A férfiak többsége csak ritkán vesz a kezébe olyan könyvet, amelyet nő írt. A kutatások szerint míg a nők körülbelül fele-fele arányban olvasnak férfi és női szerzőktől, addig a férfiak 80%-ban csak férfiak könyveit olvassák. A The Guardian több férfi írót is megkérdezett arról, hogy ennek mi lehet az oka, illetve arra kértek őket, hogy ajánljanak könyveket nőktől, hátha ezzel sikerül kicsit javítani az arányokon.
Rengeteg izgalmas téma került elő a Létezik-e férfiirodalom? című online kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a napokban tartottak meg a Ms. Columbo Live!-sorozat részeként. A beszélgetésen Bán Zsófia, Németh Zoltán és Seres Lili Hanna vett részt, a moderátor pedig Réz Anna volt.
Tovább olvasokIan McEwan azt nyilatkozta, hogy a különbség a témaválasztásból fakadhat. A férfiakat jobban érdekli az erőszak, mint a párkapcsolat, szívesebben vesznek kézbe háborús könyveket vagy krimiket, mint párokról, családokról szóló regényeket, legalábbis a sztereotípia szerint. Szerinte ugyanakkor rengeteg férfi is ír párkapcsolatokról, szülőkről és azokról a módokról, ahogyan egy szerelem tönkre mehet. „Ez volt az angol irodalom motorja három és fél évszázadon át.” – tette hozzá. Mások, például Andrew Marr, azt emelték ki, hogy a férfiakat jellemzően nem arra nevelik, hogy beszéljenek az érzelmeikről, így valószínűleg nem is szívesen olvasnak érzelmekről. Howard Jacobson viszont arról beszélt, hogy helytelen a nők által írt irodalmat arra szűkíteni, hogy azok csak a kapcsolatokról és családról szólnak, szerinte a női szerzők esetében valamiért ezt szívesebben kiemelik, míg a férfi írók esetében – akik szintén sokat írnak a szerelemről – jobban előtérbe kerül a társadalmi, politikai kontextus.
Olyan könyveket ajánlunk, amelyeknek szerzői és/vagy főszereplői nők, és amelyeknek a kötelezők közt lenne a helye.
Tovább olvasokA műfajok kérdése mellett szóba került az is, hogy miként szocializálják a fiúkat ás a lányokat. A kutatások szerint az angol iskolákban például semennyi vagy legfeljebb egy olyan teljes szöveget olvasnak a diákok, amelyet nő írt, a tantervben szereplő regények főszereplői pedig 82%-ban férfiak.
Bán Zsófia az Élet és irodalomban közölt esszét a nők és az irodalom viszonyáról, strukturális problémákról, illetve arról a Hézagról, ahol a nők megjelenhetnek. Az interjúban közoktatásról, olvasói szocializációról, nemzetközi trendekről kérdeztük az írót.
Tovább olvasokÉs akkor mutatjuk, hogy milyen női szerzők által írt könyveket választottak a férfi írók:
- Howard Jacobson – George Eliot: Middlemarch
- Ian McEwan – Hannah Bervoets: We Have to Remove This Post
- Salman Rushdie – Virginia Woolf: Mrs. Dalloway
140 éve született Virginia Woolf, a 20. századi modern irodalom egyik legfontosabb írója, a Mrs. Dalloway, az Orlando, A világítótorony és a Felvonások között szerzője. Születésének évfordulója alkalmából tíz érdekességet gyűjtöttünk össze az életéről.
Tovább olvasok- Richard Curtis – Elizabeth Strout: Kisvárosi életek
- Stuart Turton – Arundhati Roy: Az Apró Dolgok Istene
- Michael Donkor – Yaa Giasi: Hazatérés
- Blake Morrison – Pat Barker: Felépülés
- Andrew Marr – Ali Smith: Évszakok-kvartett
Ali Smith Ősz című regénye az első lett az idei 50-es listánkon. A skót szerző írásban válaszolt a kérdéseinkre - szó esett a Brexitről, a brit pop-artról és még Ali Smith macskája is szóba került.
Tovább olvasok- Derek Owusu – Yrsa Daley-Ward: The Terrible
- Simon Schama – Daphne du Maurier: Anything
- Sanjeev Bhaskar – Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!
- Adam Thirlwell – Colette: Chéri
- Rob Doyle – Margaret Atwood: Guvat és Gazella
- Krishnan Guru-Murthy – Donna Tartt: Az Aranypinty
- Lee Child – Karin Slaughter: Az utolsó özvegy
- Justin Webb – Iris Murdoch: The Sea, the Sea
- John Boyne – Sue Townsend: A 13 és ¾ éves Adrian Mole naplója
- Chris Power – Gwendoline Riley: My Phantoms
- Moses McKenzie – Maya Angelou: Singin’ Swingin’ and Gettin’ Merry Like Christmas