A menstruációs szegénység Magyarországon 5-ből 1 nőt/lányt érint, és azt jelenti, hogy az érintettek havonta kimaradnak az iskolából, munkából, mert nem áll rendelkezésükre semmilyen menstruációs higiéniás termék. (Becslések szerint a Földön 1,2 milliárd nő küzd ezzel a problémával.)
Ahogy a gyűjtés szervezői a Facebook-oldalukon írják: “Magyarországon a hajléktalan nőket a menstruációs szegénység célcsoportjának vehetjük. Mivel a megfelelő higiéniai termékek nem állnak rendelkezésükre, így következik, hogy zsebkendőkkel, rongyokkal, újságpapírral oldják meg a helyzetüket. Kiemelkedően fontos, hogy így sokkal nagyobb a fertőzésveszély kockázata számukra.”
A fertőzésveszély az oka annak is, hogy kizárólag egészségügyi betétet és nedves törlőkendőt gyűjtenek a rászorulóknak.
Az adományokat minden vasárnap a Food Not Bombs Budapest főzésein, 9-15 között tudják fogadni az Aurórában, illetve kihelyeznek egy adományozói dobozt az Aurórában és a Kriptában, ahova bármikor be tudod dobni a nekik szánt adományokat. További információkat itt találsz.
Az alábbi könyvekkel a női test működését ismerheted meg jobban:
Emily Nagoski: Úgy, ahogy vagy - Az önfeledt szexualitás pszichológiája
Egy könyv, amit a Sex Education című sorozatban is ajánlanak. Miért olyan nehéz eljutni a csúcsra? Normális az, amit szex közben érzek? Velem van a baj? - Rengeteg nő tesz fel magában ilyen és ezekhez hasonló kérdéseket nap mint nap, és érez bizonytalanságot saját teste és szexualitása kapcsán. Emily Nagoski egyedülálló munkájának fő célja, hogy eloszlassa e gyötrelmes kételyeket, és megmutassa az utat önmagunk felé. A több évtizedes gyakorlattal rendelkező szexuálterapeuta hittel vallja, hogy szexualitásunk az ujjlenyomatunkhoz hasonlóan egyedi, és nagyban függ reakcióinktól, egyéniségünktől, illetve a körülményeinktől, hétköznapi tapasztalatainktól. Épp ezért nincs okunk a szégyenkezésre vagy arra, hogy másokhoz hasonlítgassuk önmagunkat. Minden nő más - és ez így normális.
Tudományos kutatások bizonyítják, hogy az örömteli és kielégítő szexuális élet nem a testrészeinktől, hanem a hozzájuk való viszonyunktól függ. Amint megismerjük kapcsolatunkat a saját testünkkel és ráébredünk, milyen körülmények hatására vagyunk képesek ellazulni, mi kell ahhoz, hogy teljes mértékben bízzunk magunkban és a partnerünkben, máris óriási lépést tettünk a gyönyör átélése felé. Indulj el életed legizgalmasabb felfedezőútján, és ismerd meg a legnagyobb öröm forrását - önmagadat!
Jelto Drenth: A világ eredete - Tények és mítoszok a vagináról
A női nemi szerv mely részei felelősek az orgazmusért? Milyen szépségideálok kapcsolódnak a vaginához? Mi rejlik a nők szexuális problémáinak hátterében? Miért tettetik a nők, hogy sikerült eljutniuk a csúcsra? Miként vélekednek a különböző korok és kultúrák a szüzességről? Ez a könyv nemre való tekintet nélkül minden olyan ember figyelmére igényt tart, aki szeretne leszámolni a női szexualitás témakörét övező tabukkal és ködösítésekkel. Ideje, hogy végre mindkét nem tagjai maradéktalanul élvezni tudják az együttlétet.
"A reklámszakemberek nagyon jól tudják, hogy a szexszel bármit el lehet adni. Ha a szex árucikk volna, nem kéne a reklámozására költeni: a termék ismert, presztízse kikezdhetetlen. Szeretnél egy jó csapat tagja lenni? Szexelj! Nem akarsz lemaradni semmiről? Szexelj! Fiatal vagy, netán az idősebbek közé tartozol? Szexelj! S valóban, a szexualitást hajlamosak is vagyunk valamiféle egyszerű, problémamentes dolognak tartani. A szexológusokat azonban elsősorban olyan nők és férfiak keresik fel, akiknek a nemi élet komoly gondot okoz a mindennapokban. A legtöbben úgy vélik, hogy a nemi vágy, a testi intimitás iránti spontán vágyakozás magától alakul ki mindenkiben. Ha egészségesek vagyunk, időről időre felbuzog bennünk a vágy, valahogy úgy, ahogy megéhezünk vagy megszomjazunk, ha nem ettünk-ittunk egy ideje. A nemi vágyat ösztönnek, késztetésnek tartjuk. A freudisták libidóról beszélnek, a libidó hiányát pedig frigiditásnak nevezik (egyébként csak a nőknél, a férfiak libidóhiányára nincsen szavuk). Néha azonban többről van szó, mint a spontán nemi vágy hiányáról."
Carmen Maria Machado: A női test és más összetevők
A női test és más összetevők Carmen Maria Machado irodalmi diadalmenete, mely során látványosan lerombolja az önkényesen felhúzott falakat a pszichológiai realizmus és a disztópia, a komédia és a horror, a fantasy és a fabulizmus között. Sokszor szürreális és provokatív könyvében e műfajok felhasználásával elképesztő narratívákat alkot, melyek bemutatják a nők mindennapi életét és azokat a külső erőket, amelyek hatással vannak a testükre.
Ezek a hol földhözragadt, hol a világunktól elszakadt, csábító és szexi, ugyanakkor bizarr és maró, humoros és halálosan komoly történetek minden oldalukról megmutatják a nőket. A kötet novelláinál eredetibb hangvételű, izgalmasabb és felkavaróbb történetekkel rég találkozhatott az olvasó. Mi is írtunk a könyvről itt, és interjúztunk is a szerzővel.
Eve Ensler: A vagina monológok
Ez a könyv a női szexualitás összetettségének és titokzatosságának a himnusza. Megrendítő és vidám utazás a végső határig, a legutolsó tiltott területre. A kötetben, amely már az egész világot felforgatta, Eve Ensler valódi nők történeteit gyűjtötte össze intimitásról, kiszolgáltatottságról és a szexualitás felfedezéséről. A szerző szellemes, tabukat nem ismerő remekművében a nők legtitkosabb fantáziáit és legrejtettebb félelmeit fogalmazza meg. Aki elolvassa, garantáltan nem fog többé ugyanúgy gondolni a szexre vagy a női testre, mint azelőtt. A darabról, ami alapján a kötet készült, mi is írtunk a bemutató 25. évfordulója alkalmából.