Mindig érdekes átböngészni, hogy milyen nevek kerültek fel a TIME legbefolyásosabb embereit összegyűjtő éves listájára. Tavalyelőtt például a lap a CEU Demokrácia Intézet kutatóját, Rédai Dorottyát is a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta, aki a Labrisz Leszbikus Egyesület által 2020-ban megjelentetett Meseország mindenkié című mesekönyv projektkordinátora volt, de a listán szerepelt akkor például Karikó Katalin is. A most huszadik évében járó összeállítás a világ legbefolyásosabb embereinek hatását, innovációját és eredményeit ismeri el.
A 2022-es listán mások mellett olyan nevek szerepelnek mint Sarah Jessica Parker, Taika Waititi, Oprah Winfrey, Volodimir Zelenszkij vagy Ursula von der Leyen (a teljes lista itt található), magyar nevet ezúttal nem találunk. Íróból azonban az idén egy kicsit több szerepel a top100-ban, mint tavaly: Sally Rooney-t most is megtaláljuk, mellette felkerült még Emily Oster (a Tudatos babavárás szerzője), Michelle Zauner, Maya Lin, Elisabeth Alexander, Michael R. Jackson, valamint néhány újságíró is, köztük a Nobel-békedíjas Dmitrij Muratov.
Sally Rooney az indoklás szerint legutóbbi, Hová lettél, szép világ című könyve miatt jutott fel idén is a listára. Lena Dunham szerint az író immunisnak bizonyult a rá nehezedő nyomással szemben, és egy olyan könyvet írt, amelyben rámutatott a siker mögött rejlő filozófiai kérdésekre, az internet korának széthulló kapcsolataira és a felnőttkori barátságok komplexitására is.
A regényről mi ezt írtuk kritikánkban:
„A Hová lettél, szép világ pesszimistának tűnhet, talán az is. Szereplői szerint a jelenlegi civilizáció dekadens, hanyatló fázisban van, egy ilyen korban pedig nagyon nehéz fiatalként a jövőt tervezni. Ugyanakkor ez a regény arról is szól, hogy megéri küzdeni az emberi kapcsolatokért, mert azokban lehet megtalálni a boldogságot: a barátságon, a szerelmen, az intimitáson, a valódi találkozásokon keresztül lehet csak értelmet találni annak a folyamatos jelennek, amiben élünk.”