Lemondott Csák János, megvan az új kulturális és innovációs miniszter

Lemondott Csák János, megvan az új kulturális és innovációs miniszter

Csák János azzal indokolta félidős távozását, hogy két év alatt elvégezte a rábízott feladatokat. Frissítés: megvan Csák utódja.

sa | 2024. június 10. |

Két év után váratlanul lemondott Csák János kulturális és innovációs miniszter, vette észre a Telex a Mandiner cikkét, amiben arról írtak, hogy pár hete még interjút kértek a politikustól, időközben viszont a lemondásáról értesültek.

Mivel indokolta Csák János a hírt?

Csák a hírt megerősítette a lapnak, és azt mondta, eredetileg nem úgy tervezte, hogy két évvel a kinevezése után, tehát a ciklus felénél lemond: „Amikor az ember elvállal egy ilyen megtisztelő és felemelő tisztséget, száz százalékig annak a mandátumnak a beteljesítésére törekszik. Ez is volt a megállapodás miniszterelnök úrral, akivel régi jó barátságban vagyunk. Úgyhogy nem, nem volt tervbe véve”. Orbán Viktor miniszterelnök már el is fogadta a lemondását.

A miniszter azzal indokolta döntését, hogy szerinte már elvégezte a feladatokat, amiket Orbán kért tőle, 

„e tekintetben a négy évre tervezett munkát sikerült két év alatt elvégezni. Itt az ideje átadni a stafétabotot a fiatal nemzedéknek.”

Mit kért Orbán Csáktól?

  • A meglévőre építve alakítson ki ütőképes működési rendszert;
  • a tárcához tartozó területeken legyenek ciklusokon átívelő programok;
  • legyenek megfelelő utódok, akik képesek alkotó módon tovább vezetni a területeket.

Csák szerint „a magyar államigazgatásban rendkívül sok tehetséges fiatalember dolgozik, igenis lehetőséget kell adni nekik. Gondoljuk meg, én harmincévesen lettem egy magyar-ír pénzügyi cég vezérigazgatója, vagy Orbán Viktort harmincöt évesen választottuk meg először miniszterelnöknek.”

A jövőbeli terveiről azt mondta: „Vannak predesztinációk a korábbi életemből, ilyenek 

az üzleti szféra, tanítás, mentorálás, illetve az írás;

nem hiszem, hogy ki fogok találni valami teljesen újat”.

Jönnek „a fiatalok”?

A Csák János tárcájához tartozó területeken két jelentősebb személycseréről, illetve váltásról írtunk az elmúlt két évben.

  1. Csák János kulturális és innovációs miniszter 2023 novemberében azonnali hatállyal megszüntette L. Simon László munkaviszonyát a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójaként, mikor utóbbi a Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás kapcsán online vitába keveredett Dúró Dórával. Dúró azt kifogásolta, hogy a gyermekvédelmi törvény értelmében kiskorúak nem látogathatnák a kiállítást annak egyes képei miatt. Nyáry Krisztián is megszólalt, szerinte a múzeum fittyet hányhat a szabályozásra, amiért egy könyvesboltot megbüntetnének. Az esetről itt írtunk.
  2. Demeter Szilárd 2023 decemberében egyedüli pályázóként újabb öt évre elnyerte a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatói posztját. Majd 2024 februárjában Csák János a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói posztjára is kinevezte. Emellett a miniszter kultúrpolitikai offenzívát, valamint intézményi integrációt hirdetett, és bejelentette a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ megalapítását.

Mik az előrejelzések?

Arról, hogy Csák János esetleg lemond, Török Gábor politikai elemző beszélt a Partizánban pár napja, amikor arról volt szó, hogyan alakulnak az erőviszonyok a Fideszben Novák Katalin és Varga Judit távozása után.

Török szerint a krízis lehetőséget ad Orbánnak, hogy újrakeverje a kártyáit, az elemző szerint a Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely helyzete is megrendült az utóbbi időszakban.

Frissítés: Hankó Balázs az új kulturális és innovációs miniszter

„(N)em posztot, hanem feladatot kaptam” – nyilatkozta az MTI-nek Hankó Balázs, aki úgy fogalmazott, nemzetünk versenyképességét és közösségein alapuló identitásának erősítését és őrzését kell szolgálnia.

Hankó eredendően gyógyszerész és egyetemi oktató, aki fokozatosan egyre több közszolgálati vezetői állást kapott: volt már tanácsadó, miniszteri biztos, helyettes államtitkár és államtitkár is. A KIM-ben 2022 nyarától felsőoktatásért felelős helyettes államtitkárként, majd 2022 decemberétől négy terület, a felsőoktatás, a szakképzés, a felnőttképzés és az innováció államtitkáraként végezte feladatát.

Már 2010-től dolgozott az egészségügyért felelős államtitkárságon tanácsadóként, majd 2017-től az orvosegyetemek fejlesztéséért felelős miniszteri biztosaként, 2020 nyarától pedig felsőoktatásért felelős helyettes államtitkárként Palkovics László miniszter mellett.

(Telex, 24.hu)

Nyitókép: Elekes Andor/Wikimedia Commons

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Babérkoszorú díjat kapott Csák Jánostól Farkas Wellmann Endre, Győrffy Ákos és Szálinger Balázs

Csák János kulturális és innovációs miniszter összesen 72 állami kitüntetést adott át a Pesti Vigadóban. Összegyűjtöttük az irodalmi vonatkozásúakat.

...

Demeter Szilárd a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) jelenlegi vezetője nyerte a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) főigazgatói posztjára kiírt pályázatot az Index információi szerint.

...

Demeter Szilárd újabb öt évig a Petőfi Irodalmi múzeum főigazgatója lesz

Rajta kívül nem volt más pályázó a posztra.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Listák&könyvek
...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

...

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

...

10 lebilincselő könyv, ami a szerelem körül forog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog