Vecsei H. Miklós: Sok ihlet szűrődik ki a könyvekből

A Mutasd a könyvespolcod! legújabb adásában Szabados Ágnes Vecsei. H. Miklósnál járt. A Junior Prima-díjas színész, a POKET és a Sztalker Suli alapítója mesélt többek közt Pilinszkyhez és Hamvas Bélához fűződő viszonyáról, és megmutatta a számára legértékesebb könyveket is. (A korábbi adásokbam Nyáry Krisztián, Szentesi  Éva, Grecsó Krisztián, Veiszer Alinda könyvespolcát is megnézheted.)

fk | 2021. április 27. |

Vecsei H. Miklós a műsor elején elmesélte, hogy amikor pici volt, az édesapja minden héten elvitte őt a bolhapiacra, és ez volt élete origója. A múlt a tárgyak révén szerinte bele van vésve a környezetünkbe, ezért is nagyon fontosak számára a könyvek és a képek. Szabados Ágnes arra kérte, hogy mutasson három könyvet, aminek története van. Elsőként egy Shakespeare-összest emelt le a polcról, amelyet a nagyszüleitől kapott és amelyből azóta rengeteget dolgozott. A kötet 1992-es kiadású, azaz pont akkor jelent meg, amikor ő született.

Megmutatta a polc fölé kirakott kincseit is: egy Gárdonyi-kéziratot, egy Latinovits- és egy Kondor Béla-aláírást, valamint egy Juhász Ferenc-kéziratot. Majd mesélt a könyvespolcának történetéről és bemutatta azt a szekrényt is, ahol azok a könyvek lapulnak, amelyekből dolgozott különböző színdarabok írásakor, átdolgozásakor. Szóba került többek közt A nagy Gatsby is, amelynek legfontosabb témája szerinte az élethazugság, hogy tudunk-e hazudni magunknak egy szebb, boldogabb életet, és ha igen, akkor meddig lehet élethazugságban élni.

Megmutatta dedikált és első kiadású könyvkincseit is, ezeket többnyire árveréseken vette meg. „Az én szakmámban az ihlet és az ősök energiájába való kapaszkodás az alap, azon múlik szinte minden” – mondta ezekről, hozzátéve, hogy ezek a tárgyak neki nagyon sokat segítenek abban, hogy közelebb kerüljön a szavak nélküli világhoz.

Amikor felmerült, hogy milyen szerzők és könyvek voltak rá igazán nagy hatással, elsőként Pilinszkyt említette. „Pilinszky versein azt érzem, hogy a 20. században ő érkezett meg a legtöbbször, erre áldozta fel az életét” – mondta. Szerinte Pilinszkyt mindenképp érdemes olvasni, mert ezek érthető, az ember lelkének mélyéből, kapcsolatainak magjából táplálkozó szövegek. Kiderült az is, hogy az egyik kedvenc kortárs írója Viktor Pelevin. Hamvas Béla könyvei pedig óriási hatással voltak rá, főként a Silentium, Titkos jegyzőkönyv, Unicornis, amely megváltoztatta az életét. A műsorban még rengeteg izgalmas könyvről esett szó, a teljes adást ITT lehet visszanézni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szentesi Éva: Ott vagyok otthon, ahol a könyvespolcom

A Mutasd a könyvespolcod! legújabb részében Szentesi Éva mutatta meg a könyvespolcát és azt a három könyvet, amely a legfontosabb számára.

...

Szabados Ágnes új műsorában ismert emberek mutatják meg a könyvespolcukat

Mutasd a könyvespolcod! címmel új műsort indított a Youtube-csatornáján Szabados Ágnes, amelyben híres emberek mesélnek féltve őrzött könyveikről. Az első részben Grecsó Krisztián mutatta meg, milyen kincseket rejt a könyvespolca.

...

Nyáry Krisztián: Petőfivel szívesen találkoznék

Márciusban indult el Szabados Ágnes új műsora, a Mutasd a könyvespolcod!, amelyben híres emberek mesélnek féltve őrzött könyveikről. A legújabb részben Nyáry Krisztián mutatta meg a könyvespolcát és azt a három könyvet, amely a legfontosabb számára.

Kiemeltek
...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

Olvass!
...

Ami az egyiknek szemét, a másiknak kincs – nézz bele a Kacatkák gyerekkönyvbe! 

Csodás rajzok, mesés kalandok – Sally Gardner Kacatkák-könyvsorozata garantáltan leköti a gyerekek figyelmét, olvass bele! 

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

Az első szerelem még a gyilkosságnál is erősebb – Olvass bele Clare Leslie Hall romantikus regényébe!

Kártyavárként dől össze Beth világa, amikor a semmiből újra megjelenik az első szerelme. 

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot