemes küzdeni a rák ellen? Mutatunk egy részletet Helen Garner regényéből.

...

Ez történik, ha hívatlan vendég érkezik egy esküvőre – Olvass bele az abszurd humorral teli regénybe! 

Részlet az Indulhat a nászmenet című regényből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz?