Emily Nagoski: Úgy, ahogy vagy - Az önfeledt szexualitás pszichológiája
A történelem folyamán túl hosszú ideig a nők szexuális öröme homályba burkolózott, sokkal kevesebbet foglalkoztak vele és kutatták, mint a férfiakét. Emily Nagoski 2015-ös könyve arra helyezi a hangsúlyt, hogy a nők hogyan éreznek a testük egészével kapcsolatban ahelyett, hogy csak a “kívánatos” részeikkel foglalkozna. A tapasztalt és elismert szexuálterapeutaként dolgozó Nagoski kifejti, hogy az intimitás, a bizalom, a testkép és a hangulat hogyan és miért játszik központi szerepet a nők szexuális tapasztalataiban. Így aztán nem meglepő, hogy Maeve ezt a könyvet ajánlja Aimee-nek, aki a szexuális zaklatás után nehezen találja a kapcsolatot a saját szexualitásával. Nagoski könyve informatív kalauz a szexuális jólét felé, amikor a modern nő életében helyet kap a magabiztosság, az öröm és a gyönyör is.
Mindezzel kapcsolatban persze szomorúan sokatmondó összevetni az amerikai kiadást a magyar borítóval. Utóbbin egy mezítelen, de szemérmesen zárt pozícióban ülő, félig hátat fordító nőt látunk. Az amerikai kiadás így néz ki:
Pablo Neruda szerelmes versei
A Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda gyönyörű szerelmes verseit a sorozatban Rahim, majd Adam olvassa. Itt az angolul Twenty Love Poems and a Song of Despair című, 1924-ben kiadott kötet kerül elő, amiben a 19 éves költő két szerelmi kalandját írta meg. A gyűjtemény intenzív érzéki képekkel indít, majd egyre keserűbb, melankolikusabb versek következnek. Neruda költészetét magyarul a Lyra Mundi-sorozatban érdemes keresni, de antikváriumokban vagy használt könyves standokon előkerülhet - én például így találtam rá egy nyári délután a Margit híd lábánál - a Száz szerelmes szonett is, amiben Nerudának a feleségéhez írt szenvedélyes verseit olvashatod Würtz Ádám vagy Szász Endre illusztrációival.
George Eliot: Middlemarch
A Szexoktatásban minden humoros túlzás ellenére vannak dolgok, amikben a sorozat következetesen őszinte. Ilyenek a jól elhelyezett, tényleges és építő szexuálisan nevelő mondatok - de az is, hogy például mennyi időbe telik elolvasni egy-egy könyvet. George Eliot klasszikusa pedig tipikusan sokáig tart, így teljesen hiteles, hogy Maeve eddig mindhárom évadban olvasta. A Middlemarch hatalmas társadalmi tabló egy 19. századi kisvárosról, két főhőse (Dorothea Brooke és Tertius Lydgate) pedig azzal a fajta végzetes idealizmussal él, ami végül jellemzően szörnyű házasságokhoz vezet, mint esetükben is. Ez az idelizmus a sorozat szereplői között is felbukkan, például Otis vagy Maeve karakterében.
Ocean Vuong: Röpke pillanat csak földi ragyogásunk
A 2020-as év egyik legérzékenyebb, legköltőibb, legkülönösebb regényét egy vietnámi származású amerikai szerzőnek, Ocean Vuongnak köszönhettük, aki első könyvében egyszerre mesélte el egy migránscsalád történetét, beszélt a szerelemről és a bonyolult szeretetkapcsolatról egy egyedülálló anya és a fia között (mint amit Otis és Jean esetében is láthatunk). A kötet nálunk a hét könyve lett, felkerült az év végi toplistánkra, készült hozzá lejátszási lista, és hírül adtuk, hogy film készül belőle.
Carmen Maria Machado: In the Dream House
Machado A női test és más összetevők című novelláskötetével robbant be a köztudatba - nálunk a hét könyve lett, emellett interjúztunk is a szerzővel, sőt, a könyv az év végi toplistánkra is felkerült. Machado második könyve egy kritikus hangvételű memoár, ami nemcsak egy elromló párkapcsolatot elemez, hanem azt is, hogy milyen kulturális manifesztációi vannak a pszichológiai bántalmazásnak. A szerző emellett visszaemlékezik a saját vallásos neveltetésére, lerombolja a biztonságos leszbikus kapcsolat sztereotípiáját, és foglalkozik azzal a ritkán tárgyalt témával, hogy hogyan jelenik meg az abúzus a queer párkapcsolatokban.